15 CMD Komutu Her Windows Kullanıcısı Bilmeli


49

Microsoft, Windows arabiriminde yavaşça ama kesinlikle komut satırını zorladı. Bu sebepsiz değildir; Metin tabanlı girdilerin çağından eskimiş ve çoğunlukla gereksiz bir araçtır. Ancak pek çok komut kullanışlı kalıyor ve Windows 8 ve 10 yeni özellikler ekledi.

Burada, her Windows kullanıcısının bilmesi gereken temel komutları sunuyoruz.

1. Assoc

Assoc

Windows’daki çoğu dosya, varsayılan olarak dosyayı açmak için atanan belirli bir programla ilişkilendirilmiştir. Zaman zaman, bu dernekleri hatırlamak kafa karıştırıcı olabilir. Dosya adı uzantılarının ve program ilişkilerinin tam listesini görüntülemek için “assoc” komutunu girerek kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Ayrıca dosya ilişkilendirmelerini değiştirmek için komutu genişletebilirsiniz. Örneğin, “assoc .txt =”, metin dosyalarının dosya ilişkilendirmesini, eşittir işaretinden sonra girdiğiniz programa değiştirecektir. “Assoc” komutunun kendisi, bu komutu doğru şekilde kullanmanıza yardımcı olacak hem uzantı isimlerini hem de program isimlerini gösterecektir. Bunu daha kolay bir şekilde GUI’de yapabilirsiniz, ancak komut satırı arayüzü mükemmel bir işlevsel alternatiftir.

2. cipher

cipher

Bir mekanik sabit sürücüdeki dosyaları silmek onları gerçekten silmez. Bunun yerine, dosyaları artık erişilebilir olmadığından ve ücretsiz olarak aldıkları alanı işaretler. Dosyalar, sistem yeni verilere yazılana kadar geri yüklenebilir, bu da biraz zaman alabilir.

Bununla birlikte, şifre komutu, ona rastgele veri yazarak bir dizini siliyor. Örneğin, C sürücüsünü silmek için, sürücüdeki boş alanı silecek olan “cipher / w: c” komutunu kullanmış olursunuz. Komut, silinmemiş verilerin üzerine yazmaz; bu nedenle, bu komutu çalıştırarak ihtiyacınız olan dosyaları silmeyeceksiniz.

Bir dizi başka şifre komutunu kullanabilirsiniz, ancak bunlar genellikle BitLocker’ın Windows sürümleriyle yedeklenir.

3. driverquery

 

driverquerycmd

Sürücüler, bir PC’ye yüklenen en önemli yazılımlar arasında kalır. Yanlış yapılandırılmış veya eksik sürücüler her türlü soruna yol açabilir, bu nedenle PC’nizde bulunanların listesine erişmek iyi olur. Tam olarak “sürücü sorgulaması” komutunun yaptığı şey budur. Sürücünün kurulu olduğu dizin de dahil olmak üzere daha fazla bilgi edinmek için “driverquery -v” ye genişletebilirsiniz.

4. Dosya Karşılaştır

filecomparecmd

İki dosya arasındaki metin farklılıklarını tanımlamak için bu komutu kullanabilirsiniz. Bir dosyanın iki sürümü arasında küçük değişiklikler bulmaya çalışan yazarlar ve programcılar için özellikle yararlıdır. Karşılaştırmak istediğiniz iki dosyanın “fc” ve ardından dizin yolunu ve dosya adını yazmanız yeterlidir.

Komutu çeşitli şekillerde de genişletebilirsiniz. “/ B” yazarak sadece ikili çıktı karşılaştırılır, “/ c” metnin karşılaştırılmasında metnin durumunu göz ardı eder ve “/ l” sadece ASCII metnini karşılaştırır.

Örneğin, aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

 fc / l "C: Program Dosyaları (x86) example1.doc" "C: Program Dosyaları (x86) example2.doc" 

Yukarıdaki komut, ASCII metnini iki sözcük belgesinde karşılaştırmaktadır.

5. ıpconfig

ipconfigcmd

Bu komut, bilgisayarınızın şu anda kullandığı IP adresini geçirir. Ancak, bir yönlendiricinin arkasındaysanız (bugün çoğu bilgisayar gibi), yönlendiricinin yerel ağ adresini alırsınız.

Yine de, ipconfig uzantıları nedeniyle kullanışlıdır. “İpconfig / renew” ve ardından “ipconfig / release”, Windows PC’nizi yeni bir IP adresi sormaya zorlayabilir ve bu da bilgisayarınızın uygun olmadığını iddia ederse yararlı olur. DNS adresinizi yenilemek için “ipconfig / flushdns” kullanabilirsiniz. Bu komutlar, Windows ağ sorun gidericisinin vesilesiyle gerçekleşirse harikadır.

6. Netstat

 

netstatcmd

“netstat -an” komutunu girdiğinizde, şu anda açık olan portların ve ilgili IP adreslerinin bir listesini bulacaksınız. Bu komut ayrıca, portun hangi durumda olduğunu, dinlediğini, kurulduğunu veya kapatılacağını da söyleyecektir.

Bu, PC’nize bağlı cihazlarla ilgili sorunları gidermeye çalışırken veya Truva atı sisteminizden etkilendiğinde ve kötü niyetli bir bağlantı bulmaya çalıştığınızda harika bir komuttur.

7. Ping

pingcmd

Bazen, paketlerin belirli bir ağ aygıtına yapıp yapmadığını bilmeniz gerekir. Orası ping işe yarıyor.

“ping” yazısının ardından bir IP adresi veya web alanı yazılması, belirtilen adrese bir dizi test paketi gönderecektir. Varsa ve iade edildiyse, cihazın PC’nizle iletişim kurabildiğini bilirsiniz; Başarısız olursa, cihazla bilgisayarınız arasında iletişimi engelleyen bir şey olduğunu bilirsiniz. Bu, sorunun kökü uygun olmayan bir yapılandırma mı yoksa ağ donanımının başarısız mı olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

8. PathPing

pathpingcmd

Bu, PC’niz ile test ettiğiniz cihaz arasında birden çok yönlendirici varsa, ping’in daha gelişmiş bir sürümüdür. Ping gibi, bu komutu IP adresini izleyen “pathping” yazarak kullanırsınız, ancak ping’den farklı olarak, pathping de test paketlerinin aldığı rota hakkında bazı bilgileri aktarır.

9. Tracert

tracertcmd

“Tracert” komutu, patikaya benziyor. Bir kez daha, “tracert” yazıp ardından izlemek istediğiniz IP adresini veya alan adını yazın. PC’niz ile hedef arasındaki rotadaki her adım hakkında bilgi alacaksınız. Bununla birlikte, rotalamadan farklı olarak, tracert, sunucular veya aygıtlar arasındaki her bir atlama hızının (milisaniye cinsinden) ne kadar zaman harcadığını da izler.

10. PowerCfg

 

powercfgacmd

Powercfg, bilgisayarınızın enerjisini nasıl kullandığını yönetmek ve izlemek için çok güçlü bir komuttur. Hazırda bekletme modunu yönetmek için “powercfg hibernate on” komutunu ve “powercfg hibernate off” komutunu kullanabilirsiniz ve ayrıca bilgisayarınızda bulunan güç tasarrufu durumlarını görüntülemek için “powercfg / a” komutunu da kullanabilirsiniz.

Diğer kullanışlı bir komut ise, bilgisayarınızda bağlı beklemeyi destekleyen aygıtların listesini gösteren “powercfg / devicequery s1_supported”. Etkinleştirildiğinde, bu aygıtları, bilgisayarınızı bekleme modundan çıkarmak için uzaktan kullanabilirsiniz. Aygıtı Aygıt Yöneticisi ‘dan seçerek, Güç Yönetimi sekmesine gidip aygıtının bilgisayarı uyandırmasına izin vererek aygıtını seçerek aygıtı etkinleştirebilirsiniz kutu

“Powercfg / lastwake”, en son hangi cihazın uyku durumundan bilgisayarınızı uyandırdığını gösterecektir. Eğer uykudan uyandırıyor gibi görünüyorsa, PC’nizde sorun gidermek için bu komutu kullanabilirsiniz.

 

PC’niz için ayrıntılı bir güç tüketimi raporu oluşturmak için “powercfg / energy” komutunu kullanabilirsiniz. Rapor, komut bittikten sonra belirtilen dizine kaydedilir. Bu rapor, belirli uyku modlarını engelleyen aygıtlar gibi güç tüketimini artırabilecek veya güç yönetimi ayarlarınıza yanıt vermek üzere zayıf yapılandırılmış herhangi bir sistem hatasını size bildirir.

Windows 8, varsa, pil kullanımının ayrıntılı bir analizini sağlayan “powercfg / batteryreport” özelliğini ekledi. Normalde Windows kullanıcı dizininize çıktığında rapor, şarj ve deşarj döngüleri, ömür boyu ortalama pil ömrü ve tahmini pil kapasitesi ile ilgili zaman ve uzunluk bilgileri verir.

11. Shutdown

Shutdown

Bu, elbette, zaten kolayca erişilebilen kapatma düğmesiyle gereksizdir, ancak gereksiz olan şey, bilgisayarınızı yeniden başlatan ve başlatabileceğiniz Gelişmiş Başlat Seçenekleri menüsünü başlatan “shutdown / r / o” komutudır. Güvenli Mod ve Windows kurtarma yardımcı programlarına erişim. Bu, sorun giderme amacıyla bilgisayarınızı yeniden başlatmak isterseniz kullanışlıdır.

12. Systeminfo

"

Bu komut, bilgisayarınıza ayrıntılı bir yapılandırma genel bakış sağlayacaktır. Liste işletim sisteminizi ve donanımınızı kapsar. Örneğin, orijinal Windows yükleme tarihini, son önyükleme süresini, BIOS sürümünüzü, toplam ve kullanılabilir belleği, yüklü düzeltmeleri, ağ kartı yapılandırmalarını ve daha fazlasını arayabilirsiniz.

“systeminfo / s” yi ve ardından yerel ağınızdaki bir bilgisayarın ana bilgisayar adını kullanarak, o sisteme ait bilgileri uzaktan yakalayın. Bu, etki alanı, kullanıcı adı ve parola için aşağıdaki gibi ek sözdizimi öğeleri gerektirebilir: “systeminfo / s [host_name] / u [domain] [user_name] / p [user_password]”

13. Sistem Dosyası Denetleyicisi

"

Sistem Dosyası Denetleyicisi, Windows sistem dosyalarına odaklanan bir otomatik tarama ve onarım aracıdır .

Komut istemini yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştırmanız ve “sfc / scannow” komutunu girmeniz gerekecektir. SFC herhangi bir bozuk veya eksik dosya bulursa, bu amaç için Windows tarafından saklanan önbelleğe alınmış kopyaları kullanarak bunları otomatik olarak değiştirir. Komut, eski dizüstü bilgisayarlarda çalışmak için yarım saat sürebilir.

14. Tasklist

"

Bilgisayarınızda çalışan tüm görevlerin güncel bir listesini sağlamak için “görev listesi” komutunu kullanabilirsiniz. Her ne kadar Görev Yöneticisi ile bir miktar gereksiz olsa da, komut bazen bu yardımcı programda görünmeyen gizli görevleri bulabilir.

Ayrıca geniş bir yelpazede değiştiriciler var. “Görev listesi -svc” her bir görevle ilgili hizmetleri gösterir, her görevde daha fazla ayrıntı elde etmek için “görev listesi -v” ve “görev listesi -m” etkin görevlerle ilişkili .dll dosyalarını bulur. Bu komutlar, gelişmiş sorun giderme için kullanışlıdır.

15. TaskKill

"

“Görev listesi” komutunda görünen görevler, bunlarla ilişkili bir yürütülebilir ve işlem kimliğine (dört veya beş haneli bir sayı) sahip olacaktır. Bir programı “taskkill -im” kullanarak, ardından yürütülebilir dosyanın adını veya “taskkill -pid” i ve ardından işlem kimliğini kullanarak durdurmaya zorlayabilirsiniz. Yine, bu Görev Yöneticisi ile biraz gereksizdir, ancak aksi takdirde yanıt vermeyen veya gizli programları öldürmek için kullanabilirsiniz.

Windows 8 Kurtarma Resmi

Neredeyse tüm Windows 8 / 8.1 bilgisayarlar fabrikadan kurtarma görüntüsü ile geliyor, ancak görüntüde daha önce yüklemediğiniz bir bloatware bulunabilir. Yazılımı yükledikten sonra “recimg” komutunu kullanarak yeni bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bu komuta girmek, onu nasıl kullanacağınıza dair çok detaylı bir açıklama sunar.

“recimg” komutunu kullanmak için yönetici ayrıcalıklarına sahip olmanız gerekir ve sadece Windows 8 “yenileme” özelliği ile oluşturduğunuz özel kurtarma görüntüsüne erişebilirsiniz.

Windows 10’da, sistem kurtarma değişti. Windows 10 sistemlerinde, verilerinizi yedeklemekten daha önemli hale getiren bir kurtarma bölümü yoktur.

Okuyucular Tarafından Önerilen CMD Komutları

Bunlar, okurlarımızın düzenli olarak kullandıkları komutlardır:

 • nbstat: “Ağınızdaki bilgisayarların isimlerini aramak için.” (Vferg)
 • netstat -ano | “est” i bulun: “Yerleşik CP bağlantıları ile işlemlerin bir listesini almak için.” (Eric)
 • görev listesi | “[process id]” i bulun: “İlgilendiğim belirli işlem kimliğiyle ilişkilendirilen yürütülebilir dosyanın adını almak için.” (Eric)
 • cacls: Bu komut, “gizli dosyalara ve klasörlere manuel olarak erişmek için en kullanışlıdır.
 • net use: “Ağa bağlı CNC makinelerinin sürücülerini eşleştirmek için.” (Jimbo)
 • chkdsk / f C: “C: bölüm sabit diskinizi hatalar için denetler ve bozuk kesimleri giderir.” (Kai M)
 • Schtasks: Görevleri planlamak için. (Oyuncak)

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

49
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle