5 Bedava Oyun Geliştirme Yazılımı, Kendi Oyunlarını Yapma Araçları


75

Yıllardır biraraya gelen bir oyun hakkında fikriniz var mı? Herhangi bir oyun geliştirme deneyimi olmasa bile bu fikri hayata geçirebilseydiniz? Bu günlerde, herkes doğru yazılım ve biraz know-how ile video oyunu yapabilir.

Elbette, bu oyun geliştirme kolay olduğu anlamına gelmez. Flappy Bird veya Tetris gibi basit bir oyun bile bakmak ve iyi hissetmek istiyorsanız çaba gerektirir. Ancak, ücretsiz oyun geliştirme yazılımı araçları sayesinde, bir zamanlar bir yıl süren bir oyun, aylar hatta günler içinde, hatta bazen herhangi bir kod olmaksızın yapılabilir!

Bugün hayalinizdeki oyunu yapmaya başlamak için kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz oyun geliştirme araçları ve yazılımı.

Not: Bu liste en az karmaşıktan en karmaşık olana kadar sipariş ediliyor. Daha basit ücretsiz oyun geliştirme araçları almak daha kolaydır, ancak daha fazla sınırlamaya sahiptir. Listeye gittikçe daha fazla esneklik kazanacaksınız, ancak daha esnek öğrenme eğrileri alacaksınız.

1.Construct 3


Programlamaya gerek yok. Hayatınızda hiç kod yazmamış olursanız, Construct 3 en iyi seçenektir. Bu oyun geliştirme aracı tamamen GUI odaklıdır, yani her şey sürükle-bırak anlamına gelir. Oyun mantığı ve değişkenler, uygulamanın kendisi tarafından sağlanan tasarım özellikleri kullanılarak uygulanır.

Bir kez oluşturun, her yerde yayınlayın. Construct 3’ün güzelliği, düzinelerce farklı platforma ve formata ihracat yapabilmesidir ve bu çeşitli seçenekleri karşılamak için oyundaki tek bir şeyi değiştirmek zorunda değilsiniz. Oyununuz bittiğinde, HTML5, Android, iOS, Windows, Mac, Linux, Xbox One, Microsoft Store ve daha fazlasına dışa aktarabilirsiniz.

Çok sayıda dokümantasyon. Construct 3, bir oyun geliştirme aracı için gördüğüm en iyi ve en kapsamlı belgelere sahip. Buna ek olarak, temelden ileriye doğru kavramları anlamanıza yardımcı olacak yüzlerce öğretici var ve yardıma ihtiyacınız olursa forum topluluğu son derece aktif.

Varlık Mağazası. Çoğu programcı sanat, müzik veya animasyon konusunda beceri sahibi değildir. Ancak bu, Construct 3 ile uyumludur, çünkü her zaman Scirra Store’dan hazır varlıklara göz atabilir ve satın alabilirsiniz. Varlık paketlerinin çoğu sadece birkaç dolar, ancak profesyonel kalitede ürünler 30 $ veya daha fazla fiyattan satılabilir. Ayrıca, yeni ipuçları ve püf noktaları öğrenmeye ve öğrenmeye yardımcı olabilecek örnek oyunlar satın alabilirsiniz.

Fiyatlandırma. Ücretsiz sürüm tüm temel özelliklere sahiptir ancak 25 etkinlik, 2 nesne katmanı, 2 eşzamanlı özel efekt, 1 web fontu, çok oyunculu işlevsellik, yalnızca HTML5’e dışa aktarma ve oyunlarınızı satmak için izin verilmez. Kişisel lisans 99 $ / yıl olup tüm bu kısıtlamaları kaldırır.

İndir: Construct 3

2.GameMaker Studio 2


Sürükle ve bırak OR kodu. Construct 3 gibi GameMaker Studio 2, değişkenler ve oyun mantığı için sürükle ve bırak arayüzünden daha fazlasını kullanarak tüm oyunları oluşturmanıza olanak tanır. Ancak Construct 3’ten farklı olarak GameMaker Studio 2, bir çok esnekliğe sahip C-benzeri bir betik dili olan Game Maker Language aracılığıyla daha fazla güç kazanıyor.

Bir kez oluşturun, her yerde yayınlayın. Oyununuz bittiğinde, kodunuzu ayarlamak zorunda kalmadan istediğiniz sayıda platforma ve formata aktarabilirsiniz: Windows, Mac, Linux, HTML5, Android, iOS, Nintendo Anahtarı, PlayStation 4, Xbox One ve daha fazlası. Ücretsiz sürüm maalesef herhangi bir platforma ihracat yapılmasına izin vermiyor.

Uzun tarih. GameMaker Studio 2, 1999’da geri adım atmaya başlayan Game Maker: Studio’nun yeniden yazılmış sürümü. Bugün, şu anda mevcut olan en popüler ve aktif ücretsiz oyun geliştirme motorlarından biri. Özellik güncellemeli yeni sürümler düzenli aralıklarla yayınlanır.

Yerleşik gelişmiş özellikler. GameMaker Studio 2, harika bir özelliktir, çünkü kutuda, oyununuza uygulama içi satın alımlar ekleme, kullanıcıların oyununuzu nasıl oynadıklarına ilişkin gerçek zamanlı analiz gibi birçok ilginç yaşam kalitesi özelliğini destekler. üçüncü taraf eklentileri aracılığıyla kontrol, çok oyunculu ağ ve genişletilebilirlik. Ayrıca görüntüler, animasyonlar ve gölgelendiriciler için yerleşik editörler de vardır.

Fiyatlandırma. Ücretsiz sürüm süresiz olarak kullanılabilir, ancak oyunlarınızın ne kadar karmaşık olabileceği konusunda sınırlamalar vardır. İçerik Oluşturucu planı, 39 ABD doları / yıl maliyet ve Windows ve Mac’e ihracat yapılmasına izin veriyor. Ya da her defasında tek seferlik kalıcı bir satın alma ile tek tek ihracatın kilidini açabilirsiniz: 99 $ için masaüstü, 149 $ için HTML5, 149 ABD doları Amazon Fire ve 399 ABD doları için Android / iOS. Nintendo Anahtarı, PlayStation 4 ve Xbox One için ihracat her biri 799 ABD dolarıdır.

İndir: GameMaker Studio 2

3. Unity


Unity ile oyun geliştirme

2D ve 3D’yi destekliyor. Unity, 3D bir motor olarak başladı, ancak 2013’te resmi 2D desteği ekledi. 2B oyunlar yaratma kabiliyetine sahip olsa da, aradaki hata ya da aksaklıklarla karşılaşabilirsiniz, çünkü Unity’nin 2D sistemi aslında çekirdek 3D sistemine dahil edilir. Bu aynı zamanda, Unity’nin, performansı etkileyebilecek 2B oyunlara gereksiz bir çok bloat kattığı anlamına da geliyor.

Bileşen tabanlı tasarım. Birlik, bileşen-varlık tasarımı ile gelmedi, ancak popülerleştirmede büyük bir eli vardı. Kısacası, oyundaki her şey bir nesnedir ve her bir nesneye, her bileşenin nesnenin davranışı ve mantığının bazı yönlerini kontrol ettiği çeşitli bileşenleri ekleyebilirsiniz.

Yaygın kullanım ve dokümantasyon. Birlikten en iyi şekilde yararlanmak için C # kullanmanız gerekecek. İyi haber, Unity’nin çok yaygın bir şekilde kullanıldığını (hobici ve deneyimli oyun geliştiricileri arasında), başlamanıza yardımcı olmak için web’deki binlerce eğiticiyi bulacağınızı gösteriyor. Birliğin kendisi de yeni başlayanlar için çok sayıda kapsamlı video dizisine sahip ve sağlanan belgeler mükemmel.

Kodlama açısından ilgileniyor musunuz? Birlik’e girişimizi gözden geçirin.

Bir kez oluşturun, her yerde yayınlayın. Unity, herhangi bir oyun motorunun en geniş ihracat desteğine sahiptir: Windows, Mac, Linux, Android, iOS, HTML5, Facebook, Oculus Rift ve Steam VR gibi her türlü VR sistemi ve PlayStation 4, Xbox One gibi çeşitli oyun konsolları Nintendo Wii U ve Nintendo Anahtarı.

Varlık deposu. Oyununuzda bir mini harita sistemi ister misiniz? Ya da ticari dereceli bir ağ çözümü ne dersiniz? Belki de 3D modellere, HUD grafiklere ve çevresel dokulara ihtiyacınız var? Veya aksiyon-macera RPG’niz için bir diyalog sistemi mi? Bunların hepsini ve daha fazlasını birçoğu ücretsiz olan Birlik Varlık Mağazası’ndan alabilirsiniz.

Fiyatlandırma. Kişisel plan tamamen ücretsizdir ve oyunlarınızdan yıllık 100.000 ABD Doları’ndan daha az para kazandığınız sürece herhangi bir motor özelliğini kısıtlamaz. Artı planı yıllık gelirde 200.000 $ ‘a kadar gereklidir ve editör için göz alıcı “karanlık temanın” da kilidini açar. Bundan sonra, sınırsız gelir sağlayan Pro planına ihtiyacınız olacak.

İndir: Unity

4. Godot Motoru


Godot oyun motoru ile oyun geliştirme

2D ve 3D’yi destekliyor. Birlik gibi, Godot hem 2D hem de 3D oyunların yaratılmasını destekler. Ancak Birlikten farklı olarak, Godot’un desteği çok daha iyi. Motorun 2B yönü dikkatle baştan tasarlanmıştır, bu da daha iyi performans, daha az hata ve daha temiz bir genel iş akışı anlamına gelir.

Sahne tabanlı tasarım Godot’un oyun mimarisine yaklaşımı, her şeyin sahneye bölünmesiyle değil, aynı zamanda düşündüğünüz “sahne” türüyle değil, benzersizdir. Godot’ta bir sahne, sprite, ses ve / veya betik gibi öğelerden oluşan bir koleksiyondur. Daha sonra birden fazla sahneyi daha büyük bir sahnede birleştirebilir ve daha sonra bu sahneleri daha büyük sahneler haline getirebilirsiniz. Bu hiyerarşik tasarım yaklaşımı, istediğiniz zaman bireysel öğeleri organize etmeyi ve değiştirmeyi çok kolaylaştırır.

Özel komut dosyası dili. Godot, sahne öğelerini korumak için bir sürükle ve bırak sistemi kullanır, ancak bu öğelerin her biri, GDScript adlı özel bir Python benzeri dil kullanan yerleşik komut dosyası sistemi aracılığıyla genişletilebilir. Kullanımı ve eğlenmesi kolaydır, bu yüzden kodlama deneyiminiz olmasa bile denemelisiniz.

Bir kez oluşturun, her yerde yayınlayın. Godot, Windows, Mac, Linux, Android, iOS ve HTML5 dahil olmak üzere kutunun hemen dışında birden çok platformda konuşlandırılabilir. Ekstra satın alma veya lisansa gerek yoktur, ancak bazı kısıtlamalar uygulanabilir (Mac binary’sini dağıtmak için bir Mac sisteminde olması gerektiği gibi).

Yerleşik gelişmiş özellikler. Godot, bir oyun motoru için şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde yinelenir. Her yıl en az bir büyük sürüm var, bu da şimdiye kadar çok sayıda harika özelliğin nasıl olduğunu açıklıyor: fizik, post-processing, networking, her tür yerleşik editör, canlı hata ayıklama ve hot reload, kaynak kontrolü ve daha fazlası.

Serbest ve açık kaynak. Godot, bu listenin aslında içinden geçip giden tek aracıdır. MIT Lisansı kapsamında lisanslandığı için, bunu kullanabilirsiniz, ancak yaptığınız oyunları herhangi bir kısıtlama olmadan satmak ve satmak. Motorun kaynak kodunu bile indirebilir ve değiştirebilirsiniz! (Motor C ++ ile kodlanmıştır.)

İndir: Godot Motoru

5. Unreal Engine 4


Unreal 4 oyun motoru ile oyun geliştirme

Sanayi ustaları tarafından geliştirildi. Bu listedeki tüm araçlardan UE4 en profesyoneldir. Unreal imtiyazının arkasındaki dahiler tarafından yaratıldı – en iyi rafta bir motorda neyin gerekli olduğunu bilen ve yeni nesil özellikler sunmak için gerekenler. Tam olarak ne yaptığını biliyorlar.

En yeni motor özellikleri. UE4’ün sürüş prensiplerinden biri, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yinelemenizi ve geliştirmenizi sağlıyor, böylece canlı hata ayıklama, yeniden yükleme, aerodinamik bir varlık boru hattı, anında oyun önizlemeleri, yüzlerce varlık ve yapay zeka, sinematik gibi sistemler gibi özellikler elde edersiniz. araçlar, işlem sonrası efektler ve daha fazlası.

Gerekli kod yok. UE4’ün benzersiz satış noktası, herhangi bir koda dokunmadan oyun mantığı oluşturmanızı sağlayan Blueprint sistemidir. Herhangi bir kaynak editörünü açmadan tüm oyunları, hatta karmaşık olanları bile yaratabilecek kadar gelişmiş. Fakat kendi Blueprints’inizi kodlamak isterseniz, bunu da yapabilirsiniz.

Gezegendeki en iyi öğreticiler. UE4 YouTube kanalı, motorun her bir inimini size çeken 800’den fazla videoya sahiptir ve bu videoların çoğu 20 ile 60 dakika arasındadır. Bu, üniversitedeki bir yarıyıllık dersten elde edeceğinizden daha fazla içerik. Eğer adım adım rehberliğe ihtiyacınız varsa, UE4 sizin üzerinizde var.

Bir kez oluşturun, her yerde yayınlayın. Burada bir desen görmeye mi başladın? En iyi motorların hepsi birden fazla platformda sorunsuz dışa aktarmaya izin verir ve UE4 bir istisna değildir: Windows, Mac, Linux, Android, iOS, HTML5, PlayStation 4, Xbox One, Oculus VR ve daha fazlası.

Fiyatlandırma. Ücretsiz bir kullanıcı olarak, tüm motora erişebilirsiniz (kaynak kodu dahil). Oyun başına her çeyrekte kazanılan 3.000 $ ‘dan sonraki tüm gelirler için sadece% 5’lik bir telif ücreti ödemeniz gerekir. Diğer bir deyişle, sadece oyununuz başarılı olduğunda ödeme yapmaya başlarsınız.

İndir: Unreal Engine 4

Diğer Saygın Ücretsiz Oyun Geliştirme Yazılımları

Top 5 için kesin bir kesim yapmayan, ancak özellikle yukarıda listelenenler çok karmaşık veya yalnızca aradığınız şey değilse, hala kontrol edilmeye değer bir takım oyun geliştirme araçları var.

  • Defold (C # yerine Lua kullanmanın dışında, Unity’nin hafif bir versiyonu gibi)
  • RPG Maker MV (JavaScript kullanarak komut dosyası kullanarak geleneksel 2D RPG’ler oluşturmak istiyorsanız)
  • Cerberus X (özel bir programlama dili kullanarak 2D oyunlar oluşturmak için harika)
  • Stencyl (sadece Yapım 3’e çok benzer, sadece sürükle-bırak)
  • GDevelop (ayrıca sürükle-bırak, ancak henüz olgunlaşmamış)

Oyun gelişimi konusunda ciddi olmak istiyorsanız, gerçekten bazı programları öğrenmelisiniz. Bu eğlenceli programlama oyunlarını kullanmaya başlamak için becerilerinizi geliştirmeniz ve ne kadar para programcılarının kazanabileceği hakkında bilgi edinmenizi öneririz.

İmaj Kredisi: Radachynskyi Serhii / Shutterstock


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

75
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle