5G nedir, Ne zaman Geliyor ve neden buna ihtiyacımız var?


60

4G hala birçok ülkede gelişiyor ve Türkiye’nin birçok bölgesinde servis hala devam ediyor. Peki neden 5G’ye ihtiyaç var? Data, işte bu. Regülatör Ofcom, her birimiz 2025’te bugün olduğundan 13 kat fazla veri kullanacağımızı düşünüyor.

Bu özellikte 5G’yi kullanan önemli oyuncuları, neden muhtemelen bir sonraki telefonunuza (kesinlikle bundan sonraki telefona) geleceğini ve ev genişbantında nasıl bir devrim yaratabileceğimizi açıklayacağız.


5G Nedir?

5G nedir nasıl çalışır 4g den farkı nedir?

5G, şu an 4G’yi aşan yeni nesil mobil veri bağlantısına verilen isimdir. 4G hala daha hızlı oluyor, ancak 5G’ye geçmenin birçok avantajı var.

İnanılmaz derecede hızlı geniş bant hızları sağlayacak, ama daha da önemlisi, kaç kişi aynı anda bağlı olsa da, nereye giderseniz gidin, yeterli kapasiteye sahip olacak.

Ericsson, 2024 yılına kadar 5 milyardan fazla 5G’nin bize bağlanacağına inanıyor, ancak Avrupa’nın Kuzey Amerika ve Uzak Doğu’da gerçekleşmesinin gerisinde kalması bekleniyor.

5G, 4G’den daha yüksek frekans sinyalleri kullanan yeni bir “yüksek spektrumlu bant” üzerinde çalışacak. Yeni bant şu andan çok daha az sıkışık olacak. Ancak, sinyaller bu kadar uzak duramayacak, bu yüzden daha yakın konumlandırılmış daha fazla erişim noktası olması gerekecek.

Önemli olan şu ki bu artık geleceğin teknolojisi değil – 5G telefonlar 2019’da başlayacak ticari 5G telefon ağları olacak. 5G, birçok ev genişbant bağlantısından da daha hızlı olacak ve değerli bir seçenek haline gelmeden birkaç yıl önce olabileceği gibi, evde de 5G yönlendirici kullanabileceksiniz; Artık sabit bir telefon hattına ihtiyaç duymayacak.

EE’nin baş ağ mimarlarından Profesör Andy Sutton, 5G’nin amacının görünmez hale geleceğine inanıyor. Elektrik gibi “sadece orada” olan bir teknoloji olmalı. Cihaz üreticilerinin her zaman olacağından ve bölgeselleşmeden alınabileceğinden, Nesnelerin İnterneti’ni gerçekleştirmelerini sağlayacak.

Analistler tarafından yapılan ve tüketicilerin şu anki ortalama indirme hızını önerecek üç analisti olan Ovum, önümüzdeki dönemde iki katına çıkacak. 5G sayesinde 80-100Mbps’ye kadar. Ayrıca, 5G genişbantın, İngiltere’deki 26 milyon sabit hatlı müşterinin% 85’i için geleneksel ADSL ve kablolu internet bağlantılarının yerini alabileceği tahmin ediliyor.


Hangi 5G cihazı olacak?

5G telefonlar 2019’da geliyor. Motorola, Moto Z3’ün 5G Moto Mod’a sahip olacağını duyurdu. Bu, ABD’de piyasaya sürülebilecek ilk 5G yeteneğine sahip telefon olacak. Xiaomi Mi Mix 3 de 5G’ye hazır. Bize ne zaman gelir bilinmez 🙂

Samsung, 2019’da ABD’de Verizon ve AT & T’de 5G el cihazı yayınlayacak. Bu, Samsung Galaxy S10 ya da onun bir versiyonu olmayabilir ya da olmayabilir. OnePlus, 2019’da bir 5G el cihazı yayınlayacağını açıkladı. Bu, muhtemelen yılın ilk çeyreğinde beklediğimiz OnePlus 7 olacak.

Tüm bu yeni el cihazlarının Qualcomm’un yeni duyurduğu Snapdragon 855 platformunu ve X50 5G özellikli modemi çalıştıracağı anlaşılıyor.

Qualcomm, X50’nin 5Gbps’ye kadar hızları şu anki ortalamanın 400 katından daha hızlı indirebileceğini söylüyor 4G indirme hızları. Qualcomm, 189 cihaz üreticisiyle, 2019’da X50 modemine sahip donanım üretmek için çalışıyor olduğunu duyurdu.

Bunlar Nokia (HMD Global), Sony Mobile, Xiaomi, Oppo, Vivo, HTC, LG, Asus, ZTE, Sharp ve Fujitsu. Samsung ve Huawei’nin Apple gibi bir listede bulunmadığını, bu üreticilerin kendi akıllı telefon silikonlarını tasarladıklarını ve başka bir yerden modem kullanabileceğini unutmayın.

Honor ve Huawei, 2019’da 5G telefonunu piyasaya sunmayı taahhüt ettiler. Huawei patronu Richard Yu, Dijital Trendleri anlatıyor Şirketin “katlanabilir telefonlarda çalışıyor. Katlanabilir 5G telefonlar”.

Qualcomm, AT & T, BT / EE, Çin Mobil, Deutsche Telekom, Orange, SK dahil olmak üzere birçok operatörün X50 modemlerini 5G denemeleri için kullandığını da duyurdu. Telecom, Sprint, Telstra, Verizon ve Vodafone.

5G’nin tamamen cep telefonları ile ilgili olmadığını unutmayın – 5G’nin 4G bağlantılı dizüstü bilgisayarları takip etmek için yerleşik 5G’lik dizüstü bilgisayar ve tabletler olacak. 5G İngiltere ağları

5G telefonlar çok iyi, ama 5G ağları olmadan onlarla gitmek için hiçbir şey yok. 5G ağları önümüzdeki yıllar içinde gelişecek, sadece onları değiştirmek meselesi değil. Birleşik Krallık’ta, Enerji Verimliliği ve Üçü, 2019’un bitiminden önce 5G’yi tanıtmaya kararlıdır.

Üçlü, 5G’nin açılışına 2 milyar sterlin üzerinde yatırım yapıldığını söylüyor. Üçü, diğer Birleşik Krallık şebekelerinden (20Mhz) daha fazla 5G spektrumu satın aldı ve mevcut ağ kapasitesini üç katına çıkaran veri merkezlerine yeni teknolojiyi yaydı. “5G akıllı telefon ve ev genişbant cihazlarının ilk ticari miktarlarının H2 2019 tarafından kullanılabilir olması bekleniyor.” Diyor.

Bu yüzden teorik olarak 5G ağları için gelecek yaz için ne kadar ödemeniz gerektiği konusunda biraz fikrimiz olmalı. .

EE, Londra’daki 5G ağını dokuz bölgede denedi ve ilk olarak 2019’da ticari olarak piyasaya sürmeyi amaçladı. İlk açılış, her İngiltere’nin başkentiyle başlayacak; Londra, Edinburgh, Cardiff ve Belfast, Birmingham ve Manchester’la birlikte.

Daha fazla şehir 2019’da 5G kapsama alacak; Glasgow, Newcastle, Liverpool, Leeds, Hull, Sheffield, Nottingham, Leicester, Coventry ve Bristol. Aslında, ağ gelecek yıl 1.500 siteyi yükseltecek – EE bu yerlerin tüm ağdaki tüm verilerin% 25’ini taşıyacağını, ancak sadece İngiltere nüfusunun% 15’ini kapsayacağını söyledi.

EE, sabit hat genişbantına alternatif olarak 5G’yi denemek için birkaç şirkette çalışıyor.

Vodafone, Eylül ayında düzenlenen bir etkinlikte bir holografik 5G çağrısı düzenledi ancak şimdi Manchester’da tam 5G deneme ağı kurdu.

Vodafone, davalarını yakında Bristol, Birmingham, Bristol, Cardiff, Glasgow, Liverpool ve Londra’ya taşıyacağını söyledi. Vodafone, “kırsal alanların birleştirilmesi konusunda ciddiyiz” diyen belirgin bir mesajda, 2019’da Highland, Göller Bölgesi ve Cornwall’da 5G ağları açacağını söyledi.

Ağlar için yapılacak çok şey var. Fiziksel anlamda yapmaları gereken iş terimleri. Örneğin, EE, denemelerinin planlama izni ve erişim anlaşmaları elde etmek ve yeterince güçlü bir sinyal üretmek için gereken güç miktarını yönetmek açısından bazı vergi çalışmalarını nasıl gerektirdiğini konuşmuştur. Güç çıkışı düzenlenir, böylece antenlerin yerleştirildiği yer belirlenebilir.

EE / BT baş teknoloji sorumlusu Howard Watson, “Bu duruşma, önümüzdeki yıllarda karşılaşacağımız önemli zorlukları – nasıl aşacağımızı ve nasıl aşacağımızı öğrenmemize yardımcı oldu” diyor. “Ayrıca, hem iç mekanlarda hem de yoğun dağınık sokaklarda, yeni 3.4GHz spektrumumuzda 5G Yeni Radyo (5G NR) ile elde edebileceğimiz kapsama alanı hakkında bilgi alıyoruz.” Daha ilginç zorluklardan biri de gereken güçlendirme oldu. Daha fazla anten ekipmanı taşımak için bazı çatı sitelerine


Neden 5G’ye ihtiyacımız var?

Neden 5G’ye ihtiyacımız var hangi alanlarda 5G bize gerekli?

4G’nin 4G üzerindeki başlıca avantajlarından biri, yalnızca 10Gbps ile 100Gbps arasında olabilen teslimat hızı değil, aynı zamanda Günümüzde, 4G 40ms ve 60ms arası bir kapasiteye sahiptir, bu da gerçek zamanlı bir yanıt sağlamak için her zaman yeterli değildir.

Bu sadece çok oyunculu oyunlara fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğerlerine de uygulanabilir. uzak ameliyat gibi alanlar.

5G’nin ultra düşük gecikme süresi 1ms ve 10ms arasında olabilir.Örneğin, bir futbol stadyumundaki bir seyircinin alternatif bir kamera açısının canlı akışını izleyebilmesini sağlar. Sahada neler olup bittiği ile eşleşen eylem d çok az gecikme ile. Bu, gerçek zamanlı olarak VR ve AR için kapıyı da açacak.


Cihaz patlamasında 5G nasıl yardımcı olacak

2020’ye kadar İngiltere’de her bir kişi internete bağlı 27 cihazı kullanacak. Dünya çapında 50 milyar bağlı cihaz bulunacak – çoğu insanın Nesnelerin İnterneti veya Nesnelerin İnterneti dediği şey. Esasen IoT, daha önce bağlanmamış olan cihazlarla ilgilidir – mikrodalgalar, termostatlar ve duman alarmları gibi – bağlanır. Amazon’un Dash Yedek Servisi gibi – aletlerin kendi yeniden doldurmalarını sipariş ettikleri gibi şeyler – bu eylemin mükemmel örnekleri.

5G cinsinden daha geniş hücreler, geniş kapsama alanıyla şimdiki gibi aynı şekilde kullanılacak, ancak kentsel alanlar, örneğin, elektrik direklerine takılan çok sayıda küçük hücreler tarafından da kaplanacak. dükkanlar ve evler, hatta yeni binalarda tuğlaların içinde.

Kullanıcılar, nerede olursanız olun, en verimli hizmeti sunmak için her cihazla otomatik olarak konuşacaktır. Algoritmalar bir cihazın ne kadar hızlı gittiğini bile bilecekler, böylece hangi hücreye bağlı olduklarına uyum sağlayabiliyorlar.

Bazı aygıtlar ileri ve geri kaydırılacak önemli veriye ihtiyaç duyarken, diğerleri sadece gönderilen ve alınan küçük bilgi paketlerine ihtiyaç duyabilirler. 5G ağları bunu anlayacaktır ve sırasıyla bant genişliği tahsis edecektir.

Örneğin, bağlı bir araç, sürekli bir mesafeyi tekrar tekrar kurmak zorunda kalmadan bağlantılarını sürdürmek için büyük bir ağ direği gibi bir makro-hücreye bağlantı gerektirebilir. Bir kullanıcının akıllı telefonu daha az alan kapsama alanıyla daha küçük hücrelere bağlanabilirken, bir sonraki hücre kullanıcının fark etmesini önlemek için kolayca ve otomatik olarak yeteri kadar alınabilir.


5G

Kapasitesinin diğer faydaları da önemli olacaktır. video akışının geleceği. 2030’a gelindiğinde, EE veri trafiğinin yüzde 76’sının video akışını kullanacağını tahmin ediyor. Ve bunların çoğunluğu 4K Ultra HD ve hatta 8K çözünürlükte olacak.

Büyük kurumsal ihtiyaç sektörleri de 5G ile daha iyi sunulacak, ancak EE’nin kendisinin de kabul ettiği gibi, düşük gecikmeli, yüksek kapasiteli bir ağın bazı uygulamaları henüz düşünülmek bile. Onunla ne yapacağını anlayabilmek için teknolojiye ihtiyacın var.

Samsung ve Intel de 5G test ve donanımlarıyla yoğun bir şekilde ilgileniyorlar. Samsung, ABD ağında Verizon ile denemeler üzerinde çalışıyor ve ikisi de ticari bir lansman için 5G teknolojisinde çalışıyor. Intel ayrıca PyeongChang 2018 Kış Olimpiyatları’nda 5G ile deney yapıyor.


Peki ya 6G?

Whoa orda! “Eğer 5G’yi doğru alırsak, 6G olmayacak,” diyor Profesör Sutton, Pocket-tint’in teknoloji konusundaki dersi sırasında.

Fikir şu: eğer doğru altyapı yerine konulursa, 1G, 2G ve 3G geliştirildi, yenilenmesi gerekenden daha çok yükseltilebilen esnek bir sisteme dayanacaktı.

Geçmiş yıllarda, mobil veri teknolojileri donanım etrafında inşa edildi, 5G ise yazılım odaklı olacak. Yazılım kolayca güncellenebilir, donanım daha az.

Gelecek parlak. Ve yıldırım kadar hızlı :).


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

60
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle