8 Bilgisayarınızdaki Belleği Temizleme ve RAM’i Artırma Yolları


69

Bilgisayarınızda RAM kullanımı hakkında endişe duyuyor musunuz? Bilgisayarınızın hafızasındaki mesajları görüyor musunuz? Korkmayın – yardım için buradayız.

PC’nizdeki RAM’i boşaltmak için bazı pratik adımlara göz atalım. Hiçbir zaman sorunsuz bir deneyime geri döneceksiniz.

RAM Nedir?

RAM kullanım ipuçlarına dalmadan önce, aşina olmadığınız durumlarda RAM’in ne yapacağını kısaca anlatmalıyız.

RAM “Rastgele Erişim Belleği”  anlamına gelir. Bilgisayarınızda şu anda çalışan programları bulunduran kısa süreli bir depolama alanıdır.

Makinenizde daha fazla RAM varsa, performansı daha fazla olumsuz etkilemeden aynı anda daha fazla program çalıştırabilirsiniz. Bilgisayarınız RAM’de azalıyorsa, “Pretend RAM” gibi davranan sayfa dosyası adı verilen sabit sürücünün bir bölümünü kullanır. Bu, gerçek RAM’den çok daha yavaştır, bu nedenle yavaşlama fark edebilirsiniz.

RAM geçici olduğundan, bilgisayarınız kapandığında içeriğini kaybedersiniz. Saklamak istediğiniz herhangi bir şey, bir sabit sürücüye veya başka bir kalıcı depolamaya kaydetmelidir.

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Bu, muhtemelen aşina olduğunuz bir ipucu, ancak bir nedenden dolayı popüler.

PC’nizi yeniden başlatmak ayrıca belleği temizler ve çalışan tüm programları sıfırlar. Bu açıkça toplam RAM’inizi artırmayacak olsa da, RAM’de yemek yiyebilecek arka planda çalışan işlemleri temizler.

Özellikle sürekli kullanıyorsanız, bilgisayarınızı düzenli olarak baştan çıkarmak için düzenli olarak yeniden başlatmanız gerekir.

2. RAM Kullanımını Kontrol Edin

"

RAM’ınızı neyin kullandığınızı tahmin etmek zorunda değilsiniz; Windows size göstermek için araçlar sağlar. Başlamak için, Başlat Menüsünde arama yaparak Görev Yöneticisi’ni açın veya Ctrl + Shift + Esc kısayolunu kullanın.

Gerekirse tam yardımcı programa genişletmek için Daha fazla ayrıntı ‘a tıklayın. Daha sonra İşlemler sekmesinde, en az RAM kullanımını sıralamak için Bellek başlığına tıklayın. Daha sonra bunları tartışacağımızdan, burada gördüğünüz uygulamaları aklınızda bulundurun.

Daha fazla bilgi için Performans sekmesine geçin. Bellek bölümünde, RAM kullanımınızın zaman içinde bir grafiğini göreceksiniz. En alttaki Açık Kaynak Monitörünü tıklayın ve daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

"

En alttaki grafik size ne kadar RAM’inizin ücretsiz olduğunu gösterecektir. En fazla RAM’i hangi programları kullandığını görmek için numaralı listeye (KB) göre sıralayın. Burada gördüğünüze göre derin bir sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, bellek sızıntılarını gidermek için tam kılavuza bakın.

3. Yazılımı Kaldırma veya Devre Dışı Bırakma

Artık sisteminizde en fazla RAM’i hangi uygulamaların kullandığını gördünüz, gerçekten bunları kullanıp kullanmadığınızı düşünün.

Aylarda açmamış olduğunuz uygulamalar yalnızca bilgisayarınızda kaynak israfı yapıyor, dolayısıyla bunları kaldırmanız gerekiyor. Bunu yapmak istediğiniz herhangi bir uygulamaya Ayarlar> Uygulamalar ve Kaldır ‘ı tıklayarak gidebilirsiniz.

 

Bazen kullandığınız için bir uygulamayı kaldırmak istemiyorsanız, bunun başlangıçta çalışmasını engelleyebilirsiniz. Çoğu uygulama, giriş yaptığınız her seferde otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Bu, onları nadiren kullanırsanız verimsiz olur.

Yardım için başlangıç ​​programlarına rehberimize bir göz atın.

4. Daha Açık Uygulamaları Kullan ve Programları Yönetme

"

Gerçekten RAM kullanımını azaltmanız gerekiyorsa, ancak RAM’i destekleyen uygulamalar iş akışınız için gerekli midir? Bununla iki şekilde çalışabilirsiniz.

Öncelikle, mümkün olduğunda daha hafif uygulama alternatiflerini kullanmayı deneyin. Bilgisayarınız Photoshop açtığınızda mücadele ediyorsa, küçük düzenlemeler için Paint.NET gibi daha küçük bir uygulama kullanmayı deneyin. Sadece bir projede çalışmaya tamamen hazır olduğunuzda Photoshop’u kullanın.

İkincisi, açık olduğunuz programlara daha fazla dikkat edin. Aktif olarak çalışmadığınız herhangi bir yazılımı kapatın. Daha sonra okumak istediğiniz açık tarayıcı sekmelerini, ardından RAM’i boşaltmak için kapatın. Açık olana daha sıkı bir tasma tutmak, RAM’in serbest kalmasına yardımcı olacaktır.

Google Chrome’un kendi kategorisinde olması nedeniyle, RAM’i gezmekle tanınması kötü bir şey. İpuçları için Chrome’un hafıza kullanımını nasıl kontrol edeceğinizi görün.

5. Kötü Amaçlı Yazılımları Tara

PC’nizde kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmeye değer. Rogue yazılımı kaynakları çalmak mevcut RAM’inizi berbat bir şekilde temizleyecektir.

Malwarebytes ile bir tarama çalıştırmanızı öneririz. Umarım hiçbir şey bulamaz, ama en azından olasılığını göz ardı edebilirsiniz.

6. Sanal Belleği Ayarla

Disk belleği dosyasını daha önce bahsetmiştik. Sisteminizin sanal bellekte düşük olduğunu belirten hata mesajları görürseniz, bunu artırabilir ve umarım performansı sabit tutabilirsiniz.

Bunu yapmak için, Başlat Menüsünde Kontrol Paneli ‘u açmak için açın. Küçük simgeleri (gerekirse) için sağ üst köşedeki Kategori görünümünü değiştirin ve Sistemini seçin. Sol tarafta, yeni bir pencere açacak olan Gelişmiş sistem ayarları ‘a tıklayın.

Gelişmiş sekmesinde Ayarlar ‘u Performans altında tıklayın. Bir kez daha Gelişmiş sekmesine geçin ve Değiştir düğmesini tıklayın.

Artık ana sürücünüzün disk belleği boyutunu göreceksiniz. Çoğu durumda, Otomatik olarak yönet kutusunu işaretli bırakabilir ve Windows’un ilgilenmesine izin verebilirsiniz. Ancak, sorunları gidermek için, bu işareti kaldırın ve Başlangıç ​​boyutu ve Maksimum boyutunu daha yüksek değerlere ayarlayın.

"

7. ReadyBoost’u deneyin

Bilgisayarınızda hala eski bir mekanik sabit disk sürücüsü (HDD) varsa, RAM’i artırmak için ReadyBoost adlı daha az bilinen bir Windows özelliğini deneyebilirsiniz. Bu, Windows’un ekstra RAM olarak etkin bir şekilde ele aldığı bir flash sürücüyü veya SD kartı takmanıza izin verir.

Kulağa harika gelse de, bu özellik bugün sınırlı kullanım sunuyor. Bilgisayarınızda bir SSD varsa, ReadyBoost hiçbir şey yapmaz. Bunun nedeni bir SSD’nin bir flash sürücüden daha hızlı olmasıdır.

Ayrıca, bilgisayarlar artık varsayılan olarak daha fazla RAM’e yüklendiğinden, on yıl öncesindeki bir anemik sistemde olduğu gibi ReadyBoost’dan da çok fazla kazanç elde edemeyeceksiniz. ReadyBoost’tan “pretend RAM”, aslında daha fazla RAM ekleyerek aynı performans artışlarını sunmuyor.

8. Daha Fazla RAM Yükle

RAM’da gerçekten çok düşük veya aynı anda daha fazla program çalıştırmak istiyorsanız, bunun için hiçbir yol yoktur: Makinenize daha fazla RAM eklemeniz gerekir. Ucuz olmasa da, RAM’inizin eklenmesi, şimdiye kadar çok fazla zamanınız yoksa çok daha iyi bir performans kazandıracaktır.

Bir masaüstünde, bu oldukça basit bir yükseltme. Ancak bir dizüstü bilgisayardaki sınırlı alan nedeniyle, zor hatta imkansız olabilir. Ayrıca, sisteminizle uyumlu bir RAM satın aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bu nedenle, herhangi bir yükseltme yapmadan önce kendinize bazı önemli sorular sorun ve ne kadar RAM ihtiyacınız olduğuna karar verin.

RAM Temizleyicileri Hakkında?

RAM’ınızı çeşitli şekillerde artırmanıza yardımcı olmayı vaat eden RAM temizleme yardımcı programlarını görmüşsünüzdür. Bu sesler harika olsa da, onlardan kaçınmanızı öneririz.

Bunun nedenlerinden dolayı, böyle bir uygulama olan CleanMem’in kapsamına bir göz atın. Özetle, RAM güçlendiriciler, muhtemelen ihtiyaç duyan programlardan alarak RAM’i “özgürleştirdikleri” için en iyi ihtimalle plasebolardır.

Bellek yönetimi karmaşık bir hesaplama sorunudur. Alanında uzman olan Windows geliştiricileri, bir RAM temizleyici yayımlayan bazı rasgele geliştiricilerden daha iyi bir şekilde nasıl yapılacağına dair daha iyi bir kavrayışa sahip.

RAM Önemli, Ama Diğer Yükseltmeleri İhmal Etmeyin

Bilgisayarınızdaki RAM’i yönetmenin çeşitli yollarını inceledik. Nihayetinde, makinenize daha fazla fiziksel RAM eklemek, RAM ile ilgili sorunlar için en iyi çözümdür. Yukarıdaki adımlardan geçmek, bunun gerekli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Tüm bu RAM konuşmaları arasında, diğer PC güncellemelerinin de önemli olduğunu unutmayın. Hangi güncellemelerin bilgisayarınızın performansını en çok artıracağını öğrenin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

69
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle