8K TV nedir, ne zaman geliyor ve gerçekten önemli mi?


56

Geniş ekran, düz ekran, eğri, 3B, HD, Full HD, 4K HDR. Bu yeni televizyon evrimi listesine ekleyeceğiniz bir sonraki şey nedir? 8K.

Doğru, TV endüstrisi bir sonraki büyük şeyle ileriye gidiyor, üreticilere size satmak için yeni ve parlak bir şey veriyor.

Ama 4K TV'niz gereksiz olmak üzere mi? Tam olarak değil.

Bizimle kal ve her şeyi açıklayacağız.

8K nedir?

Son yıllarda TV hikayesini takip ediyorsanız, 8K’nın 4K’dan bir adım ileride olduğunu zaten bileceksiniz. Ekranın çözünürlüğünü ifade eder. 4K, 3.840 x 2.160 piksel iken, 8K 7.680 x 4.320'ye kadar hareket eder. Bu, yatay eksende 7.680 piksel, dikeyde 4.320 piksel olduğu anlamına gelir.

4320p (Full HD 1080p gibi) olarak anlayabilirsiniz, Ultra HD 8K (4K da marka) olarak adlandırılmış olduğunu duyabilirsiniz. Ultra HD olarak) veya Süper Hi-Vision (Japon yayıncı NHK'nin çağırdığı gibi), ancak bunun sadece 8K olarak adlandırılacağından şüpheleniyoruz.

bu sadece piksellerle ilgilidir, çünkü bu aynı zamanda HDR – yüksek dinamik aralık – ile de ilgilidir. HDR, TV'nizin sağlayacağı paketin bir parçası.

  • HDR nedir ve neden önemlidir?

8K TV'leri kim yapıyor?

TV üreticileri hala ayakta değil. Müşterilerin tepkisine dayanarak 3D'nin ne kadar çabuk gelip geçtiğini hatırlayacaksınız. O zamanlar “bir sonraki büyük şey” olarak müjdeledi ve şimdi zar zor destekleniyor.

Herkesin 8K TV'lerde çalışması şaşırtıcı değil, ancak Samsung, 2018'de Q900'ü piyasaya süren ilklerden biriydi. Samsung şimdi daha büyük 98-inçlik QLED 8K TV'yi duyurdu, ancak büyük rakipleri şimdi 8K TV'ler sunuyor 2019'da 8K OLED prototipini gösteren LG, şimdi 2019'da kullanılabilecek 75 inç 8K modeli olan LG OLED Z9'u duyurdu.

Samsung ve LG'nin ötesinde, Sony TV'lerde çok büyük bir oyuncu ve 8K'lık bir sete sahip. Sony Master Series ZG9, 98 ve 85 inç boyutlarında 8K ekran sunan şirketin yeni 2019 amiral gemisi TV modelidir – büyük olması 8K ile önemli olan şeydir.

Sony, yükseltme işlemiyle başa çıkabilmek için 8K X-Reality gibi yeni bir işleme motoruna sahip ve bu tam bir dizi LED TV. Sony, OLED'de 8K yapmıyor ve yeni sürümler şu ana kadar 4K'da kalıyor.

Dünyanın en büyük TV üreticilerinden biri olan TCL, 8K'lı bir Roku sunmak için Roku'yla bir araya gelerek 8K'lık bir model sunacak TELEVİZYON. Yine bir LED TV olacak ve şu anda ne sunacağı hakkında çok az şey biliniyor – yalnızca 2019'un sonunda piyasaya sürülecek.

Sharp, "ikinci gen" 8K olarak adlandırdığı şey, yani, ikinci 8K paneli (doğru yerde yaşıyorsanız) satın alabileceğiniz ve zaten satın alabileceğiniz profesyonel bir 8K monitöre sahip olan LV-70X500E.

Toshiba, 8K'yı konsept olarak ortaya koydu. Toshiba'nın TV'leri Vestel tarafından lisanslı olarak üretilmiştir, bu nedenle doğru zamanın geldiğinde 8K'nın Vestel grubundaki markalarda görünmesi muhtemeldir – ve diğerlerinden daha ekonomik olması muhtemeldir.

Bu nedenle artan sayıda TV var – ve beklenen oyuncular oradayken – Samsung, LG, Sony – diğer üreticilerin bazılarından gelen mesaj, 8K TV'lerin evrensel olarak daha kabul edilebilir fiyatlarla satışa sunulacağını gösteriyor.

Neden bir 8K TV'ye ihtiyacınız var?

Bu milyon dolarlık bir sorudur – veya daha büyük olasılıkla 10.000 $ 'lık sorudur. Şimdi 4K HDR ile ana akıma girmenin yolunu buluyor, 8K'nın gerekçesi, özellikle Ultra HD TV'lerin çok iyi olması nedeniyle oldukça zor.

8K için gerçek gerekçe artan boyut talebine bağlı. İnsanlar daha büyük televizyonlar satın alıyor ve evlerinde daha büyük televizyonlar olduğu için mutlular. 15 yıl önce 28 inç bir TV'nizin olabileceği bir yerde, 55 inç artık yaygın; 65 inç ve üzeri, TV satışlarındaki artışın önümüzdeki 5 yılda beklendiği yer.

Şu anda büyük 4K HDR TV'ler elde edebiliyorsunuz – yaklaşık 85 inç – ancak 8K’nın sağladığı bu büyük boyutlarda ikamet edecek. Ekran büyüdükçe – ve aynı yerde oturmaya devam ettiğinizde – daha fazla piksel daha görünür ayrıntı anlamına gelir. 2019 modeliyle 98 inç'e kadar çıkmak, 8K'nın nereye gittiğini gösteriyor.

40 inç'e kadar Full HD, 4K'dan 60 inç'e ve ardından 8K'dan daha yüksek bir olasılıkla 8K'nin üzerinde Gelecekte, 8K yalnızca gerçekten bu büyük boyutlarda geçerlidir – TV çok küçükse, görüntüdeki herhangi bir farkı görebilmeniz için pikseller çok sıkı bir şekilde paketlenir.

Fakat insanlar neden daha büyük televizyonlar istiyor? Suya dalma hissini arttırmak için

Detay arttıkça, sizi içine çeken gibi görünen devasa bir görüntünün önünde oturup hayranlık uyandırabilirsiniz. Burada büyük 8K TV'lerin doğal bir avantaja sahip olduğu, çünkü ışığın gözlerinize gelen açılarını arttırdığı görülüyor.

Bu, sırayla ön ve arka plan arasındaki ayrımı artırabilir, görsellere daha fazla pop yaratabilir ve size daha sürükleyici bir görüntüleme deneyimi. Tabii ki, çok yakın oturamazsınız çünkü tam görüntüyü görmek için başınızı sürekli hareket ettirmek zorunda kalacaksınız, bu yüzden minimum görüş mesafesi hala geçerli.

Peki ya 8K içeriği ve yükseltme?

Bu iki şey hakkında birlikte konuşacağız, çünkü 8K içeriği yok. Bazı örnekler var, Vimeo'da 8K çözünürlük desteği var ve Japon yayıncı NHK Tokyo Olimpiyatları 2020'yi 8K'da filme çekmeyi amaçlıyor, ancak aksi takdirde uygulama yaygın değil.

Optik disklerden destek yok (şu anda) ), 8K’da Netflix yoktur ve içerik yakalama için yaygın olarak kullanılan bir format değildir – kameralar şu anda azdır.

Şimdi ve öngörülebilir gelecekte 8K tamamen yükseltme hakkında. Samsung, IFA 2018’de 8K TV’nin açılışında, çoğu zaman yükseltme hakkında konuşarak geçti. Çünkü, ilk evlat edinenlerin bir 8K TV’yi 4K TV’den almaya değer olduğuna ikna etmek için hayati önem taşıyan şey bu.

Peki 8K yükseltme ne yapacak? Görüntüleri analiz etmek ve düzeltmek, rengi artırmak ve önceki kareleri analiz ederek eksik olabilecek bilgileri değiştirmek için AI'yı kullanır. Örneğin, mavi gökyüzünün blok rengi gibi, kenarları keskinleştirir, metin gibi nesnelerdeki pürüzlü kenarları kaldırır ve çok fazla veri olmayan alanlarda gürültüyü azaltır.

Bunların hiçbiri gerçekten yeni değil, ancak Samsung’un teknolojisi hakkında edindiğimiz bilgilere göre yeni bir sistem.

Tekniklerden biri yakın komşu enterpolasyonu olacak (düzeltme yapmak için komşu pikselleri analiz etme) ve 8K'lık bir ekranda daha fazla piksel bulunduğundan, daha fazla komşular olduğu için düzgün mezuniyetler kazanma fırsatı daha fazla olur.

Samsung, 8K'lık yükseltme çözümünde makine öğrenimi ve AI kullandığını onayladı, ancak güç talepleri de yüksek olacak, Yapılması gereken çok işlem olacak.

Yani şu ana kadarki hikaye: içerik yok, ancak 8K TV'ye pompaladığınız her şey daha iyi görünmesi için yükseltilecek.

8K TV yükseltmesi buna değer mi?

Bol miktarda 8K değerinde yükseltme gösterdik ve genel deneyimden etkilendik – ama başka ne beklersiniz? Ayrıca, Samsung Q900R'yi (85 inç'te) tam olarak inceledik ve harika bir HDR deneyimi olan Samsung TV teknolojisinin zirvesi olduğunu görmek kolay – ama bu kesinlikle tüm 8K pazarının bir yansıması olmayacak – ya da gerçekten bu TV'lerin performansı daha küçük boyutlarda. Tabii ki, 2019’a taşınıyor, Samsung yeni TV'leri tanıtıyor.

Yeni teknolojilerde olduğu gibi, itirazlar sinemalar ve teknoloji meraklıları için de var, ancak gönülden bitmeden kaçmadan önce daha fazlasını yapmamız gerekiyor. 8K TV al. 2019’da 8K’nın hikayesine yeni modellerin eklenmesiyle eklenecek daha çok şey olacak.

8K’ın içeriği için zaman çizelgesine gelince, bu durumdan hala kaç yıl uzaktayız.

8K TV maliyeti?

Samsung'un Q900R ürünü şimdi satın alınabilir, 8K pahalı olsa da, astronomik değildir. 65 inçlik Samsung Q900R, İngiltere'de 4.999 TL, 75 inç modeli ise 6.999 TL olarak fiyatlandırılıyor. 85 inçlik model için 14,999 sterlinlik bir fiyat var ve ABD'de 14,999,99 ABD Doları olarak fiyatlandırılıyor.

Şüphelendiğimiz gibi, Samsung fiyatlandırma konusunda oldukça agresif davranıyor – ve bu fiyatların piyasaya sürüldükten hemen sonra hızla düşme eğiliminde olduğunu biliyoruz. Şu anda Samsung'un en iyi 4K televizyonunda yaklaşık £ 2000 prim var. Fiyatlar normal insanların çoğunu hariç tutarken, erken evlat edinenlerin özellikle 65 inç boyutunda, heyecanlanacak bir şeyleri olabilir.

Sharp, 70 inç 8K ekranını 10,999 £ karşılığında satıyor, ancak teknik olarak bir monitör ve 2019'un başlarında 8K TV modellerinin başında daha fazla etkinlik bekliyor.

Elbette 2019'da piyasaya sürüldüklerinde modeller ve fiyatlar hakkında daha fazla ayrıntıyla güncelleme yapacağız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

56

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes