Adet Sancısının Geçmesi İçin Ne Yapmalı?


49
Adet-Sancısının-Geçmesi-İçin-Ne-Yapmalı
Adet-Sancısının-Geçmesi-İçin-Ne-Yapmalı

Toplumda % 60 sıklıkta görülen adet sancıları, her kadında az ya da çok görülmektedir. Dismenore olarak adlandırılan, bu durum zaman zaman kızların okula ve hatta işe gitmelerini bile zorlaştırabilir.

Özellikle okul çağındaki genç kızlarda daha sık izlenmektedir. Genellikle ağrı kanamadan önce başlar ve birkaç gün içinde azalarak yok olur. Bazen ağrıya ek olarak bulantı, baş dönmesi, ishal, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bel ve / veya sırt ağrısı da görülebilir. Yine bu dönemde sinirlilik, uykusuzluk ve konsantrasyon zorluğu gibi sorunlar da yaşanabilir.

Adet Sancısının Nedeni Nedir?

Rahimde üretilen prostoglandin adı verilen kimyasallar, kanamanın kontrollü atılması için rahmin gerilmesini sağlar. Böylece bölgedeki kan akışı ve oksijen azalmış olur. Bu da adet sancısı nedenidir.

Aslında bu düzen her kadın için geçerlidir. Ancak bazı kadınlarda ağrı hissedilmezse de pek çoğunda değişen oranlarda adet sancısı yaşanmaktadır. Bu durumu etkileyen faktörler kişinin ağrı eşiğinin seviyesi, sosyal düzeyi, eğitim, psikolojik ve genetik oluşumdur.

Adet sancıları her ne kadar fizyolojik bir döngünün sonucu olsa da ağrılı adet gören her kadın mut-laka doktor kontrolünden geçmelidir. Ağrının asıl sebebi böylece anlaşılabilir. Altta yatan farklı bir neden olup olmadığı araştırılır.

Doktor kontrolü pelvik muayene ve ultrason ile yapılır ve rahim ya da yumurtalık kisti gibi bir neden olup olmadığı araştırılır. Özellikle yumurtalık kisti yani endometrioma ağrıya sebep olabilir. Bu tür bir durum tespit edilirse, ameliyat ya da medikal yollarla tedaviye başlanır.

Adet Sancısında Tedavi Süreci

Yapılan pelvik muayene sonrası kişide normal fizyolojik süreç dışında bir problem yoksa adet sancısının tedavisinde ilk basamak ağrı kesiciler kullanmaktır.

Sancıların azalmasını sağlayacak bir diğer yöntem ise doğum kontrol hapları kullanmaktır. 3’er aylık kesintili dönemlerde kullanılan doğum kontrol hapları adet sancısı çeken kişiyi rahatlatabilir. Hala durumda bir düzelme olmadıysa, endometrioma, endometriozis ya da enadenomyozis denilen kist-lerden şüphe ediliyorsa diagnostik laparoskopi yapılabilir. Bu operasyon kamera ile karnın içinin incelenmesi işlemidir. Ultrasonda tespit edilemeyeck olan kistler burada ortaya çıkar.

Ayrıca kısa dönemli menapoza sokan bazı ilaçlar da ağrı kesmek için kullanılan yöntemlerden birisidir. Bunun dışında da hormonlu spiral de kullanılmaktadır. Zaten ilerleyen yaşla birlikte ağrıda azalma da olacaktır.

Kişisel Olarak Ne Yapılabilir?

Öncelikle durumu olumlu şekliyle kabul etmeye çalışın. Ağrı yaşıyor olmanız, yumurtlamanın olduğu anlamına gelir. Eğer ağrılarınız dayanılamayacak kadar ise ve yaşamınızı olumsuz yönde etkiliyorsa, ağrı kesici kullanmaktan çekinmeyin. Egzersiz kan dolaşımını hızlandırır. Bu nedenle düzenli ola-rak egzersiz yapan hanımlarda adet sancısı daha az yaşanmaktadır.

Karına konulan sıcak su torbaları ya da sıcak uygulamalar, kan dolaşımını hızlandıracak, dolayısı ile ağrıyı azaltacaktır. Sıcak kompres yapabilirsiniz. Ilık duş almak, ayakları sıcak su içinde bekletmek de faydalı olabilir. Adet sancıları için ideal sıcak 40 olarak tavsiye edilmektedir ve istenildiği kadar uygulanabilir.

Yeterli araştırma yapılmış olmasa da veriler beslenmeyle ağrıların ilintisi olduğu yönündedir. Kahve, çikolata, kola, çay ve kafein içeren gıdaları azaltmak yararlı sonuçlar üretir. Bazı vitamin ve bitkisel tedavilerin yararlı olduğu düşünülmektedir. B ve E vitaminleri, magnezyum içeren ilaçlar bu durumlarda önerilebilir.

Ayrıca bitkisel çayların kaslar üzerinde gevşetici etkisi vardır ve uygulanabilir. Bunun için papatya ve rezene çayı tavsiye edilebilir. Adetten bir hafta kadar önce başlamak kaydıyla, günde 1 ya da 2 bardak olmak üzere, civanperçemi çayının da ağrıların azalmasında etkili olduğu söylenmektedir. Buna göre 1 tutam civanperçemi bitkisi, kaynamış bir su bardağı suya atılır ve demlenmeye bırakılır. Su ılıdığında süzülerek içilebilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

49
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes