İnsanların Düşüncelerini Tanımlayan Önemli Ahlak Kuralları

Birçok kişi görgü kuralların devlet yetkilileri veya telif hakları gibi durumlarda geçerli olduğunu düşünüyor.


67

Moira Redmond, Günümüzdeki Ahlak adlı kitabında, yeni birisiyle tanışıldığı sırada karşınızdaki kişinin hareketlerini dikkatli bir şekilde incelemenin davranışları yönlendirdiğini söylüyor. Ahlak kuralları bizi doğrudan etkiler.

Bu evrede insanların en fazla dikkat ettikleri şeyleri sizler için listeledik.

1-Özenli bir dinleyici misiniz?

Bir konuşma sırasında dinlemek, en az iletişimin kendisi kadar önemli bir durumdur. Bizce arkadaşınız siz konuşurken başka bir şey ile uğraşmak yerine sizi dinlediği zaman bunun mükemmel olduğunu görürsünüz.

Arkadaşınız konuştuğu zaman cep telefonu veya farklı bir şey ile uğraşmayın. Konuşulan konu sizin ilginizi çekmiyor olsa bile sohbeti dinlemeye özen göstermelisiniz.

Sıkıldığınız bir konu konuşulduğu zaman dinleyin. Fakat belli etmeden ve kibarca konuyu değiştirebilirsiniz.

2-Yakın olmadığınız kişilere karşı ne kadar açıksınız?

Ahlak kuralları
Ahlak kuralları

Genellikle belli konuları arkadaşlarınız arasında tartışırınız. Eğer varsa nadiren mali sorunlar, hastalıkları ya da kişisel yaşam sorunları hakkında bilgi edinerek insanları aydınlatmaya başlarsız.

Bu şekilde takdir edilebilirsiniz. Maliye, siyaset, din ve kişisel hayat hakkındaki konuşmalar en iyi kurallar değildir.

Aynı zamanda bu konular yanlış anlaşılmalar ile sonuçlanabilir. Yakın arkadaşınız olmayan kişiler ile sohbet ederken ortak konular bularak konuşabilirsiniz.

3-Fazla parfüm kullanımı

Birçok kişi gereğinden fazla parfüm kullanıyor. Bunun sebebi ise; eğer yeterince parfüm sıkmazlarsa insanların kokularını alamayacaklarını düşünüyor.

Fakat görgü kurallarına göre yapmanız gereken doğru şey bu değildir. Koku çemberi vücudunuzdan bir kol uzaklıktaki yeri kapsar.

Sadece bu mesafeye gelen kişiler parfüm kokunuzu almalıdır. Bunun için sevdiğiniz kaliteli bir parfümün sadece birkaç damlası bile yeterli olacaktır.

Sprey parfüm kullanıyorsanız parfümü havaya püskürtün ve vücudunuza eşit şekilde dağılmasına izin verin.

4-Kamusal alanda ne kadar sevimlisiniz?

Ahlak kuralları
Ahlak kuralları

Seven insanlar genellikle samimi ve güçlü duygularını halka gizleme konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Bu evrede temel kural ise başka birisini rahatsız etmekten sakınmaktır.

Sarılmalar, tutkulu öpücükler başka bir zamana ertelenmelidir. Bunu yaparak sadece başkalarına olan saygıyı değil aynı zamanda eşinize olan saygınızı da gösterirsiniz.

5-Çantanızı masaya koymayın.

Bir restorana gittiğiniz zaman oturduğunuz masaya sadece küçük bir çanta koyabilirsiniz. Büyük çantalar ve poşetleri yere veya sandalyenizin kenarına asmanız gerekir.

Çantanızı diğer sandalyelere veya kucağınıza koymaktan da kaçınmalısınız.

6-Bir şey içerken ses çıkarmayın

Her son damla içeceği içmeyin veya son ısırığı almayın. Bu sizi çok tok bir hale getirebilir ve çeşitli sesler çıkmasına sebep olabilir.

Muhtemelen bulunduğunuz ortamda yer alan diğer kişileri de rahatsız edecektir. Sizin açınızdan da kötü bir izlenim yaratacağını söyleyebiliriz. Emin olun siz de bu şekilde yemek yiyen birisiyle aynı masada olmaktan hoşlanmazsınız.

7-Karşı cins ile doğru mesafeyi korumalısınız

Ahlak kuralları
Ahlak kuralları

Sokakta tanıdık birisini görünce nasıl davranırsınız? Yakın arkadaşınız bile olsa özellikle yanında birileri varsa ona yüksek sesle selam vererek sarılmayın.

Sözlü bir şekilde selamlaya bilirsiniz. Onun da size tepki vermesini beklemelisiniz. Sizi selamladığı zaman yanındaki kişiye sizi tanıtması gerekir.

8-Herkese nazik davranmalısınız

Görgü kurallarına göre birisinin pozisyonu ve yaşı ne olursa olsun herkese karşı kibar davranmanız gerekiyor.

Bir garsonun dikkatini çekmek istiyorsanız elinizi kaldırabilir veya başınızı sallayarak gülümseye bilirsiniz. Büyük restoranlarda bir garson sizi selamladığı zaman genellikle ismi söyler. Garsonun ismini unutmamaya dikkat edin.

9-Bardağınızı doğru tutun

Bir organizasyon sırasında belirli görgü kurallarına uymanız gerekir. Sağ elinizi tebrik ve el sıkışmaları sırasında kullanacağınız için içeceğinizi sol elinizde tutmanız gerekir.

Aynı zamanda birkaç defa ısırmak zorunda olmadığınız aperatifleri yemelisiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

67
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes