Aileler Okula Yeni Başlayan Çocuklarına Nasıl Davranmalı?


63

Okula yeni başlayan çocuklar için okul, ortam ve işleyiş bakımından yabancı bir ortamdır. Daha düne kadar zamanının büyük bir çoğunluğunu ebeveynleri ile geçiren bir çocuk için onlardan ayrılıp okula adapte olması zordur.

Okula yeni başlama döneminde çocuklar motive edilmeli, kısa sürede okula adapte olabilmesi için okulla ilgili kafasında hiçbir soru işareti bırakılmamalıdır.

Bunu nasıl başaracağız?

Okulun ilk günü heyecan yapmayın

Birçok ebeveynde gözlemlenen şey kendilerinin çocuklarından çok heyecanlı olduğudur. Bunu hisseden çocuk gözünde okul kavramı ürkütücü olabilir.

Oysa normal bir gün gibi sakin davranmak, herhangi bir yere giderken çocuklar nasıl hazırlanıyorsa aynı şekilde sakince giydirip hazırlamak çocuk gözünde o günün normal olduğunu hissettirir.

Anne babanın heyecanlanması çok doğal. Fakat bunu çocuğa olağanüstü bir gün gibi hissettirmek çocukta kaygı ve endişe nedenidir.

Okulu ona anlatın ve yanında olun

Okulun ilk günü heyecan yapmayın
Okulun ilk günü heyecan yapmayın

Alışma sürecinde bir müddet okulda çocukların yanında olmak onları rahatlatacaktır. Okulun ne kadar eğlenceli ve bol arkadaş ortamı olduğu anlatılmalı, ders bittiğinde eve gidileceği ve haftanın iki günü evde olacağı açıklanmalıdır.

Çünkü bazı çocuklarda gözlemlenen kaygılar arasında sanki hiç eve gidilmeyeceği hissi bulunur. Bu duygu da onları sevdikleri ev ortamından koparan bir durum olarak korkutup endişelendirir.

Okula gitmenin gerekliliğini uygun bir dille açıklayın

Okula gitme zorunluluğu çocuğa “gitmek zorundasın” şeklinde anlatılırsa daha ilk günlerden okulu istemeyecek ve uyum sorunu yaşayacaktır.

Oysa okula gitmenin ona neler kazandıracağı ve gelecekte nasıl bir hayatının olacağı uygun bir dille anlatılmalı, okul, öğretmen ve arkadaş ortamının eğlenceli olduğu açıklanmalıdır.

Mükemmeliyetçi olmadan onu övün

Anne babalar her zaman çocuklarının başarılı olmasını ve özellikle de kendilerinin gerçekleştiremediği hayalleri gerçekleştirmesini ister.

Mükemmeliyetçi olmadan onu övün
Mükemmeliyetçi olmadan onu övün

Daha ilkokula başlayan bir çocuktan çok fazla şey istemek, başarabileceğine dair mesajlar vermek yerine her zaman birinci olması gerektiği konusunda baskı yapmak çok yanlıştır.

Zaten kaygılı olan çocuk, yüksek beklentiler karşısında okula gitmeyi istemeyecek ve başarısız olma düşüncesi ile her zaman endişeli olacaktır. Onu övmek, teşvik etmek ve okulu sevdirmeye çalışmak okul başarısı ve çocuk psikolojisi için son derece önemlidir.

Öğretmen öğrenci ve veli ilişkisi

Günümüzde öğretmenlerimiz oldukça bilinçli ve okula yeni başlayan öğrencilere karşı teşvik edici. Ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerinin okula bir hafta erken başlaması ise süper bir uygulama.

Bu bir haftada okulda sadece yeni başlayan öğrenciler olduğundan çocuklar kendini daha rahat hissetmekte ve tüm öğrencilerin kendisi ile aynı yaşta olması ile rahatlamaktadır.

Öğretmenlerin ilgisi, öğretmen veli ilişkisi çok önemlidir. Veli her zaman öğretmenle iletişim halinde olmalı, özellikle okulun ilk haftalarında gelişmeleri yakından takip etmelidir.

Okula uyum sorunları nelerdir?

Okulu ona anlatın ve yanında olun
Okulu ona anlatın ve yanında olun

-Okula başlayan çocuk sürekli ağlar ve okula gitmek istemez

-Okulda annesinin hep yanında olmasını ister

-Hatta bazıları anne babasının kucağından bile inmek istemez

-Anne babanın ne zaman geri geleceği sürekli sorulur.

Uyum sorunu uzun sürerse

Bir türlü çocuk okula alışamadı ve uyum sorunları ilk günkü gibi devam ediyorsa ilk etapta rehber öğretmenden destek alınabilir. Bu durum çocuk için ne kadar zorsa ebeveynler ve öğretmenler için de o kadar zordur.

Psikolojik destek almak, gerekirse bir çocuk psikoloğu ile konuşmak sorunun üstesinden gelmeyi kolaylaştırır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

63
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle