Alzaymır Hastalığının Erken Belirtisi Olabilecek 11 Uyarı

Günümüzün en korkutucu hastalıkları arasında Alzheimer hastalığı yer almaktadır.


64

Fakat erken teşhis edildiği zaman hastalığa sahip olan kişilerin hayatlarında iyileştirmeler yapılabiliyor. Alzaymır’ın olası semptomlarını belirten bazı kurallar yer almaktadır. Zaman içerisinde bu uyarı işaretlerinin hepsini görebilirsiniz

1-Sınavları çözmek, sayılarla çalışmak ve plan yapmak zaman içerisinde daha zor hale geliyor. 

Alzaymır’ın erken belirtileri arasında rakamlarla planlama ve çalışmanın söz konusu olduğu zamanlarda kişinin zorlanması da yer almaktadır.

Bu kişiler için bir tarif hazırlayabilmek, aylık giderlerin hesaplarını yapmak ve işin ne kadar süreceğini belirlemek çok zor olabiliyor.

2-Günlük ev işlerinin yerine getirilmesi ve iş görevlerinin yapılması zorlaşır ve daha fazla çaba gerektirir. 

alzaymır belirtileri
alzaymır

Alzheimer hastalığına sahip olan kişiler günlük işlerini kolay bir şekilde yerine getiremezler. Bazen şehirde tanıdığınız bir yoldan ilerlerken ansızın kaybolabilirsiniz. Aynı zamanda en sevdiğiniz oyunu nasıl oynayacağınızı hatırlamaya bilirsiniz.

3-Anksiyete hissi artarak depresyon belirtileri görülmeye başlar. 

Depresyon belirtileri ve kaygı Alzheimer hastalığının olası erken belirtileri arasında yer almaktadır. Kişinin kaygı duygusunun artması beyinde yer alan amiloid beta düzeyindeki artış ile ilgilidir. Amiloid plak, Alzaymır hastalığına sahip olan kişilerin beyinlerinde sık bir şekilde oluşarak demansa yol açabilmektedir.

4-Nerede olduğunu belirlemede zorlanma ve zaman içerisinde kontrolü kaybetme

Alzheimer hastalığı olan birisinin zaman hissi yok olmaya başlar. Yılın zamanını, haftanın gününü veya bir dönemi takip etmek bu kişiler için çok zor hale gelmektedir. Nadiren saatler arasında ayrım yapabilirler.

5-Resimlerin arasındaki nesnelerin ve mekansal ilişkilerin algılamasında değişiklikler yaşanır. 

Bazı insanlarda görme sorunları Alzheimer hastalığının erken belirtileri arasında yer almaktadır. Bir metne konsantre olmak, okumak, mesafe hesaplaması yapmak ve renkleri belirlemek zor bir hal alabilir. Eğer yaşınızdan dolayı görme yeteneğiniz kötüye gidiyorsa endişe duymanıza gerek yoktur.

6-İletişim ve konuşmayla ilgili sorunlar başlar

Alzheimer hastalığının belirtilerinin insan iletişiminde de kendisini gösterdiğini söyleyebiliriz. Konuşmanın ortasında aniden durabilir. Anlattığını devam ettirmeye çalışırken güçlük yaşanır.

Söylediklerini unutmuş gibi aynı şeyleri tekrar eder. Kişi her zamanki kelimelerine göre daha yanlış kelimeler ve hayali kelimeler kullanıyorsa buna da dikkat etmeniz gerekir.

7-Eşyaları sık sık kaybolur. Eylemlerini Hangi sırada yaptığını hatırlayamaz.

Alzheimer hastalığına sahip olan kişiler sıklıkla eşyalarını normalde koydukları yerlerin dışına koyarlar. Onları kaybederler veya eylemlerini hangi sırayla yaptıklarını hatırlayamazlar. Bu yüzden eşyalarını birisinin çaldığını bile hissedebilirler.

alzaymır belirtileri
alzaymır

8-Hobiler, iş ve iletişim konusunda ilgi kayıpları başlar

Alzheimer hastalığından dolayı insanlar normal aktivitelerini, sporlarını, hobilerini ve kültürel faaliyetlerini yavaş yavaş gerçekleştirmemeye başlarlar.

Arkadaşlarıyla buluşmaktan kaçınır, en sevdiği takımın maçını izlemeyi bırakır veya eğitim oturumlarına katılmayı atlayabilir.

9-Davranışlarında ve ruh hallerinde değişiklikler vardır.

Bazen hiçbir sebep yokken bile Alzheimer hastası olan kişilerin ruh hallerinde değişiklikler yaşandığını görebilirsiniz. Aniden endişeli, kaygılı, depresif, utangaç veya şüpheli bir hal alabiliriler. Aynı zamanda sinir bozucu durumlarda çok kolay bir şekilde hayal kırıklıkları yaşayabilirler.

10-Kararlarının sonuçlarını değerlendirme sırasında zorlanırlar

Alzheimer hastası olan kişiler kararlarının sonuçlarını değerlendirme evresinde çok fazla zorlanırlar. Bir ürünün değerini veya gerçek değerini hesaplama evresinde zorlanabilirler.

Bu yüzden dolandırıcıların en büyük kurbanları olduklarını söyleyebiliriz. Değerlendirmede ki zorluklar görünümlerini de etkilemeye başlar. Kendilerine bakmayı bırakırlar.

11-Bellek dengesizliği olur ve ellerle ayaklar olağan eylemlerini unuturlar.

Alzheimer hastalığına sahip olan kişilerde en olağan şekilde görülen belirti; yeni bir bilginin ezberlenerek saklanması evresinde zorluk yaşanmasıdır. Aynı zamanda örme, bisiklet sürme veya çizim yapma gibi becerilerde zaman içerisinde yok olabilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

64
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes