Arpacık Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?


38

Göz kapağında ya da alt kısmında meydana gelen ve bir şişlik oluşturan arpacık, kişiyi günlük yaşam içerisinde oldukça rahatsız edebilmektedir.

Bir yumru şeklinde görünüme sahip olan bu rahatsızlık, ağrıya neden olabilir ve kötü bir görüntü ortaya çıkarır.

Her ne kadar çok ciddiye alınacak bir hastalık olmasa bile geçene kadar kişinin elini sürekli olarak gözüne kaldırılması da oldukça rahatsızlık duymasına sebebiyet verebilmektedir.

Arpacığı dilerseniz evde uygulayacağınız birkaç yöntem ile geçirebilir ya da bu uygulama işe yaramazsa doktora giderek ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.

Ancak burada temel olarak ilk yapılması gereken böyle bir sorun ile karşı karşıya kaldığınızda kesinlikle gözünüzü ovalamamanız ya da elinizi iç kısımlara kadar götürmemenizdir.

Aksi takdirde gözünüzü tahriş edebilir ve çok daha kötü durumlara neden olabilirsiniz. Artı olarak eğer bu tür sorun ile beraber daha önceden yüzünüzün belli noktalarında bazı travmalar geçirmişseniz o zaman mutlaka doğrudan doktora gitmeniz en uygun seçenektir.

Arpacık Nasıl Saptanır

arpacığın nedenleri nelerdir
arpacığın nedenleri nelerdir?

Bu rahatsızlığa yakalanan kişiyi sinir bozucu bir şekilde rahatsız edecek olan arpacık saptanması için göz kapağınızda herhangi bir yumru oluşturup oluşturmadığına bakabilir ve bunun kızarmış bir şekilde görünüp görünmediğine de dikkat edebilirsiniz.

Sivilceye benzeyen bir yapıya sahip olan arpacık, genel olarak bir takım faktörler bünyesinde gözün çevresinde veya yüzün herhangi bir yerinde de bu tür görsel bir sorun ortaya çıkabilmektedir.

Ancak daha çok göz kapağının iç kısmında ortaya çıkar ve göz bebeğinizi sağa sola veya aşağı yukarı her hareket ettirdiğinizde sıkıntıya denk gelerek sizi büyük oranda rahatsız eder ve ağrıya sebep olur.

Eğer bu tür rahatsızlık duyuyorsanız bunun arpacık olup olmadığını anlamanız için ortaya çıkan yumrunun yanı sıra, kaşıntı yapar, şişer ve ortaya çıkan kızarıklık ve beraber göz kapağınızın kolayca açıp kapatamazsınız.

Zaman ilerledikçe ve arpacık geliştikçe göz kapağında şişlik de artar ve sonunda göz kapağınızı hiç açamayacak duruma da gelebilirsiniz.

Genel olarak 3 gün kadar bir süre ile bu belirtileri gösteren arpacık, sonunda ya patlar ve kişiyi bu dertten doğal yollar ile kurtarır ya da gün ışığına çıkan iltihaplanmalar sonucunda göz çevresinin etrafına yayılır.

Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır

Çok büyük bir sorun olarak görünmeyen arpacığı evinizde kendi başınıza da tedavi edebilir, ancak bu durum bir sonuç vermez ise doktora giderek ilaç tedavisi ile de buna çözüm bulabilirsiniz.

İlk olarak evde temiz bir bez kullanımı bünyesinde günde 2 ya da 3 defa 15 dakika ara ile sıcak kompres uygulayarak göz çevrenizdeki kan akışını hızlandırabilir ve arpacığın bu sayede dağılmasına ve sonunda patlayıp boşalmasına fırsat verebilirsiniz.

Bu uygulamayı yaparken bezin dezenfekte edilmiş olduğuna dikkat edin ve suyun çok sıcak olmamasına da özen gösterin. Bezi ya da bir pamuğu ılık suya batırdıktan sonra gözünüze kapalı bir şekilde koyun üzerine koyun ve 15, 20 dakika süreyle hafif bastırarak öylece kalın.

Farklı bir yöntemi olarak ise sıcak su dolu bir şişenin etrafına havlu sararak yine gözün üstüne hafifçe bastırabilirsiniz. Tüm uygulamalar sonunda eğer arpacık sorunu geçmemiş veya az almamışsa o zaman mutlaka doktora görün bilirsiniz.

Üstelik doktor bünyesinde verilmeyen reçetesiz ilaçlara da itimat göstermeyin ve herhangi bir şekilde kullanmayı. Çünkü sorunun ne derece ilerlediğini ve nasıl bir boyuta geldiğini bilemezsiniz.

Her ne kadar ağrı sizi oldukça rahatsız etse de bu konuda sabır göstermelisiniz ve arpacığın iki üç gün içinde geçmesini beklemelisiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

38
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle