Astım Hastalığı Nedir Ve Belirtileri Nelerdir ?


52

Astım bir solunum yolu hastalığı olmasıyla beraber vücutta hava yollarının daralması sonucunda ortaya çıkan ve zaman zaman ataklarla baş gösteren bir hastalıktır. Astımlı hastanın çok dikkatli olması gerekir. Astımlı hastaların soluk boruları ve solunumları hassastır. Yani astım hastaları tozdan, sigara dumanından, hayvan tüylerinden kısacası kirli ortamlardan tamamıyla uzak durmalıdır. Astım hastalığı, tedavisi olan ve normal tedaviyle normal bir yaşantıya sahip olunabilecek bir hastalıktır.

Günümüzde her hastalığın tedavisi bulunmuyor. Hastalıklar çoğu zaman yaşamımızı büyük ölçüde etkiliyor. Fakat astım hastalığı dikkat edilirse yaşamınıza büyük bir engel olmayacaktır. Ancak dediğimiz gibi astım hastaları bulunduğu ortamların havasına dikkat etmelidir. Yüksek basınçlı ve solunum yollarınızı etkileyebilecek ortamlar astım hastaları için tehlike oluşturabilecek ortamlardır. Astım hastaları hastalığı tetiklenmediği sürece sıkıntı çekmezler. Örneğin sigara astımı harekete geçiren en önemli faktörlerdendir. Eğer hasta sigara içilen odalarda bulunmak durumunda kalırsa kesinlikle odayı havalandırmalıdır.

Astım Hastalarının Yükümlülükleri

Astım hastalarının görevleri vardır. Astım ataklarını önlemek ve daha sıkıntısız bir hayat yaşamak istiyorlarsa dikkat etmesi gereken önemli kuramlar mevcuttur. Bu başlıkta bunlardan kısaca bahsedeceğiz. Astım hastaları doktorlarının dediklerini harfi harfine yapmalı, yazılan ilaçları belirtildiği şekilde düzenli olarak kullanmalıdır. Astım hastaları ilaçlarını aksatabilecek bir yaklaşımdan kesinlikle uzak durmalıdır.

Astım hastaları yanında her zaman yedek ilaçları bulunmalı ve kritik durumlar için bütün tedbirleri almalıdır. Sizin sağlığınızı sizden fazla düşünebilecek birileri yoktur. Bilinç kaybında ve yetersiz olduğunuzda elinizden bir şey gelmeyeceği için bilinciniz yerinde ve sağlıklıyken bütün önlemlerinizi almalısınız. Ayrıca var olan düzeninizden ve evinizden ayrıldığınız durumlarda yanınızda bulunan kişilere hastalığınızı söylemeli, sıkıntıya kaldığınız durumlarda yapması gerekenler hakkında bilgi vermelisiniz.

Sigara ve astım
Sigara her hastalığın başında gelir Astımda bunların başında geliyor 

Bu hastalığın kronik bir hastalık olduğunu düşünürsek bu hastalığın uzmanları sürekli ve sık sık kontrole gitmenizi tavsiye ediyor. Bu kontrollerin kesinlikle aksatılmaması sizin için önemlidir. Ayrıca hareketli bir yaşam düzenli sporlar ve aktiviteler astım hastalığınızı tetikleyecektir. Yani yorucu ve efor sarf edeceğiniz aktivitelerden kaçınmalısınız. Hep sigara içilen ortamlardan uzak kaçmanızdan sigaranın düşmanınız olduğundan bahsettik. Fakat bahsetmemiz gereken bir diğer husus ise astım hastasıysanız kesinlikle ve kesinlikle sigara kullanmamalısınız.

Eğer sigara kullanmayı denerseniz ve tiryakilik yolunda ilerlerseniz kendi intiharınızı planlamış olursunuz. Astım hastalığının tedavisiyle eski sağlığınıza kesinlikle kavuşabilirsiniz. Astım tedavinizi aksatmayın çünkü tedavinizi ne kadar aksatırsanız hastalığınız o kadar ilerleyecek ve acil ilaçlar kullanacaksınız. Bu aşamada geçirdiğiniz nöbetler çok fazlalaşacak ve ilaçlar sizin bu durumunuzu gidermek devreye girecek. Ama her zaman şanslı olacağınızı düşünmeyin tedavinizi bekletmeyin.

Astım Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Havayı soluduğumuzda bu havanın akciğere gitmesi için bronş adı verilen hücreler görev alır. Dış faktörlerin etkisiyle bronş denen hücreler daralır ve kasılmaya başlar. Bu kasılma sonrasında nefes almanız ve vermeniz güçleşmeye başlar ve astımın en büyük belirtilerinden biri budur. Bu şekilde nöbetler geçirilerek ortaya çıkan duruma astım hastalığı diyebiliriz.

Ayrıca solunum yollarımızda balgam gibi yoğun maddeler çok salgılanır ve solunum yollarımızı tıkmaya başlar. Astım hastalarının bu durumunu artıran bazı maddelerde vardır. Bu maddeler atakları tetikler fakat ataklardan önce hasta gayet rahattır. Hastalık genellikle çevresel faktörler ve genetik yapıdan kaynaklanmaktadır. Yani anne babanız astımsa sizde astım hastalığının olma ihtimali gayet yüksektir. Astım ağırlaştığı zaman hastalarda morarmalar görülmeye başlar. Hayatınızı ve sağlığınızı ertelemeyin eğer bu belirtileri az çok taşıyorsanız bir an önce doktora gidin ve Astım Hastalığı ve Tedavisi yazımızı da mutlaka okuyun.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

52
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes