Astım Hastalığı ve Tedavisi


32

Günümüzün en sık rastlanan ve önlemi alınmadığında ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilen hastalıklarından biri olan astım hastalığı ve tedavisi oldukça önemlidir.

Astımın tedavisinin nasıl yapıldığından önce astım hastalığının ortaya çıkış nedenlerinin bilinmesi ve ona göre tedbir alınması gerekir. Astımın ortaya çıkış nedenlerinden bazılarını sıralayacak olursak;

  • Evlerde bulunan tozlar

  • Polenler

  • Hamam Böcekleri

  • Ev içinde beslenen evcil hayvanlar

  • Küflerin yerleştiği yerler

  • Nemli ve rutubetli bir yerde uzun süre bulunma

  • Kötü kokuların yer aldığı sigara, parfüm, kömür, yemek gibi kokular

  • İklim şartları

  • Psikolojik nedenler gibi pek çok faktörü astıma neden olan sebepler arasında sayabiliriz. Saydığımız bu nedenlerden herhangi biri astım hastalığına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlardan hangisi astıma neden olmuş o neden tespit edildikten sonra o neden ortadan kaldırılarak astım hastalığının önüne geçilebilir. İlerleyen durumlarda astıma neden olan faktörlerin sadece ortadan kaldırılması yeterli olmaz. Doktorun astım için önerdiği ilaç tedavisi astımın geçirilmesi için gerekli olan tedavi yöntemidir.

Astım hastalığından korunmak için evcil hayvanlardan uzak durun

Astımdan Nasıl Korunabiliriz?

İnsan sağlığını önemli derecede etkileyen astım hastalığından korunma şekli olarak yukarıda maddelediğimiz sebepleri ortadan kaldırmak için önlemler almalıyız. Örneğin astıma neden olan sebep evimizde oluşan tozlar ise bu tozlardan hijyenik şekilde korunmak için öncelikle temizlik yaparken içinize tozun birikmemesi için çok etkileniyorsanız maske kullanabilirsiniz. Evler sık sık havalandırılarak evin içine temiz hava girişi sağlanmalıdır. Halılar alerjiye en çok neden olanlar arasında olduğu için astıma duyarlı kişiler mümkün olduğunca halı kullanmamalıdır. Yatak nevresimleri sık sık yıkanmalı ve değiştirilmelidir.


Astıma neden olan evcil hayvan ya da hamam böcekleri gibi hayvanlarsa öncelikle evin içinde evcil hayvan beslemeyi hastalığınız ilerlemişse bırakmanız en doğru yol olacaktır. Çünkü hayvanları tüyü kılı astım olan kişileri etkileyebilir ve rahatsız edebilir. Hamam böceklerinden korunmak için ise hama böcekleri ya da diğer böceklerinin girişin olduğu yerler yok edilmelidir. Hamam böceklerinden kurtulmak için ilaçlandırma yöntemi en ideal olan yöntemdir. Bunun dışında özellikle böceklerinin girişini rahatlıkla sağlayacağı çöpler açıkta bırakılmamalıdır. Mutfakta çöp bırakmamaya özen göstermeli ve evin hijyen olması gereken en önemli olan bölümü mutfağın temizliği de en iyi derecede sağlanmalıdır.

astımdan korunmak
astım hastalığından korunmak için yapılması gerekenler adım adım

Enfeksiyonlardan Uzak Durun

En çok astım hastalığını tetikleyen faktörler içinde enfeksiyonlar yer kaplamaktadır. Enfeksiyon kişinin kendi kendisine ortaya çıkabileceği gibi karşıdaki kişilerden de rahatça bulaşabilir ve ileride önemli rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu açıdan özellikle hasta olmuş girip ya da nezle gibi hastalıkları olan kişilerden uzak durulmalı bu kişilerle yakın temas halinde olmaktan kaçınmalıdır. Kendiniz de grip aşısı olabilir ve bu konuda bağışıklık kazanabilirsiniz. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek vücut direncini arttırabilirsiniz. Astım hastalığına sık neden olan sinüzit için önlem alın. Antibiyotik alımını doktorunuzun önerdiği şekilde almayı ihmal etmeyin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

32
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes