Bademler sizin için neden bu kadar iyidir? Bilim tarafından desteklenen bademlerin sağlık yararları


105

Bademler, mineraller, vitaminler, sağlıklı yağlar ve antioksidanlarla dolu lezzetli bir cevizdir. Bademler Akdeniz, Orta Doğu ve Batı Amerika Birleşik Devletleri'nden gelir ve sizin için çok iyidir, çünkü onlar çok besleyici bir aperatiflerdir. Tüketen bademler kilo vermenize, kalp ve damar sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olur ve sindiriminizin iyi çalışmasına yardımcı olur.

Açık bademleri cildinizle yiyebilir, beyazlatılmış (derisiz) ve kavrulur. Kahverengi badem cildinin antioksidanlarla dolması nedeniyle, cildi temizlemeden genellikle badem yemektir. Bu, ham badem yemenin diğer sağlık yararlarından bazılarının diyabet semptomlarını iyileştirmek, bağışıklığınızı arttırmak ve antikanser özellikleri içermesi anlamına gelir.

Bu makalede, bademlerin zengin beslenme içeriği hakkında bilgi edinebilirsiniz. onlar senin için çok iyiler. Ayrıca, bademlerin niçin lezzetli ve sağlıklı bir fındık olduğunu gösteren yeni bilimsel araştırmaları da öğreneceksiniz.

Badem Nedir?

Bademler aslında gerçek bir ağaç kuruyemiş değildir – badem ağacının meyvesidir (drupe olarak adlandırılır) ). Badem tohumları, lezzetli bademlerin tadını çıkarmak için çıkarılması gereken sert bir kabukla çevrelenir.

Harvard Halk Sağlığı Okulu'ndan araştırmacılar, çiğ bademlerin birçok sağlık yararına sahip olan besin açısından yoğun bir gıda olduğunu söylüyorlar. (1)

Derileriyle ham bademleri yiyebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok insan, cildini çıkarmaya yardımcı olmak için kaynar suya yerleştirerek bademleri sarar. Bu, bademsiz bademlere badem unu yapmak için iyi olan daha ince bir doku verir.

Bademler, diğer birçok fındık ve tohum gibi, önemli besinlerin emilimini engelleyebilen fitik asit içerir. Fitik asitin çıkarılmasının bir yolu, somunları gece boyunca ıslatmaktır. Bu, ıslatılmış bademlerin, ıslatılmamış bademlerden daha iyi besin içeriğine sahip olabileceği anlamına gelir.

Lezzetli besleyici bir atıştırmalık olarak kavrulmuş veya çiğ badem yemenin yanı sıra, badem sütü, badem ezmesi veya badem ezmesi de tüketebilirsiniz.

Bademler sizin için neden çok iyi?

Bademlerin çok sağlıklı olmasının nedeni, bunların lif, protein, sağlıklı yağlar ve önemli mineraller içermesidir.

Araştırmacılar, bademlerin sağlıklı bir atıştırmalık olduğunu, çünkü yüksek miktarda E vitamini (alfa-tokoferol), magnezyum, bakır ve diğer filokütinler. Kolesterolü azaltmak istiyorsanız bademlerdeki sağlıklı yağlar da faydalıdır. (2)

Bilim adamları ayrıca bademlerin kilo kaybına yardımcı olabileceğini söylüyorlar. Her ne kadar badem enerji açısından yoğun bir gıda olsa da, günlük olarak badem tüketmenin kilo aldığını gösteren bir kanıt yoktur.

Her gün batırılmış badem tüketmek enflamasyonu azaltmaya, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye ve glikoz seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olabilir. Bademler ayrıca birçok antioksidan içerdiğinden bağışıklığınızı güçlendirmek için de çok iyidir. (2)

Ayrıca, kuru kavrulmuş bademlerin çiğ badem gibi sindiriminiz için de iyi olduğuna dair kanıtlar vardır. Kavrulmuş bademler, prebiyotik etkileri nedeniyle bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterilerin sayısını artırmaya yardımcı olur. (37)

Badem Besin Değerleri: Kalori, Yağ, Protein, Karbonhidrat, Vitaminler

Bademler sağlığınız için çok iyidir çünkü bunlar vitaminler ve besinler ile doludur.

Bir ons (28 gr) badem yaklaşık 23 bütün taneler 164 kalori içerir . Bu 1-oz. badem porsiyonu da 6 g karbonhidrat 3,5 g lif ve 6 g protein 'e sahiptir. Bu, 10 bademli yemişin 57 kaloriye sahip olduğu anlamına gelir . (3)

1-oz olmasına rağmen. Ham badem porsiyonları çok fazla kalori içerir ve neredeyse 14 gram yağ bademdeki yağ türü aslında sağlığınız için iyidir. Araştırmacılar, bademlerdeki çoklu doymamış yağ asitleri ve tekli doymamış yağ asitlerinin, kardiyovasküler sağlığınız için iyi olduklarını, çünkü sağlıklı kan yağ düzeylerinin korunmasına yardımcı olduklarını söylüyorlar. (4)

Derileriyle birlikte badem tüketmek de sağlığınızı oksidatif stresin olumsuz etkilerine karşı koruyabilir. 23 badem, önerilen günlük alım miktarının (RDI)% 37'si olan yaklaşık 7,5 mg E vitamini içerir . (3, 5)

Bazı araştırmalar, bütün veya kesilmiş bademlerin besin içeriğinin kalp sağlığınızı iyileştirmek için iyi olduğuna işaret etmektedir. Örneğin, günde yaklaşık 40 badem tüketirken (56 g) size kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olacak yeterli E vitamini, lif ve yağ asidi verir. (6)

Bademlerin kardiyovasküler sağlığınız için iyi olmasının yanı sıra, bir badem porsiyonu da (1.oz. veya 28 g) genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan önemli mineraller içerir. Örneğin, 23 badem içerir 0.6 mg manganez (% 32 RDI), 57.7 mg magnezyum (% 19 RDI), 137 mg fosfor (% 14 RDI) ve 0.3 mg bakır (% 14 RDI). (3)

Yarım fincan badem, günlük demir ihtiyacınızın% 30'unu oluşturan 5,3 mg demir 'dir.

Örneğin, bir çalışmada vücudunuzun bademden magnezyumu kolayca emdiği görülmüştür. Bazı durumlarda, bademlerden elde edilen magnezyumun (vücudunuzun emdiği miktar) biyoyararlılığı, bazı magnezyum takviyelerinden daha iyidir. (7)

Bademler karbonhidratta düşük olduğundan (yaklaşık 19459007) 15 gram karbonhidrat ½ bir bardak badem (19459008)), bademleri bir keto diyetine ekleyebilirsiniz. Aslında, bazı araştırmacılar keto diyetinizdeki bademleri veya düşük karbonhidrat diyeti önermektedir. (8)

Glüten intoleransı varsa veya karbonhidrat alımını azaltmanız gerekiyorsa, buğday unu badem unu ile de değiştirebilirsiniz. (9)

Bademler, diyabete sahipseniz, çok düşük glisemik yükleri olduğu için iyi bir besin kaynağıdır. Bazı çalışmalar, büyük bir badem porsiyonunun (günde 60 gr badem) tüketilmesinin kan glikoz seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. (10)

Bademler antioksidanlar ile paketlenmiştir

Bademlerin beslenme sağlığı yararları da yüksek düzeyde antioksidanlara sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.

Beslenme Araştırma İncelemeleri Badem gibi ağaç fındık, antioksidan özelliklere sahip fitokimyasallar içerir. Bu bileşikler inflamasyonu azaltmaya ve oksidatif stresten korunmaya yardımcı olur. (11)

Bazı araştırmalar, hala ciltleri ile badem yemenin daha iyi olduğunu göstermektedir. Kavrulmuş bademlerin derisi, beyazlatılmış derisiz bademlerden daha fazla antioksidan içerir. (12)

E vitamini de önemli bir antioksidandır ve sadece 1 badem 7 kalori ve 0.3 mcg vitamin E (alfa-tokoferol) içerir. Bu demektir ki, al bir bardak badem, günlük ihtiyacınızın% 90'ından daha az olan yaklaşık 19 mg E vitamini içerir. (3)

Badem Sağlıklı mı? Bademlerin Tıbbi Araştırmalara Dayalı Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

Bademlerin sizin için neden çok iyi olduğunu açıklayalım. Kuru kavrulmuş bademler sizin için neden iyidir?

Bademler Lose Olmak İsterseniz Size İyi Gelir Kilo

Her gün badem içmek, doygunluğu arttırdığı ve size bol miktarda besin verdiği için kilo vermek için iyidir.

Araştırmacılar, kilo vermeye çalışan kişilerin bademleri sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketmelerini tavsiye etmektedir. Her ne kadar badem enerji açısından yoğun olsa da, her gün bademde aperatifler kilo alma riskini artırmaz. Kilo kaybı için badem tüketmek de kan şekeri düzeylerini artırmaya yardımcı olur. (13)

Bir çalışmada, günlük yaklaşık 50 badem tüketilmesi (347 kalori içeren yaklaşık 60 g badem), kilo alma riskini arttırmadan kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. (14)

65 kilolu yetişkin üzerinde yapılan bir randomize prospektif çalışma, düşük kalorili bir diyette günde 84 gram badem tüketmenin, düşük kalorili bir diyetin ardından 24 haftalık bir sürede daha fazla kilo vermesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Kilo vermek için badem tüketirken BMI, bel çevresi ve yağ kütlesi azalır. (15)

Ekstra kilo vermek ve sağlıklı bir kiloyu korumak için diğer denenmiş ve test edilmiş yöntemler hakkında bilgi edinin.

Bademler Diyabetli İnsanlar için iyidir

Bademler kan şekerinin kontrolüne yardımcı olabilecek düşük karbonhidratlı bir besindir. diyabetiklerde seviyeler ve daha düşük kolesterol

Hindistan'dan yapılan bir çalışmada, sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak badem tüketmenin, diyabet komplikasyonlarının çoğunun azaltılmasına yardımcı olabileceği bulunmuştur. Kişiler günlük olarak derileriyle birlikte ham badem porsiyonu tüketmişlerdir. 24 hafta sonra bilim adamları, çiğ bademlerin diyete dahil edilmesinin “diyabet komplikasyonlarının riskini önemli ölçüde azalttığını” keşfettiler. (16)

Bazı araştırmalar diyabetli kişilerin sıklıkla magnezyum eksikliği geçirdiklerini göstermektedir. 2-oz gerçeği. işlenmemiş badem porsiyonu, magnezyum günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık% 40'ını (150 mg) içerir, şeker hastalığından muzdaripseniz bademlerin iyi beslenmesinin bir başka nedenidir. (17, 18)

Tip 2 diyabetin kontrol altına alınması için diğer besinlerin neler yapabileceğini ve diyabetin yönetilmesine yardımcı olmak için diyetinize bamya ilavesinin faydalarını öğrenin.

Badem İyi Kardiyovasküler Sağlığı Teşvik Ediyor

Bademler doymamış yağlar içerdiğinden Diğer pek çok besinin yanı sıra, günlük bir badem servisi de kalbi iyi bir şekilde koruyabilir.

Bir araştırmada, günde yaklaşık 45 gram badem tüketilmesi (yaklaşık 37 badem), bazı kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörlerinin azaltılmasına yardımcı oldu. (19)

Birçok bilim adamı, kalp hastalığı riskinizi azaltmak için günlük olarak badem gibi bir fındık porsiyonunu tüketmenizi tavsiye etmektedir. (4)

Bademlerin kalbiniz için bu kadar iyi olmasının bazı özel nedenlerine bakalım.

Bademlerin tüketilmesi kolesterolü düşürmek için iyidir

Derileri ile birlikte ham bademler, besleyici, mineral ve doymamış yağ asitleri içerirler. kalbiniz kolesterolü azaltmaya yardımcı olurlar.

Bademlerin kardiyoprotektif faydaları üzerine yapılan bir inceleme, bademlerin LDL kolesterolünün (“kötü” kolesterol) daha düşük olmasına yardımcı olduğunu bulmuştur. Düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, kalp hastalığına bağlı kolesterol türüdür. Araştırmacılar bademlerdeki enzimlerin vücutta kolesterol sentezini etkilediğini bulmuşlardır. (20)

Diğer çalışmalar, bademlerin, kalp-ilişkili hastalıkların önlenmesinde de önemli olan LDL kolesterol oksidasyonunu önlediğini göstermiştir. (21)

Bademler, kolesterolü azaltmaya yardımcı olan yiyeceklerden sadece bir tanesidir.

Badem, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

Magnezyum ve potasyum gibi bademlerdeki mineraller, kan basıncı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kardiyak sağlığının iyileştirilmesi

80'den fazla yetişkinin yer aldığı randomize kontrollü bir çalışma, günlük bir badem porsiyonunun tüketilmesinin daha düşük kan basıncına yardımcı olduğunu ve aynı zamanda kilo vermesine yardımcı olduğunu bulmuştur. (22)

Harvard Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, potasyum ve magnezyumun kan basıncını kontrol altına almaya yardımcı olacak önemli mineraller olduğunu söylüyorlar. 20 bademlik bir porsiyon 139 kalori, 65 mg magnezyum ve 176 mg potasyum içerir. Bu nedenle, günlük olarak badem tüketmek, magnezyum ve potasyum ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. (23, 3)

Kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmak için diğer doğal yöntemler hakkında bilgi edinin.

Badem Boost Bilişsel Sağlığı ve Yaşla İlgili Dejeneratif Hastalıkları Önleme

Her gün badem üzerinde yapılan aperatifler hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bazı bilişsel hastalıkların önlenmesi.

Bademlerin sıçanlar üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir çalışmada, badem tüketiminin beyinde, hafızanın iyileştirilmesine yardımcı olan kimyasallar arttığı görülmüştür. Bilim adamları, bir ay boyunca badem tüketmenin hafıza tutulmasını geliştirmeye yardımcı olduğunu ve amneziyi önleyebileceğini buldu. (24)

Bazı araştırmacılar öğle yemeğinizle birlikte bir badem porsiyonunun beyniniz için iyi olduğunu bulmuşlardır, çünkü öğleden sonra zihinsel performansı ve dikkat süresini arttırırlar. (25)

Alzheimer hastalığı gibi beyin fonksiyonlarını artırmaya yardımcı olan ve bilişsel işlev bozukluğuna karşı koruma sağlayan en iyi bitkilerden bazılarını öğrenin.

Bademler Sindirim Sağlığınızı İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Ham badem tüketiminin faydalarından biridir. sindirimini artırmaya yardımcı olabilirler.

Badem 1-oz ile lifte yüksektir. günlük lif ihtiyacınızın% 14'ü olan 3,4 g lif içeren bademler (23 badem). (3)

Bununla birlikte, bademlerdeki bileşiklerin sindirim sağlığınıza da olumlu etkisi vardır. Bir çalışmada, badem gibi her gün 2 veya 3 fındık tüketmenin, sindirim sisteminin yararlı bakterilerin sayısını artırmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. (26)

Bir başka çalışmada, 1,5 porsiyon (42 g) kavrulmuş badem tüketmenin sindirimi iyileştirmek için iyi olduğu bulunmuştur. Yetişkinler üzerinde yapılan bir 2018 randomize çalışmada, yemekten önce bademleri kavurmanın bağırsakların mikrobiyolojisini iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. (27)

Sindirimi iyileştirmek için probiyotik almanın faydalarını öğrenir

Badem Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Ham bademleri derileriyle birlikte tüketmek bağışıklığınızı mükemmel bir şekilde arttırmanıza ve enfeksiyonları önlemenize yardımcı olabilir.

İmmünoloji Mektupları derilerindeki bademleri tüketmenin bağışıklık sisteminize fayda sağladığını bildirmiştir. Badem derilerindeki antioksidanlar, viral enfeksiyonlara karşı korunmaya ve vücuttaki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. (28)

Birçok bilim adamı da bağırsaklarımızın mikrobiyotalarının bağışıklık sistemimizle yakından bağlantılı olduğuna işaret ediyor. Yetişkinler ve çocuklar içeren bir çalışma, badem tüketmenin gastrointestinal sağlığı geliştirdiğini ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu bulmuştur. (29)

Kendinizi sağlıklı ve enfeksiyonlardan arındırmaya yardımcı olmak için bağışıklık sisteminizi canlandırmanın doğal yolları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bademler bir Anti-inflamatuar Gıdadır

Bademdeki yüksek seviyelerde antioksidanlar enflamatuarın azaltılmasına yardımcı olur. Vücudunuzdaki yanıtlar.

Birçok doktor, kronik inflamasyonun vücuda zararlı olduğunu ve kalp hastalığı, artrit, diyabet ve kanser gibi hastalıklarla ilişkili olduğunu kabul eder. (30)

Bilimsel çalışmalar, badem gibi fındıktaki çoklu doymamış asitlerin, E vitamini ve liflerin kronik inflamasyonla savaşmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Günlük fındık tüketmek, kalp ve damar hastalıklarına ve şeker hastalığına karşı korunmanıza yardımcı olabilir. (31)

Bademler ayrıca zengin bir protein kaynağıdır ve aynı zamanda enflamasyona karşı korunmaya yardımcı olan L-arginin gibi iyi miktarda amino asit içerir. (31)

Tip 2 diyabetli yetişkinleri kapsayan 12 haftalık randomize bir çalışma, günde 2 porsiyon badem tüketmenin (56 g), enflamatuar belirleyicilerin iyileşmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. (32)

Diğer gıdaların, kronik hastalıklar geliştirme riskinizi azaltabilecek doğal bir anti-enflamatuar etkiye sahip olduğunu öğrenin.

Badem, Karaciğer Sağlığınıza İyi Gelir

Bademlerin sağlığa faydaları da sağlığını korur. Karaciğeriniz

100 kadının yer aldığı randomize kontrollü bir klinik çalışma, bademlerin kilo vermesine nasıl yardımcı olabileceğini inceledi. Kadınlar 2 gruba ayrıldı ve aynı düşük kalorili diyet tüketildi. Bir grup diyetlerini günde 50 gram badem ile tamamladı. Araştırmanın sonunda, badem tüketen grup diğer gruba göre daha fazla kilo kaybetti.

Araştırmacılar ayrıca, badem tüketiminin obez kadınlarda yararlı karaciğer enzimlerinin sayısını artırmaya yardımcı olduğunu belirtti. (33)

Karaciğerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için tüketmeniz gereken diğer sağlıklı yiyeceklerden bazılarını öğrenin.

Bademlerin Antikanser Özellikleri Var

Bademler, içerdikleri antioksidanlar. Besin bademleri ayrıca bazı kanser türlerine karşı korumaya yardımcı olan özelliklere sahiptir.

30.000'den fazla kişi üzerinde yapılan çalışmaların sonuçlarını içeren bir meta analiz, yüksek somun tüketiminin kolorektal kanser gibi düşük bir kanser riski ile bağlantılı olduğunu bulmuştur. pankreatik ve endometrial kanser. (34)

Diğer çalışmalar, badem, ceviz ve yer fıstığı içeren fındık tüketiminin meme kanserine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. (35)

Tabii ki, badem gibi yemişlerin nasıl kansere yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfetmek için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Diyetinize karşı korunmak için diyetinize eklemeniz gereken diğer yiyecekleri öğrenin. Kanser gelişimi

Günlük Ne Kadar Bademli

Bademlerin sağlığınıza faydalı olmasının birçok nedenini öğrendikten sonra, her gün kaç tane badem yemelisiniz diye merak ediyor olabilirsiniz.

günde bir veya iki porsiyon badem tüketmek, kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmeye, diyabet semptomlarını azaltmaya ve bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olur.

Bir badem porsiyonu 1 oz'e eşittir. ya da 20 gram bu lezzetli fındıklardan. Bir porsiyonda yaklaşık 23 badem vardır.

Bademlerin enerji açısından yoğun bir gıda olarak sınıflandırılmasına rağmen, bademlerdeki yağın türünün sizin için çok iyi olduğunu unutmayın. Bu makaledeki bazı çalışmaların da işaret ettiği gibi, diyetinize 1 veya 2 günlük badem eklendiğinde kilo alma riski azdır.

Islatma Kuruyemişleri ve Tohumlar

Bademlerin sağlık yararlarını büyük ölçüde artırabilirsiniz. Onları lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketmeden önce ıslatın.

Islatılmış bademlerin pek çok sağlık yararı vardır, çünkü çoğu kuruyemiş ve tohumda fitik asit gibi anti-besinler bulunur. Bu bileşik, daha önce tartışılan tüm önemli besin maddelerini tüketirken daha az biyoyararlanılabilir hale getirebilir. Bu besleyici inhibitörler ıslatılarak en aza indirgenebilir veya elimine edilebilir.

Düzenli olarak tohum veya fındık tüketmeyi planlıyorsanız, fitik asidi çıkarmak için 7-24 saat suya batırmak akıllıca olacaktır.

Gıdalar hakkında detaylı bilgiyi fitik asitte ve ceviz ve tohumlarınızı nasıl emzireceksiniz? “Neden Kuruyemiş ve Tohumlara Isırmalısınız?”

Diyetinizdeki Daha Fazla Badem Nasıl Tükenir?

Tüm harika besinlerinden faydalanmak istiyorsanız, günlük badem porsiyonunu diyetinize dahil etmek çok kolaydır. Diyetinize daha fazla badem almanızla ilgili birkaç yararlı ipucu:

  • Önceden batırılmış bademleri derilerinizle birlikte devam edin ve acıktığınızda gün boyunca atıştırın.
  • Beyazlatılmış bademleri salatalara veya tatlılara ekleyin ulusal mücadelelerini geliştirmek için
  • Sağlığınızı arttırmaya yardımcı olmak için en sevdiğiniz smoothie'lere bir miktar batırılmış badem koyun.
  • Pişirirken normal unu düşük karbonhidratlı badem unuyla değiştirin.
  • Kalsiyum açısından zenginleşir. Sütlü süt yerine badem fındık sütü

Önlemler ve Yan Etkiler

Çoğu insan için badem, birçok sağlık yararına sahip lezzetli bir atıştırmalıktır. Kuru kavrulmuş badem, çiğ badem ve beyazlatılmış badem tüketmek için iyidir.

Bir ceviz alerjisi, badem tüketiminin potansiyel yan etkilerinden biridir. Araştırmacılar, bir tür ağaç somununa karşı alerjiniz varsa, badem dahil olmak üzere diğer fındıklara alerjisi geliştirme potansiyeli olduğunu söylüyorlar. (36)

Günlük Kullanmanız Gereken Diğer Sağlıklı Fındık

Ceviz : Kalp hastalığını önlemeye, LDL'yi azaltmaya ve antioksidan açısından zengindir. Makalelerim hakkında daha fazla bilgi için “İşte Bir Gününüzün 7 Cevherinin Sağlığınız İçin Yapabileceği Şey.”

Brezilya fıstığı : Belli türdeki kanserleri geliştirme riskini azaltabilecek yüksek miktarda selenyum içerir. Brezilya fıstığı ayrıca güçlü antioksidan özelliklere sahiptir, iltihabı azaltır ve kalp sağlığını iyileştirir. “Brezilya Fındıkları: Kanıtlanmış Faydalar, Günde Kaç Beslenme, Beslenme, Kalori” yazıyor.

Kaju fıstığı : Diş çürümelerini ve diğer enfeksiyonları yok eden bakterilerle mücadele eden bileşenler içeriyor. . Benim makalemde daha fazla bilgi bulabilirsiniz “Kaju Fıstığı: Sizin İçin İyi Olur, Beslenme Gerçekleri, Faydalar ve Daha Fazlası (Araştırmaya Dayalı)”

Mesaj Neden Bademler Sizin İçin Çok İyi? Bademlerin Sağlığa Faydaları Bilim tarafından desteklenen ilk Sağlıklı ve Doğal Dünya.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

105
Emre Korkmaz

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes