Baş Ağrısını Ne Geçirir 17 Etkili Yolu


45
124 paylaşım, 45 puan

Baş ağrısı neden olur? Ağrı başladığında Başınızın etrafında sıkı bir bant varmış gibi hissedeceksiniz. Ayrıca, kafa derinizde veya boynunuzda ağrı olabilir.

Gerilim baş ağrısı diğer baş ağrıları içinde en sık görülen ağrı tipi olmasına rağmen, bunların nedenleri iyi anlaşılmış değildir. Uzmanlar, stres, depresyon, anksiyete veya yaralanmaya verilen tepkilerle ağrının tetiklene bileceğini söylüyorlar.

Doğru tedavi ile, size yardım etmek mümkün olacaktır. https://testkafe.com olarak baş ağrısından kurtulmanın en etkili yollarını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

# Yöntem 1

Ağrıya Karşı baş ağrısı ilacını al. Bunlara asetaminofen (Tilenol), ibuprofen (Advil, Motrin) naproksen sodyum (Aleve) ve aspirin dahildir.

Asla paket üzerinde önerilen miktardan fazlasını almayın ve baş ağrınızı hafifleten en düşük dozu kullanın.
Tezgah üstü (OTC) baş ağrısı ilaçlarının kombinasyonunu ve kafeinin, yüksek dozlarda veya uzun süre kullanıldığında karaciğer hasarına neden olabileceğini, özellikle de alkol kullandığınız veya karaciğer sorunlarınız varsa unutmayın.

Karşılıklı baş ağrısı ilacını bir haftadan fazla sürdüğünüz halde halen gerginlik yakınması yaşıyorsunuz hemen doktorunuzla konuşun.

OTC baş ağrısı ilaçlarını haftada birkaç gün daha kullanmayınız ve doktorunuza danışmadan bir hafta veya on günlük bir süre geçirmeyiniz.

Ağrı ilaçlarının aşırı kullanımı, baş ağrısı ilaçlarının uzun süreli kullanımı ile ortaya çıkan rebound baş ağrılarına neden olabilir. İlacı bağımlı hale getirebilir ve almayı bırakırsanız baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

[poll id=”68″]

#Yöntem 2

Reçeteli ilaçlar hakkında doktorunuza danışın. Gerilim baş ağrısı OTC ilaçları veya yaşam tarzı değişiklikleri ile baş başa kalmazsa, doktorunuz daha güçlü bir ilaç reçete edebilir.

Bunlara naproksen, indometasin ve piroksikam dahildir.
Bu reçeteli ilaçlar kanama ve mide ünseri gibi yan etkilere neden olabilir ve kalp problemleri riskini yükseltir. Doktorunuz bunları size vermeden önce size herhangi bir yan etki veya komplikasyon hakkında bilgi vermelidir.

Kronik gerilim baş ağrısı ve migren geçiriyorsanız, doktorunuz acıyı hafifletmek için bir triptan reçete edebilir. Ancak afyon ve uyuşturucu, yan etkileri ve bağımlılık veya bağımlılık riski nedeniyle nadiren reçete edilir.

 

#Yöntem 3

Akupunkturu deneyin. Akupunktur vücudunuzdaki belirli noktalara ince iğnelerin yerleştirilmesini içerir. İğneler daha sonra manuel olarak stimüle edilir veya elektrikle uyarılır. Bu, iğnelerin çevresindeki kan akışını arttırır ve herhangi bir gerginlik veya stresi açığa çıkarır.

Çalışmalar kronik gerilim baş ağrısını rahatlatmak için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.
Akupunktur çok az ağrı ya da rahatsızlığa neden olur ve yalnızca onaylı bir akupunktur uzmanı tarafından yapılmalıdır. Doğru uygulandığında, akupunkturun gerilim baş ağrısı azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Kuru iğneleme, akupunktur iğnelerini içeren başka bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, akupunktur olduğu gibi, geleneksel Çin tıbbının ilkelerine dayanmamaktadır.

Akupunktur iğnelerini tetik noktalarına takarak kasların rahatlamasını teşvik eder, baş ağrısına neden olabilecek gerginliği azaltır. Fizyoterapistler, masaj terapistleri ve doktorlar gibi prosedürde eğitim alan sağlık profesyonelleri tarafından yapılabilir.

 

#Yöntem 4

Çalışmalar, ruhsatlı bir psikolojik kontrol uzmanı tarafından uygulanan spinal manipülasyon terapisinin gerginlik baş ağrısı tedavisine yardımcı olabileceğini, özellikle de kronik olduklarında öneriyor.

Sen Kayropraktik Lisanslama Kurulları Federasyonu birkaç ülkede Kayropraktik Lisans Kurulu listesini bulabilirsiniz web sitesinde . Her zaman eğitimli, ruhsatlı bir psikoterapisyen tarafından tedavi uygulanmalıdır.

#Yöntem 5

Masaj terapisi konusunda doktorunuza danışın. Tıbbi masaj terapisi, gevşeme için verilen masajlardan biraz farklı. Boynun ve omuzların hedefli masaj terapisinin gerilim baş ağrısı tedavisinde ve oluşumlarının azaltılmasında etkili olduğu gösterilmiştir. tıbbi masaj için bir tavsiye düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Sağlık sigortası şirketleri masajı kapsamayabilir. Bununla birlikte, bir doktorunuzun tavsiyesi varsa, bunu yapmak daha muhtemeldir. Bu seçeneğin sigorta kapsamında olup olmadığını öğrenmek için belirlemek için sağlık sigortacınıza danışın.

#Yöntem 6

göz rahatsızlığı baş ağrısı yapabilir
baş ağrısının en büyük sebeplerinden biri de göz rahatsızlığı olabilir gerginlik baş ağrınız var ise mutlaka göz doktorunuza gidin

Gözlerinizi muayene edin. Göz yorgunluğu yaygın bir gerilim baş ağrısı tetikleyicisidir. Sık sık baş ağrısı yaşıyorsanız (haftada iki veya daha fazla), göz muayenenizi zamanlayın.

Görüşünüzle ilgili zorluk baş ağrılarına katkıda bulunabilir. Gözlük veya kontak kullanıyorsanız, yeni bir muayene için göz doktorunuzla görüşün.

Görüşünüz değişebilir ve eğer reçetenize artık ihtiyacınız yoksa gözlük veya lens kullanmanıza gerek yoktur.

#Yöntem 7

Karanlık, sessiz bir odada dinlenin. Stres baş ağrılarının başlıca nedenlerinden biridir. Ve bir kez gerilim baş ağrısı yaşarsanız, ışığa veya sese duyarlı olabilirsiniz.

Buna karşı koymak için, loş aydınlatılmış bir odaya oturun veya yatın. Gözlerinizi kapatın ve sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı rahatlatmaya çalışın.
Televizyon, bilgisayar veya cep telefonu gibi ses kaynaklarını kapatın.

Ayrıca gözlerinizi kapatabilir ve avucunuzla elinize alabilirsiniz. Hafif basıncı iki dakika süreyle uygulayın. Bu, optik sinirlerinizi kapatmanıza ve sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Karanlık, sessiz bir odada ayrıca bir boyun egzersizi deneyebilirsiniz. Avucunu alnınıza koyun. Alnınızı avucunuza hafifçe basmak için boyun kaslarınızı kullanın. Avucunuza karşı alnınıza bastığınızda başınızı dik tuttuğunuzdan emin olun.

#Yöntem 8

Derin bir nefes egzersizi yapın. Derin solunum rahatlamanıza ve vücudunuzdaki başınızı da içeren herhangi bir stresin azalmasına yardımcı olabilir. Yavaş ve derin nefes alın ve rahatlamaya çalışın.
Gözlerinizi kapatın ve birkaç derin nefes alın.

Yavaşça nefes alın, vücudunuzdaki sıkı hisseden her alanı rahatlatın. Kumlu bir plaj, güneşli güneşli bir bahçe ya da bir kırsal yol gibi güzel bir manzara oluşturun.
Çenenizi göğsünüze doğru indirin. Yavaşça başınızı yanlamasına yanlamasına yuvarlayın.

Biraz daha derin nefes alın ve yavaş yavaş nefes verin. Kafanda güzel sahneyi hayal etmeye devam et.
Gevşeyip rahatlayana kadar bu egzersizi tekrarlayın.

#Yöntem 9

Kafanıza sıcak veya soğuk uygulayın. Isı ve soğuk, boynunuzdaki ve başınızdaki ağrı ve kas gerginliğini gidermeye yardımcı olabilir.

Boynunuzun arkasına veya alnınıza nemli bir sıcak havlu veya sıcak baskı uygulayın. Başınızı ve boynunuzun altına su çektiğinden emin olarak uzun, sıcak bir duş alabilirsin.
Buz paketini havluyla sarın ve boynunuzun arkasına veya alnınıza koyun.

 

#Yöntem 10

Yanaklarınıza, alnınıza ve çenenizin arka tarafına nane yağını uygulayın. Nane güzel bir yatıştırıcı etkisi olabilir ve herhangi bir rahatsızlık ya da ağrıyı hafifletir.

Birkaç damla yağla masaj yaptıktan sonra, bölgede bir soğutma hissi hissetmeniz gerekir. Derin nefes al ve oturup ya da uzanacak şekilde sakin bir yer bul.
Hassas cildiniz varsa, uygulamadan önce nane nemi yağını bir damla veya iki zeytinyağı veya su ile inceltin.

#Yöntem 11

Su veya bitki çayı ile nemlendirin. Kafanızda gerginlik hissettiğinde, birkaç bardak su için. Ya da kendinizi rahat bir zihin durumuna sokmak için kendinize bir bitki çayı hazırlayın. Dehidrasyon baş ağrılarını tetikleyebilir.
Kafein veya alkolden kaçının; bunlar sadece sizi daha fazla kurutacaktır.

#Yöntem 12

yüz masajı baş ağrısı
gerginlik baş ağrısını dindirmenin bir diğer yolu da yüzünüze masaj yapmaktır

Yüzünüze, başınıza ve ellerinize masaj yapın. Üst vücudunuza hedefli bir mini masaj uygulayın. Kafanın arka ve yanlarını ovmak için parmak uçlarınızı kullanın. Ardından, gözlerinizin altındaki bölgelere hafifçe masaj yapın.

Kafa derinizi yumuşak bir şekilde ileri geri elinizin ucundan hareket ettirin. Bir buçuk santimden daha fazla hareket ettirmeyin.
Parmak uçlarınızı parmaklarınızın her birinin iç kısmında da çalıştırabilir ve avucunuzu ovabilirsiniz.

#Yöntem 13
Baş ağrısı ağrısı azaltmak için bir akupresür masajı deneyin. Bu, evde kendiniz yapabileceğiniz basit bir akupresür tekniğidir.
Baş parmağınızı kafatasının tabanına yerleştirin.

Kafanızın boynunuzla buluştuğu yerlerin her iki yanındaki boşlukları bulun. Bunlar başınızın ortasından geçen kalın kasın hemen dışında veya başınızın merkezinden yaklaşık bir kaç santim uzaklıktadır.

Başınızı hafifçe hissedene kadar baş parmaklarınızı kullanarak içeri ve yukarı doğru basın.
Baş parmaklarınızla hafifçe basmaya devam edin ve baş parmaklarınızı 1-2 daire boyunca küçük daireler içinde hareket ettirin.

#Yöntem 14

Düzenli egzersiz. Fiziksel aktivite, vücudunuzdaki herhangi bir stres veya gerginliği serbest bırakmaya yardımcı olabilir ve beyninizde ağrı ile mücadele eden endorfini vücudunuzda üretir.
30 dakikalık yürüyüş, bisiklet sürme veya haftada en az üç kez koşu yapın. Egzersiz rutininizle tutarlı olun.

#Yöntem 15
Mountain Pose yoga hareketi uygulaması

Duruşunuzu iyileştirmek için Mountain Pose’a girin. İyi duruşa sahip olmak kaslarınızın gerginleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda başınızdaki gerilimi de serbest bırakabilir.

Mountain Pose’un duruşunuzu artıracak ve sizi rahatlatacaktır
Ayaklarınızın kalça genişliğinde durun.
Omuzlarınızı geriye sarın ve ellerinizi yanlara yerleştirin.

Karnını çekin ve kuyruk kemiklerinizi yere doğru sokun.
Çenenizi göğsünüze doğru sıkıştırın. Bu pozu en az 5-10 nefes tutmaya çalışın.

Stick Pose’a oturun. Bu, duruşunuzu geliştirmeniz ve derin nefes alma pratiğiniz için başka bir iyi yoga pozisyonudur.
Bacaklarınızı doğrudan önünüzde oturun.

Parmaklarınızı parmak uçlarınızdan geçirin böylece kendinize doğru ilerleyin.
Omuzlarınızı geriye döndürün ve ellerinizi yere yatırın.
Karnını çekin ve kuyruk kemiklerinizi yere doğru sokun. Çenenizi göğsünüze doğru sıkıştırın. Bu pozu en az 5-10 nefes tutmaya çalışın.
Düz bacaklar sizin için rahatsız olursa bacaklarınızı da uzatabilirsiniz.

#Yöntem 16

MSG ve kafein içeren yiyeceklerden kaçının. MSG veya monosodyum glutamat, Çin yemeklerinde yaygın olarak bulunan bir lezzet artırıcıdır. Bazı insanlar baş ağrısı geliştirerek MSG’ye tepki verirler. Ancak MSG ve baş ağrısı arasında bilimsel bir bağ yoktur. Baş ağrılarına neden olabilecek diğer gıdalar şunlardır:
Çikolata
Peynir
Kırmızı şarapta bulunan amino asit tiramin, yaşlı peynir, füme balık, tavuk karaciğeri, incir ve bazı fasulye içeren gıdalar
Fındık
Fıstık ezmesi
Avokado, muz ve narenciye gibi bazı meyveler
Soğanlar
Günlük Ürünler
Domuz pastırması, sosisli sandviç, salam, kürlenmiş etler gibi nitrat içeren etler
Fermente veya turşu yemekleri.

uyumak baş ağrısına iyi gelir
günden en az 8 saat uyuyun bunu 4 ve 4 olarak 2 şekilde yapın
#Yöntem 17

Geceleyin en az 8 saat uyuyun. Tutarlı bir uyku programı beyninizin ve bedeninizin kaygı ve stresten uzak durmasını sağlayacak, gerilim baş ağrılarının iki büyük nedenlerinden biri hiç şüphesiz uykusuzluk ve uyku düzensizliğidir.

Baş ağrısı günlüğü tutun. Bu, baş ağrılarının kaynağını belirlemenize ve ortamınızı ve alışkanlıklarınızı bunlardan kaçınmak için nasıl ayarlaya bileceğinize yardımcı olabilir.

Baş ağrısı hissetmeye başlayınca, başladığı tarihi ve saati yazın. Baş ağrısından saatler önce ne yediğinizi veya içtiğinize dikkat edin.

Önceki gece ne kadar uyuduğunuzu ve başınızı ağrı kesmeden önce ne yaptığınızı yazınız. Baş ağrısının ne kadar sürdüğünü ve hangi yöntemlerin durdurulması için çalıştığını bir yere not edin.

Günlük rahatlama ve stres yönetimi tekniklerini uygulayın. Bu, yatmadan önce sabah yoga sınıfının, 15-20 dakikalık bir meditasyon veya derin bir nefes alma uygulaması olabilir.
Endişelerinizi ve stresinizi gidermek için haftada en az üç kez egzersiz yapın.

Sağlıklı bir yaşam tarzı koruyun. Kafein, alkol ve sigara içmektan kaçının. Gecelik 8 saat uyuyun ve evde ve iş yerinde stres yaşamaktan kaçınarak kendinize iyi bakın.
MSG veya gıdalar uyandıran baş ağrısı içermeyen dengeli yemekler yiyin.
Her gün çok su içip sulu kalınız.

Kronik tansiyon baş ağrısı yaşıyorsanız önleyici ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz baş ağrılarınızın aslında migren veya daha ciddi bir şey olmadığından emin olmak için sizi inceleyecektir.

Baş ağrısını kesecek ilaçlar

Baş ağrılarınız diğer ağrı kesici ilaçlara ve terapilere rağmen devam ederse, doktorunuz koruyucu ilaçlar önerebilir. Bunlar şunları içerir:

  • Trisiklik antidepresanlar. Bunlar, gerilim baş ağrısı önlemek için en sık kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların yan etkileri arasında kilo artışı, uyku hali ve ağız kuruluğu sayılabilir.
  • Antikonvülzanlar ve topiramat gibi kas gevşeticiler. Bununla birlikte, gerilim baş ağrısı için antikonvulsanların ve gevşeticilerin etkinliğini belirlemek için daha fazla çalışma gerekmektedir.
  • Koruyucu ilaçların, sisteminize gelmeden önce birkaç hafta veya daha fazla sürebileceğini unutmayın. İlacı almaya başlar başlamaz iyileştirme görmese bile sabırlı olun ve reçete edilen dozaja devam edin.
    Doktor, koruyucu ilaçların sizin için ne kadar etkili olduğunu görmek için tedavinizi izleyecektir.

Bunların dışında kafa bölgesinde oluşan mesela diş rahatsızlığı burun, göz, kulak gibi bölgelerde oluşan rahatsızlıklar da oluştuğu bölgede bir ağrı yaratmasalar dahi başınız ağrıyabilir.

Tansiyon hastaları özellikle küçük tansiyonu yüksek olan kişilerde de sürekli ağrıyan ve kesilmeyen bir baş ağrısı görülebilir bu uyarıları da unutmayın sağlıklı ve mutlu kalın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
124 paylaşım, 45 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle