Baypass Ameliyatının Amacı Nedir?


37

Kroner bypass ameliyatı kalp hastalarına bir şans verir. Ameliyat sonrasında yeni yaşam düzeninin nasıl olacağını çoğu kalp hastası merak etmektedir. Kalbimizin çalışması için önemli olan kanı kroner arter adı verilen atardamar üstlenir. Kalp yeterince beslenemez ve yeterli kan pompalanamazsa görevlerinde aksaklıklar ortaya çıkar. Böyle bir durumda da sürekli ağrı duyarsınız ve belki de kalp krizi geçirebilirsiniz.

Tıkanan kalp damarlarınızın yenilenmesi için vücudunuzda bulunan farklı bölgelerin damarlardan alınıp transfer edilmesine kroner bypass ameliyatı adı verilir. Bypass ameliyatı uzman bir doktorla kolay bir şekilde yapılabilecek bir ameliyattır. Fakat bu ameliyatta doktorunuzu iyi seçmeli ve ameliyat koşullarını iyi öğrenmelisiniz.

Bir kalp ameliyatı olduğundan dolayı riskleri bulunan bypass yanlış yapılması durumunda ölümlere kalbinizin çalışma düzenini bozmaya elverişlidir. Bu yüzden ameliyatın önem derecesinin farkına varmalısınız. Damar tıkanıklığı sizin beslenmenizden ve sigaradan kaynaklanan bir durum olabildiği gibi farklı durumlarda da görülebilir.

Bypass Riskleri Nelerdir?

Bypass operasyonu için hastanın özellikleri ve daha önce geçirdiği operasyonlar göz önünde bulundurulmalıdır. Hastanın kalbi bypass için yeterli düzeyde olması ve bu operasyonu kaldırması önemlidir. Bypass riskleri oldukça fazla olan bir ameliyat çeşididir. Bu riskleri en aza indirmek için iyi bir doktorun hastanın analizini iyi yapması gereklidir.

Ayrıca bu ameliyattan sonra hasta artık birden fazla noktada dikkatli olmalıdır. Bunlardan bazıları diyettir. Artık yediklerinize dikkat etmeli ve belki bir başka şansa sahip olamayacağınızı bilmelisiniz. Bypass yaptırmaktan korkmayın sadece nasıl yaptıracağınızı ve ne şekilde yaptıracağınızı bilin yeter. Bu ameliyat sizlerin sıkıntılı hayatınızı ve sayılarca şikayetinizi giderecektir. Yapılan ameliyattan sonra artık yüksek efor gerektiren eylemlerden uzak durmalı bir sigara bağımlılığınız varsa kesinlikle sigara içmeyiniz.

Sigara damarları sertleştiren ve tıkayan en önemli faktörlerdendir. Bir damar operasyonu geçirdiğinizi düşünecek olursak sigaradan uzak durmanız gerektiğini de söylememize gerek yok. Sadece içmemeniz de yeterli olmayacaktır. Sigara içmenin zararları kadar içilen ortamda bulunmanın zararları da göz ardı edilemez. Bypass ameliyatının sizin hayattaki ikinci şansınız olduğunu defalarca vurgulamak zorundayız.

Bypass Ameliyatından Sonra Hayatınız Nasıl Olmalıdır?

Bypass ameliyatı başarılı bir şekilde yapılsa da sizin için her şey bitmiş değildir. Daha doğrusu her şey yeni başlıyor olacaktır. Artık hayatınızda eskisi kadar vurdum duymaz ve düzensiz olamazsınız. Hayatınızın belirli bir düzende ve yorucu olmaması gerekiyor. Ağır işlerden uzak durmalı kalbinizi çok yormamalısınız. Ameliyat kalbinizi yoracak bir ameliyattır. Ameliyatla eski halinizden ne kadar güçlü olursanız olun kalbiniz yine de güç kaybedecektir. Hayatınızda heyecanlara ve ani değişikliklere yer vermemeniz gerekiyor.

Ne yazık ki hepimiz sağlığımızı kaybettikten sonra sağlığımızın kıymetini bilmeye başlıyoruz. Mesela sigara kullanıyoruz, alkol kullanıyoruz, tuza, şekere, yağa veya una dikkat etmiyoruz. Çünkü sağlığımız varken bunların önemi yok sadece ağzımızın tadını düşünüyoruz. Fakat sizlere tavsiyemiz eğer damarlarınız tıkandıysa ve artık bu sizin hayatınıza engel oluyorsa hemen ameliyat olmanız. Düzgün bir ameliyatla gençliğinizdeki heyecana dönemeyecek olsanız da hayatınızı gayet standartlar eşliğinde sürdürebilirsiniz. Hatta belki de kendinizi düzene sokarak zorlamayacak şekilde birçok etkinliğe katılabilir mutlu ve huzurlu günler geçirebilirsiniz. Metabolizmayı hızlandırmak kalbi dolayısı ile damarları daha az yormanıza neden olur.

Bypass ameliyatının riskleri vardır fakat bu riskler ameliyatınızın önüne geçemez. Çünkü bu ameliyatı yaptırmak zorundaysanız başka bir çareniz yoktur. Damarlarınız artık kullanılmaz hale gelmiştir yapmanız gereken tek şey riskleri azaltmak ve bir an önce ameliyat olmaktır. Sizlere sağlıklı bir ömür başarılı bir operasyon diliyoruz. Sağlıcakla kalın …


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

37
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes