Bilime Dayalı Anksiyete İçin Kanıtlanmış Uçucu Yağlar ve Bunların Kullanımı


87

Uçucu yağlar anksiyeteyi tedavi etmek için iyidir, çünkü güçlü kokuları duygularımızı ve ruh halimizi etkiler. Lavanta yağı, papatya, kediotu, bergamot ve portakal esansiyel yağı gibi uçucu yağlar, sinirleri yatıştırıcı bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Esansiyel yağların canlandırıcı aroması da ruh halini iyileştirmeye, daha iyi uyumanıza ve anksiyeteyi azaltmanıza yardımcı olur.

Sakinleştirici, rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi için uçucu yağları kullanmanın birçok yolu vardır. Bir taşıyıcı yağ kullanarak uçucu bir yağ karışımı yapabilir ve tapınaklarınızdaki stres-uçucu esansiyel yağı masaj yapabilirsiniz. Difüzörünüze anti-anksiyete yağları da ekleyebilirsiniz. Ya da, birkaç damla esansiyel yağ eklenmiş sıcak bir banyoda dinlenerek gerginliğinizi rahatlatabilirsiniz.

Bu makalede, bilimsel kanıtlara dayanan kaygıların en önemli esansiyel yağlarını bulacaksınız. Makalenin sonunda kaygı ve depresyon için esansiyel yağ tarifi bulacaksınız.

Yazıda neler var

Uçucu Yağlar Nelerdir?

Uçucu yağlar, bitki yaprakları, tohumlar, kökler, kabuk veya çiçeklerden elde edilen konsantre özlerdir. Sıvı ekstrakt, güçlü terapötik aroma veren uçucu yağlar içerir.

Araştırmacılar, esansiyel yağların, fenoller, hidrokarbonlar, alkol ve terpenler karışımı içerdiğini söylüyorlar. Bu güçlü bileşikler, zihinsel ve fiziksel dengeyi yeniden kazanmaya yardımcı olan aromatik buharlar çıkarır. (1)

Bilim adamları ayrıca, cilt üzerindeki uçucu yağları teneffüs etmenin veya masaj yapmanın, stresi hafifletmeye ve zihni canlandırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. (1)

Mayo Kliniği'nden doktorlar, doğrudan veya dolaylı olarak solunduğunda aromaterapi uçucu yağlarının akıl üzerinde etkili olduğunu söylemektedir. Uçucu yağların sakinleştirici etkisi, burundaki koku alma reseptörleri (koku alma) uyarıldığında ve duyguları kontrol eden beynin mesajlarına mesaj gönderdiğinde gerçekleşir. (2)

Uçucu Yağlar Anksiyeteyle Nasıl Yardım Ediyor?

Aromaterapi temel yağlarının gevşemeye ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olmasının birçok yolu var.

Araştırmacılar ve bilim adamları uzun zamandır kokunun güçlü etkisinden haberdar oldular. ve duygular üzerinde aromalar. Araştırmalar, koku duyumuzun ruh halimizi, stres seviyelerini ve zihinsel performansımızı etkilediğini göstermiştir. Beynine koku yoluyla iletilen elektriksel sinyaller, düşünce süreçleri, duygular ve hafıza gibi beyin işlevlerini etkiler. (3)

Anksiyete için aromaterapi esansiyel yağlarının, cilde masaj yaparken de yardımcı olduğuna dair kanıtlar da vardır.

Bir çalışmada, harmanlanmış esans yağlarının hastalar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabileceği bulunmuştur. Sakinleştirici esansiyel yağlarla masaj yapmak, hastaları rahatlatmaya, kan basıncını düşürmeye ve nabız hızını azaltmaya yardımcı oldu. Düz bir taşıyıcı yağ ile yapılan masaj ile karşılaştırıldığında, uçucu yağ karışımı anksiyeteyi azaltmak için daha etkili olmuştur. (4)

Diğer çalışmalar, esansiyel yağların sakinleştirilmesinin de depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. (5)

Uyarı Sözü: İlaçlarınızı durdurmaya karar vermeden ve sadece semptomlarınızı ve olumsuz duygularınızı hafifletmek için yalnızca aromaterapiye güvenmeden önce doktorunuza başvurun.

Stres ve anksiyete ile ilgili önceki makaleme de başvurabilirsiniz. Bu konuların ele alınması için daha doğal seçenekler için depresyon hakkındaki makalemin yanı sıra,

Anksiyete için En İyi Temel Yağlar

Stres, anksiyete ya da depresyon için en iyi esansiyel yağlardan bazılarına daha ayrıntılı bir şekilde bakalım. kullanabilirsiniz. Difüzördeki bu rahatlatıcı esansiyel yağları, bir masaj olarak veya doğrudan teneffüs ederek sinirlerin sakinleşmesine ve sağlığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Lavanta Esansiyel Yağı Anksiyete Bozukluklarını Azaltmaya Yardımcı Olur

Lavantada uçucu yağ; anksiyete seviyelerini azaltmak ve stresi azaltmak için en iyi esansiyel yağlar

Ruh Sağlığı Klinisyeni lavanta esansiyel yağının birçok anksiyolitik (anti-anksiyete) faydası olduğunu bildirmiştir. Linalool ve linalil asetat gibi lavanta yağındaki bileşikler, anksiyete ile ilişkili olan nöroreseptörleri inhibe eder. Lavanta yağı aromalarının solunması, yatıştırıcı olarak hareket etmeden sakinleştirici bir etkiye sahiptir. (6)

Sakinleştirici özelliklerinin gözden geçirilmesi, lavanta yağının sinir sistemini korumaya yardımcı olan rahatlatıcı bir esansiyel yağ olduğunu buldu. Nefes almayı azaltmak, sosyal anksiyete bozukluklarını tedavi etmek ve antidepresan etkisi olması nedeniyle, lavanta kokusunun solunması endişe için iyidir. (7)

Lavanta esansiyel yağı da uykusuzluk tedavisi ve uyku düzenlerini iyileştirmeye yardımcı olmak için iyidir. Aslında, bir çalışma, lavanta yağı aromaterapisinin uyku kalitesini artırmaya yardımcı olarak benzodiazepinler (uyku hapı) kadar etkili olabileceğini gösterdi. (7)

140 kadından oluşan bir klinik çalışma, lavanta aromaterapisinin doğum sonrası depresyonu tedavi etmesine ve stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. (8)

Lavanta yağı aynı zamanda panik atak ve anksiyete bozuklukları ile başa çıkmaya yardımcı olan en önemli esansiyel yağlardan biridir. (6)

Kaygıya yardımcı olmak için lavanta esansiyel yağı nasıl kullanılır

Zihninizi sakinleştirmek ve rahatlamak için lavanta yağı aromaları doğrudan şişeden alın. Ayrıca, avuç içleriniz arasında 2 damla lavanta esansiyel yağını ovalayarak, ellerinizi ağzınıza ve burnunuza kadar çekip derinlemesine nefes alabilirsiniz.

Bergamot Yağı İyileştirme Duyusunu İyileştirir

Bergamot esansiyel yağı, sakinleştirici esansiyel bir yağdır. canlandırıcı kokusu nedeniyle ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.

Bergamot esansiyel yağının sıçanlar üzerindeki sakinleştirici etkileri üzerine bir çalışma, esansiyel yağı koklamanın, endişeli hisleri durdurmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmacılar, bergamot aromalarının diazepam gibi anti-anksiyete ilaçlarına benzer bir etkiye sahip olduğunu fark ettiler. (9)

Bir başka çalışmada, bergamot esansiyel yağının anti-stres etkisinin, stres hormonu kortikosteronunu önlemeye yardımcı olmasından kaynaklandığı bulunmuştur. (10)

Ayrıca, bergamot aromalarında nefes almanın insanlarda anksiyeteyi azalttığını gösteren kanıtlar vardır. Bir ruh sağlığı kliniği, bekleme odasında bergamot kokusunun yayılmasının refah duygularını indüklediğini ve ruh sağlığını olumlu yönde etkilediğini buldu. (11)

Anksiyete için bergamot esansiyel yağı nasıl kullanılır

Bir bergamot esansiyel yağını bir damla tatlı badem yağı ile karıştırın. Sosyal kaygıyı azaltmaya yardımcı olmak için esansiyel yağı tapınaklarınıza ve kulaklarınızın arkasına yavaşça masaj yapın. Bergamot ayrıca, acı, endişe, depresyon ve üzüntü duyguları ile de yardımcı olur.

Anksiyete için Uçucu Esansiyel Yağı

Fesleğen bitkisinin çeşitli türlerinden elde edilen uçucu yağ özleri, kaygı seviyenizi önemli ölçüde azaltan rahatlatıcı kokulara sahiptir.

Araştırmacılar fesleğen ( Ocimum basilicum ) esansiyel yağın sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu ve anksiyete sırasında destek sağlayabileceğini buldular. Bilim adamları fesleğen ekstraktlarında fenolleri anti-anksiyete etkisine sahip olarak tanımladılar. (12)

Kutsal fesleğen ya da tulsi ( Ocimum sanctum ) adı verilen bir tür fesleğen, stresi ve olumsuz duyguların etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Kutsal fesleğin etkileri üzerine yapılan denemeler, bazı farmasötik antidepresanlara benzer şekilde anti-depresan etkileri olduğunu bulmuştur. (13)

İnsanlar üzerinde yapılan klinik deneyler, kutsal fesleğen ekstraktlarının stresi tedavi ettiğini, uyku kalitesini artırdığını ve anksiyeteyi azalttığını bulmuştur. (14)

Anksiyete ve depresyon için fesleğen yağı nasıl kullanılır

Bir fesleğen üzerine birkaç damla kutsal fesleğen esansiyel yağı koyun ve endişeli hissettiğinizde derinden nefes alın.

Valerian Esansiyel Yağı Anksiyete için iyi ve Depresyon

Depresyon belirtilerini tedavi etmek için en popüler esansiyel yağlardan biri kediotu. Kediotu'nun sakinleştirici kokularının solunması, olumsuz duyguların, stresin ve korku duygularının üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Bilim adamları, valerian özlerinde valerenik asitin güçlü bir anti-anksiyete etkisine sahip olduğunu keşfettiler. Valerenik asit, ruh sağlığı ve stresin fiziksel etkileri ile bağlantılı olan GABA-A reseptörlerini düzenlemeye yardımcı olur. (15, 16)

20 sağlıklı kadından oluşan bir çalışmada, kediotu ve limon esansiyel yağ harmanı kullanılarak yapılan bir aromaterapi el masajının stres seviyelerini düşürmede etkili olduğu bulunmuştur. (17)

Kaygı giderici için kediotu yağını nasıl kullanırsınız?

Difüzörünüze birkaç damla kediotu esansiyel yağı koyun ve negatif endişe duygularını azaltmaya ve gerginliği azaltmaya yardımcı olmak için nefes alın.

Yasemin Yağı Kaygıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

. Yasemin esansiyel yağı, kaygı ve sinirlilik duygularını kaldırmak için sakinleştirici etkileri olan harika bir çiçek kokusuna sahiptir.

Sağlık Kaynakları Dergisi yasemin aromaterapi esansiyel yağının sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu bildirmiştir. . Araştırmacılar, yasemin esansiyel yağının insanlar üzerindeki etkisinin olumlu duyguları artırdığını ve aynı zamanda uyuşukluğu azalttığını buldular. Araştırmacılar, yasemin esansiyel yağının ruh hallerini güçlendirdiğini ve sinir sisteminin işlevini uyardığını belirtti. (18)

Anksiyete desteği için yasemin esansiyel yağı nasıl kullanılabilir?

Bir dokuya birkaç damla yasemin esansiyel yağı koyun ve ruh halinizi iyileştirmeniz veya aklınızı rahatlatmanız gerektiğinde kokuları soluyun.

Stres için Sardunya Esansiyel Yağı

Sardunya yağı aromalarında nefes almak, yoğun fiziksel veya duygusal stres altındayken başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Birçok araştırmacı, sardunya esansiyel yağının sakinleştirici etkisinin, hastaların hastanede anksiyete ile başa çıkmalarına yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Örneğin, randomize bir klinik çalışma, günde 20 dakika boyunca sardunya esansiyel yağının solunmasının, bir kalp krizinden sonra anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. (19)

100 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, anksiyete için aromaterapi esansiyel yağlarının doğum sırasında stresi azaltmaya yardımcı olabileceği bulunmuştur. Çalışmada, sardunya esansiyel yağının solunması, kan basıncını düşürdü ve doğum sırasında bir anksiyete etkisi yarattı. (20)

Sinirlerinizi yatıştırmak için sardunya yağı aromaları nasıl kullanılır

Stresli bir durumda endişeli, gergin veya desteğe ihtiyacınız olduğunda sardunya yağı kokusunu doğrudan şişeden solumayı deneyin.

Buhur Uçucu Yağı Stres ve Anksiyete ile Yardımcı Olur

Buhur yağının, kaygıya iyi gelebilecek güçlü bir kokusu vardır ve daha sakin hissetmenize yardımcı olabilir.

Bilim adamları, kulaktan alınan özlerin, beyindeki duyguları düzenlemeye yardımcı olan belirli nöronları etkilediğini keşfettiler. Bunun bazı depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek bir anksiyolitik etkisi vardır. Bulaşıcı ekstrelerin teneffüs edilmesi, kişinin duygusal durumu üzerinde olumlu bir etki yaratmaya yardımcı olur. (21)

Bir çalışma, bir el masajı yağında kullanıldığında, buhur, bergamot ve lavantanın esansiyel yağ harmanının depresyon ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Depresyon ve anksiyete için nasıl kullanılır?

2 bir damla lavanta esansiyel yağı ve 1 çorba kaşığı tatlı badem yağı ile buhur yağının damlası. Anksiyeteyi hafifletmek ve ruh halinizi arttırmak için göğsünüze az miktarda sakinleştirici esansiyel yağ karışımını masaj yapın.

Clary Sage Esansiyel Yağı, Ruh Halini İyileştirmeye ve Depresyonun Azaltılmasına Yardımcı Olabilir

İyi oluşu artırmaya yardımcı olan önemli bir yağdır. çünkü adalet, stres, korku ve keder için iyidir.

Clary adaçayı, antidepresan etkisi olan ve kaygıya iyi gelen esansiyel yağlardan biridir. Araştırmacılar, adaçayı esansiyel yağının, serotonin, dopamin ve adrenalin seviyelerini etkilediği için, depresyonlu kişiler tarafından kullanılabildiğini bulmuşlardır. (22)

Zihni sakinleştirmek ve stresi azaltmak için adaçayı yağı nasıl kullanılır

İş yerinizde ya da evinizde soluk almak için difüzörünüze birkaç damla adaçayı yağı ekleyin, ruh halinizi yükseltin ve sinirlerinizi sakinleştirin. Clary adaçayı inhalasyonu, başarısızlık, korku ya da reddetme gibi olumsuz duygulanımların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Limon Esansiyel Yağı Anksiyete Düzeyini Düşürebilir

Limon özlerinden, aromaterapide kullanabileceğiniz birçok önemli yağlardan biridir. 19659003] Hayvan denekler üzerinde yapılan bir çalışmada, limon esansiyel yağına uzun süre maruz kalmanın anksiyeteyi azaltmaya ve hatta ağrı eşiğini artırmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Bilim adamları ayrıca, limon uçucu yağını sık sık teneffüs ettikten sonra stres hormonu kortikosteronun daha düşük olduğunu belirtmişlerdir. (23)

Kaygıyı hafifletmek için canlandırıcı limon yağı aromaları nasıl kullanılır

Stresle baş etmek ve ruhlarınızı ruhsal olarak yükseltmek için düzenli olarak limon özü yağı kullanın.

Ayrıca birkaç damla limon da ekleyebilirsin. Terapötik anti-stres aromaları solumak için sıcak su bir kase yağ.

Lemongrass Esansiyel Yağı Sinir Sistemi Sakin Olmasına Yardımcı Olur

Limon otu esansiyel yağ buharlarının ferahlatıcı aromaları sinir gerginliğini hafifletmeye ve doğal stres rahatlaması sağlamaya yardımcı olur. 19659003] Bir klinik denemede, 40 erkek gruplara ayrıldı ve teneffüs edilmesi için çeşitli uçucu yağlar verildi. Bilim adamları, limon otu aromaterapi yağlarını alan grubun stresli koşullar altında daha iyi baş ettiğini fark etti. Çay ağacı yağını teneffüs etmenin anti-anksiyete etkisi yoktu. (24)

Anksiyete için limon otu aromaterapisi nasıl kullanılır

Stresli hissediyorsanız veya sinirlerinizi sakinleştirmeniz gerekiyorsa, 2 veya 3 damla limon yağı esansiyel yağını bir çorba kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. Stres rahatlatmak için şakaklarınıza ve bileklerine hafifçe masaj yapın.

Orange Essential Oil Anksiyeteyi Giderir ve Moodu Artırır

Portakal esansiyel yağının rahatlatıcı kokusu, ruh halinizi dindirmek ve korku ve endişe duygularını hafifletmek için harika bir doğal çözümdür. 19659003] Çeşitli denemeler, portakal yağı gibi anksiyete için esansiyel yağların yatıştırılmasının stresli durumlarda anksiyeteyle baş etmede yardımcı olduğunu göstermiştir. Örneğin, turuncu esansiyel yağı solumak, doğum sırasında stresi azaltmaya yardımcı olur. (25)

Diğer çalışmalar, diş hekimi odasında aromaterapi turuncu esansiyel yağların kullanılmasının, diş tedavisi sırasında çocukların anksiyete ve stresini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. (26)

Bir çalışma, acı portakal esansiyel yağının panik ataklar için iyi olabileceğini ve anksiyete bozukluklarını yönetmeye yardımcı olabileceğini buldu. (27)

2018 çalışmasında acı portakal ekstrelerinin postmenopozal kadınlarda anksiyetenin giderilmesinde lavanta özleri kadar etkili olduğu bulunmuştur. (28)

Panik rahatsızlıkları için acı portakal esansiyel yağı nasıl kullanılır

Avucunuza bir damla acı portakal yağı koyun ve yağı ısıtmak ve yaymak için avuçlarınızı birbirine sürün. Ellerini topla ve burnuna koy. Panik, anksiyete ya da depresyon duygularını azaltmaya yardımcı olmak için 6-8 derin nefes alın.

Papatya Esansiyel Yağı, Anti-Depresif Etkiye Sahiptir

Papatya, yatıştırıcı etkileri ile iyi bilinen bir çiçek otudur. Papatya çiçeği özünden elde edilen esansiyel yağın aklınızı rahatlatmanıza yardımcı olması da şaşırtıcı değildir.

Papatyaların insan üzerindeki canlandırıcı kokusunun rahatlatıcı etkileri üzerine bir çalışma, papatya esansiyel yağının iyi uykuyu desteklediğini ve anksiyete seviyelerini düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. . Bir anti-anksiyete esansiyel yağ karışımı, lavanta, papatya ve neroli (acı portakal) yağlarından yapılmıştır. Aromaterapi tedavisi, cerrahi operasyon öncesi endişeyi azaltmaya yardımcı oldu. (29)

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, papatyaların stres için vazgeçilmez bir yağ olarak kullanılmasının etkili bir doğal tedavi olduğu ve ayrıca antidepresan ilaçların etkinliğini arttırabileceği bulunmuştur. (30)

Anksiyete için papatya esansiyel yağı nasıl kullanılır

Depresyon belirtilerini yönetmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olmak için, 3 damla papatya esansiyel yağını 1 çorba kaşığı tatlı badem yağıyla karıştırıp bir papatya reçinesi yağı yapın. Gergin gerginliği sakinleştirmeye yardımcı olmak için şakaklarınıza ve boynunuzun arkasına hafifçe masaj yapın.

Gül Esansiyel Yağı Anksiyeteyi Azaltmaya Yardımcı Olur

Gül yaprakları gül uçucu yağında daha etkili hale gelen rahatlatıcı bir kokuya sahiptir.

Gül aromalarına sürekli maruz kalmanın stresli kemirgenlerde anksiyolitik etkisi vardı. Bilim adamları, esansiyel yağın beyindeki serotonin seviyelerini arttırdığını ve bu durumun ruh halini ve anksiyeteyi iyileştirmeye yardımcı olduğunu düşünmektedir. (31)

Bir çalışmada, gül esansiyel yağı içeren sıcak ayak banyosunun, hamile kadınların, doğumun ilk aşamasında anksiyete ile başa çıkmalarına yardımcı olduğu bulunmuştur. (32)

Rahatlamak ve anksiyeteyi yatıştırmak için gül yağı nasıl kullanılır

Sıcak bir banyoya birkaç damla gül esansiyel yağ ekleyin ve sinir gerginliğini azaltmak ve esenlik hislerini arttırmak için 15-20 dakika bekletin.

Nane Esansiyel Yağı Zihinsel Tükenmişliğin Azaltılmasına Yardımcı Olur

Nane yağı, kaygı, gerginlik, stres ve panik duygusu ile yardımcı olan birçok esansiyel yağlardan biridir.

Nane yağının teneffüs edilmesi, zihninizi harekete geçirmenize yardımcı olabilir ve zihinsel stres daha iyi. Araştırmacılar, nane, fesleğen ve helichrysum'un uçucu bir yağ harmanının zihinsel tükenme ve tükenmişlik duygularının azalmasına yardımcı olduğunu bulmuşlardır. (33)

Çeşitli çalışmalar tükenmişliğin daha fazla duygusal stres, depresyon ve panik bozukluğu ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. (34)

Psikolojik stresi azaltmak için nane yağı nasıl kullanılır

Zor bir görev yüzünden stresli hissediyorsanız, zihninize enerji kazandırmak için nane yağını şişeden soluyun.

Ylang-Ylang Essential Yağı Serbest Bırakma Gerilimine Yardım Etmek için Rahatlatıcı Bir Etkiye Sahiptir

Ylang-ylang'ın rahatlatıcı aromaları, sakin, iyi oluş ve rahatlama duygularını geri kazanmaya yardımcı olur.

40 erişkin içeren bir çalışmada, kaygı için kayganlık için gerekli bir uçucu yağ karışımı bulunmuştur. ylang-ylang esansiyel yağı gerginlik, stres ve sinirlilikten kurtardı. Ylang-ylang aromaterapi masajının etkisi de kan basıncını düşürdü. Araştırmacılar, ylang-ylang esansiyel yağının etkili bir anti-depresyon tedavisi olabileceği sonucuna vardı. (35)

Ylang-ylang esansiyel yağı kokusunun solunması, ayrıca, beyindeki kaygı belirtilerinin tersine çevrilmesine yardımcı olan pozitif hormonları uyarır. (36)

Sinirleriniz üzerindeki sakinleştirici etkisi için ylang ylang yağı nasıl kullanılır

Sinirlenmiş sinirlerinizin ya da endişe seviyenizin yükseldiğini hissettiğinizde, difüzörünüze birkaç damla ylang-ylang koyun. 19659003] Alternatif olarak, 10 damla ylang-ylang'ı gerginliğinizi rahatlatmak için sıcak bir banyoya bir fincan Epsom tuzları ile sıcak bir banyoya koyabilirsiniz.

Vetiver Esansiyel Yağı Daha Kolay Rahatlamada Yardımcı Olabilir

Vetiver uçucu yağının sakinleştirici etkisi vardır. anksiyete ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bir etki.

Bir laboratuvar çalışması, vetiver aromalarının yatıştırıcı etkilerinin, anksiyete sırasında desteğe yardımcı olmak için diazepamın (anksiyete ilacı) etkilerine benzer olduğunu bulmuştur. (37)

Kaygıyı azaltmak için vetiver yağı nasıl kullanılır

Uçucu yağın rahatlatıcı etkilerinden faydalanmak için evde difüzörünüze birkaç damla vetiver yağı koyun.

Anksiyete, Stres ve Depresyon

Esansiyel yağları gevşetmek ve sakinleştirici etkilerini aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz.

Diffuse

Difüzörünüze birkaç damla ekleyin ve ruhlarınızı iyileştirmek için gün boyunca yayılır. Aklını sakinleştir.

Daha iyi bir gece uykusunu geliştirmek ya da düşüncelerinizi kolaylaştırmak için yatak odanızda gece olsun. Ya da, uyurken nefes almak için yastığınıza birkaç damla ekleyin.

Soluma

En sevdiğiniz sakinleştirici esansiyel yağın 1 ila 2 damlaını elinizin avuçlarına ekleyin ve yağı yaymak için birbirine sürün. Onları burnunuz üzerinde toplayın ve stres, depresyon veya anksiyete hislerini azaltmak için 4-6 derin ve yavaş nefes alın.

Ayrıca, bir pamuk topunda 2 ila 4 damla esansiyel yağ ekleyebilir ve bir kilitli torbaya sabitleyebilirsiniz. seninle al Anksiyete için desteğe ihtiyaç duyduğunuzda, anksiyete için temel yağları da teneffüs edebilirsiniz.

Masaj

En sevdiğiniz sakinleştirici uçucu yağ karışımının 10-12 damlaını 2 oz'a ekleyin. Rahatlatıcı ve canlandırıcı bir masaj için taşıyıcı yağ (tatlı badem, jojoba veya üzüm çekirdeği yağı iyi örneklerdir.)

Calming Essential Oil Rub

En sevdiğiniz esansiyel yağ (lar) ından 2 çorba kaşığı taşıyıcıya 5 ila 10 damla ekleyin. petrol veya doğal yumuşatılmamış losyon. Anksiyete, stres veya depresyondan kurtulmak için karışımı boynunuza, göğsünüze, ayağınızın alt kısmına, bileklere ve kulak arkasına sürün.

Rahatlatıcı Banyo

5 ila 10 damla uçucu yağ (lar) ekleyin Stres, anksiyete veya depresyon duygularını hafifletmek için küvetinize. Hassas bir cildiniz varsa, esansiyel yağları küvetinize eklemeden önce 1 çorba kaşığı taşıyıcı yağda seyreltin.

Bu, banyonuza ilave nemlendirici etki sağlar ve hassas cildinizi korur. Yağları daha yüksek oranda buharlaşacaklarından akan suya eklemeyin. Banyoyu çalıştırdıktan sonra ekleyin ve hafifçe elle karıştırın.

Anksiyete için Temel Yağlar Nasıl Kullanılacağına Dair Daha Fazla Fikir

 • En sevdiğiniz losyona birkaç damla ekleyin.
 • arabanızda doku veya pamuk topu ve yeri.
 • En sevdiğiniz esansiyel yağı (yağları) bir kumaş üzerine 2 damla koyun ve güzel kokulu çamaşırlar için kurutucuya koyun.
 • Bir pamuk topunda 2 ila 3 damla ekleyin

Anksiyete, Stres ve Depresyon için Güçlü Esansiyel Yağ Harmanı

Anlama, korku, olumsuz duygular ya da kaygıyı hafifletmek için duygusal destek için önemli bir yağ karışımı yaratabilirsiniz.

 • 4 parçalar ylang-ylang esansiyel yağı
 • 4 parça adaçayı uçucu yağı
 • 2 kısım fesleğen esansı yağı
 • 3 kısım sardunya esansı yağı
 • 1 kısım sandal ağacı esansı yağı

Bu uçucu yağları küçük bir bardağa koyun Şişe, oksidasyonu önlemek için koyu cam kullanın. Ne zaman zihninizi sakinleştirmeniz ve stresinizi hafifletmeniz gerektiğinde, bir sniff almak için şişeyi açın.

Ayrıca anti-anksiyete uçucu yağ karışımını 1 ila 2 damla avucunuzun içine koyarak ve buharları soluyarak da kullanabilirsiniz.

Masaj karışımlarınızda bu karışımı kullanarak ya da küvetinize ekleyerek zorlu bir günün ardından stres, anksiyete ve gerginliği azaltmaya yardımcı olmak için.

Yan Etkiler ve Önlemler

Endişe için birçok temel yağlar olmasına rağmen Tüm esansiyel yağların yüksek konsantrasyonlu bileşikler içeren sıvılar olduğunu hatırlamak önemlidir.

Bu nedenle, kaygıyı hafifletmek veya diğer sağlık durumlarını tedavi etmek için cildinize seyreltilmemiş esansiyel yağları asla kullanmamalısınız. Uçucu yağları her zaman hindistancevizi yağı, tatlı badem yağı, sızma zeytinyağı veya jojoba yağı gibi taşıyıcı bir yağda seyreltin.

Bazı uçucu yağlar ciltte ters reaksiyona neden olabilir. Bergamot, limon ve portakal gibi turunçgillerden gelen esansiyel yağlar da güneş hassasiyetini artırabilir.

Eğer hamileyseniz, uykunuzu arttırmak, stresi azaltmak, sinirleri yatıştırmak için aromaterapi uçucu yağlarını kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekir. anksiyete belirtileri ile başa çıkmak.

Şiddetli depresyon veya anksiyete vakaları, tek başına esansiyel yağların kullanılmasıyla iyileştirilemez. Ancak, bazı esansiyel yağların solunması, stresi azaltmanıza ve bedeninizi ve zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

İlacınızı durdurmaya ve yalnızca semptomlarınızı ve olumsuz duygularınızı hafifletmek için yalnızca aromaterapi kullanmaya karar vermeden önce doktorunuza başvurun. Stres ve anksiyete ile ilgili daha önceki makaleme ve bu sorunları tedavi etmek için daha doğal seçenekler için depresyon hakkındaki makaleme de başvurabilirsiniz.

Esansiyel yağlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, e -kitap Sihirli Aromaterapi . Bu e-kitap, esansiyel yağların gücünü ve bunları kullanmanın en etkili yollarını keşfetmenize yardımcı olacaktır.

İlgili makaleler:

 • 14 Stres ve Anksiyete için Etkili Doğal Telafiler
 • 8 Tehlikeli Beyin Hasar Alışkanlıklarını Önlemek (Bilimine Göre)
 • 18 Ruh Halinizi Güçlendirmek İçin Hızlı ve Doğal Yollar (En İyi Gıdalar Dahil)

Bilime Dayalı Anksiyete İçin Kanıtlanmış Esansiyel Yağlar ve Bunların Nasıl Kullanılmalı Önce Sağlıklı ve Doğal Dünya.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

87
Emre Korkmaz

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes