Bir Laptop Klavyesi Neden Çalışmaz?


39

Klavyenizde, ekrandaki metni görmeyi beklerken, yalnızca bazı karakterleri görmeyi unutmayın ? Ya da daha kötüsü, hiçbiri?

Çalışan bir klavye olmadan, bilgisayarınız işe yaramaz. Dizüstü bilgisayarlar için, bu büyük bir sorundur, çünkü klavyeyi masaüstü PC ile yapabildiğiniz gibi değiştiremezsiniz.

Bilgisayar bakımı bir alışkanlık olmalı. Fakat sorunlar hala çirkin kafalarını geri çekebilir. Laptop klavyeniz çalışmayı durdurduysa, bilmeniz gerekenler ve nasıl düzeltileceği aşağıda açıklanmıştır.

Dizüstü Bilgisayarınızın Klavyesi 4 Neden Çalışıyor

Genellikle, dizüstü bilgisayarınızın klavyesinin çalışmasının durmasının dört nedeni vardır. Her nedenin kendi düzeltmesi vardır.

  1. Bozuk donanım sürücüsü: bu yeniden yüklenebilir veya güncelleştirilebilir.
  2. Kir ve toz: dizüstü bilgisayarınızın klavyesini temizlemek yardımcı olabilir.
  3. Kötü bağlantı: bazı durumlarda dizüstü bilgisayarınız açılabilir ve klavye yeniden bağlanabilir.
  4. Zayıf üretim: klavyenin arızalı olması ihtimali var, bu yüzden bir yedek kaynağın kullanılması gerekir.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, bu problemlerin ikisi kolaylıkla çözülürken, diğer ikisi biraz daha fazla çalışma gerektirir. Sorunları daha da karmaşık hale getirmek için, dizüstü bilgisayarınızı açmanızı gerektiren herhangi bir onarım işlemi üreticiye bağlı olarak farklılık gösterecektir. Aynı üreticinin modelleri arasında da farklılık gösterebilir.

Dizüstü Bilgisayar Klavye Sürücünüzü Güncelleyin veya Geri Yükleyin

Çalışmayacak bir laptop klavyesiyle baş etmenin en kolay yolu sürücüyü güncellemektir.

Başlat’a tıklayıpcihaz yöneticisine girerek bunu yapın. Sonuçlarda Cihaz Yöneticisi simgesi görünecek, bu yüzden tıklayın. Klavyeler ‘i görene kadar cihazların listesine göz atın ve ardından listeyi genişletin. Klavye cihazını sağ tıklatın (genellikle Standart PS / 2 Klavye ) ve Özellikler> Sürücü ‘u seçin.

Bir dizüstü bilgisayar klavyesini onarmak için Windows sürücüsünü güncelle "width =" 670 "height =" 568

Güncelleme Sürücüsünü tıklayın ve Windows yeni bir sürücü bulup onu yüklerken bekleyin. Klavyeyi bir kelime işlemci veya belki de Windows Not Defteri uygulamasıyla test edin; herhangi bir şansla şimdi çalışmalıdır.

Hala çalışmıyor mu?

Bu kez Cihazı Kaldır ‘ı seçin ve sürücünün kaldırılmasını bekleyin. Tamamlandığında, Windows’u yeniden başlatmalı ve sürücü yeniden kurulurken beklemelisiniz. Ancak, Windows’u yüklemek için Eylem> Donanım değişikliklerini tara seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Ayrıca bir Geri Dönüş Sürücüsü seçeneği olduğunu unutmayın. Yeni bir sürücü yüklenmemişse, muhtemelen Windows Update’in bir parçası olarak, bu çoğu zaman grileştirilir. Bu seçenek mevcutsa ve klavyeniz kısa süre önce çalışmayı durdurduysa, Geri Alma Sürücüsü ‘u tıklayın ve yeni sürücüyü bekleyin.

Laptop Klavye Çalışmıyor? Temizleyin!

Standart bir klavyenin temizlenmesi kolay değil; dizüstü bilgisayar klavyesinin temizlenmesi daha da zor. Klavyeler, kirleri gevşetmek için belirli bir miktar fiziksel etkileşime ihtiyaç duymaktadır ve bu genellikle bir USB veya kablosuz klavye ile elde etmek için basitken, bir dizüstü bilgisayarda farklı şeyler vardır.

Temel olarak, tüm üniteye zarar vermeden dizüstü bilgisayarın arkasına kolayca sallanıp dokunamazsınız.

Ancak, önce bir dizüstü bilgisayar klavyesinden toz ve döküntüleri yerinden alarak cihazı kapatarak, ters çevirin ve hafifçe hafifçe vurun. Ardından kalan kirleri çıkarmak için, aygıt baş aşağıyken parmaklarınızı tüm tuşların üzerinden geçirmelisiniz.

İşiniz bittiğinde masaya düşen tüm kirleri temizlediğinizden emin olun!

Kaldıramayacağınız kir varsa, bu noktada basınçlı bir kutu kullanılabilir veya bunun yerine bazı klavye temizleme macunlarına güvenebilirsiniz.

Temizleme işleminin derinlerde bulunan herhangi bir arızayı tamir edemediğini, ancak bir veya daha fazla tuşun düzgün çalışmasını engelliyorsa yardımcı olacaktır.

Bir dizüstü bilgisayar klavyesini temizlemek için şeffaf bir bant alıp yapışkan kısmı dışa gelecek şekilde ikiye katlayın ve bu parçayı klavye tuşları arasına sokun çıkan pislikler biraz iğrenç olsa da iş gördüğü aşikar. 🙂

Klavyeniz, sürücüleri temizledikten ve kontrol ettikten sonra çalışmıyorsa, sorunları kendi elinize alma zamanı gelmiştir.

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesini onarmak için aşağıdaki adımları izleyerek mi? Burada yaptığınız her şey tamamen kendi sorumluluğunuzdadır.

Arızalı Dizüstü Bilgisayar Klavyesini değiştirin

Klavyede fiziksel olarak hasar varsa veya anakartla bağlantısı kesilmişse (belki de bir şoktan dolayı veya düşme), bileşenin dizüstü bilgisayarınızdan çıkarılması ve bağlantının tekrar kapatılması veya klavyenin değiştirilmesi için biraz zaman ayırmanız gerekir.

Farklı üreticiler dizüstü bilgisayarlarını çeşitli şekillerde kuruyorlar; bu da tek bir düzeltme belirtmenin zor olduğu anlamına geliyor.

Bununla birlikte, aynı üreticiden farklı dizüstü bilgisayarlar açmak genellikle aynıdır. Bu, klavyeyi değiştirmeyi (veya kablo bağlantısını basitçe yeniden) çok daha kolay hale getirir.

Dizüstü bilgisayar klavyelerinin tipik olarak mühürlü birimler olduğunu unutmayın, bu nedenle klavyelere dizüstü bilgisayardan çıkarıldığında daha iyi bir temiz vermek mümkün olsa da, iç çalışmalarınızı kolayca kontrol edemezsiniz.

Bir klavye kaldırıldıktan sonra, seri numarasını kontrol edebilirsiniz. Satın alınabilir olup olmadığını görmek için bunu eBay’deki arama kutusuna girin. Onlar genellikle, ama yedek bir laptop klavye satın almak pahalı olabilir.

Düzeltmek için bir Dell Dizüstü Bilgisayar Klavyesini çıkarın

Çoğu Dell dizüstü bilgisayar klavyesi, çıkarmak için oldukça basittir ve tornavida gerektirmez.

Bu videoda, bir çift plastik açılış aracı kullanarak Dell Inspiron klavyesinin nasıl açılacağını göreceksiniz. Klavye başarılı bir şekilde kesildiğinde, şerit kablosunu ve anakartla bağlantı kurduğunu görmelisiniz.

Değiştirmek için bir Toshiba Dizüstü Klavyesini kolayca çıkarın

Toshiba dizüstü bilgisayar klavyeleri, kasadan ayırmak için çok daha zor. Dizüstü bilgisayarın alt kısmının çıkarılması gerekiyor, bu da tüm vidalarla ilgilenmek ve kabloyu kontrol etmek anlamına geliyor.

Bunun, yapmak istemediğiniz bir şey olmaması için iyi bir şans var. Ancak, adımları dikkatlice izleyin ve klavyenin değiştirilebileceğini öğreneceksiniz.

HP Dizüstü Bilgisayar Klavye Çalışmıyor mu? Harici bir Klavye düşünün

HP dizüstü bilgisayarlar, klavyenin çıkarılması konusunda daha zordur. Kullandığınız modele bağlıdır. Neyse ki, Pavilion gibi daha popüler modellerin klavyenin çıkarılması için basit bir yöntemi var. (Ancak, daha yüksek HP tipi dizüstü bilgisayarlar daha karmaşıktır.)

Buna, Dell ve Toshiba yaklaşımlarının bir kombinasyonu olarak bakın. Tek bir vida alt taraftan çıkarılmalı, ardından Dell dizüstü bilgisayarına benzer şekilde gövdeden çıkarılmalıdır.

Arızalı Dizüstü Bilgisayar Klavyesini Düzeltebilir misiniz?

Çalışan bir klavyeye sahip olmayan bir dizüstü bilgisayar, üretkenliğe yönelik büyük bir blok gibi görünebilir, ancak onarımı mümkündür. Bu, bazı basit donanım ve yazılım bakımı gerektirebilir veya dizüstü bilgisayarınızın iç kısımlarında bazı uygulamalı onarımlar gerektirebilir.

Bu düzeltmelerden herhangi biriyle neşe duyamazsanız, hepsi kaybolmaz. Dizüstü bilgisayarınız garanti kapsamındaysa veya saygın bir tamir atölyesi biliyorsanız, cihazı en az çaba harcayarak tamir ettirebilmelisiniz.

Bu arada, bir Bluetooth veya USB klavye kısa süreli bir yedek olarak kullanılabilir ve ayrıca Windows 10 ekran klavyesine geri dönebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

39
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes