Hangi Konuda Blog Açılmalı


31

Son dönemlerde pek çok kişiden blog konusu belirleme hakkında mail alıyoruz. En fazla gelen soru ise ”hangi konuda blog açmalıyım?” sorusu olarak karşımıza çıkıyor.

Hangi konuda blog açması gerektiğine henüz karar veremeyen kullanıcılar, hobilerine, uzmanlık alanlarına ya da keyifle yazabilecekleri konu çeşitlerine göre yönlendirmeye çalışacağız.

İnternet üzerinde küçük bir arama yaptığımız zaman blog konusu belirleme üstüne yazılmış bir makale yer almadığını, çıkan sonuçların ise forum içerisindeki sorulardan ve yanıtlardan ibaret olduğunu gördük.

Bizde konu bulma sorunu yaşamaya devam eden blogger adayları için detaylı bir içerik hazırladık.

Okumaya devam:

Blog yazarlığına ilk başladığımız zaman önümüzde bizi yönlendirecek kimseler bulunmuyordu. Belki de blog yazarlığının tüm cefasını eski kullanıcılar çekmiştir. Yabancı blog yazarlarının konularını inceleyerek satır aralarından yeni şeyler öğrenmeye çalışılıyordu.

Günümüze döndüğümüz zaman 2017 tarihinde birçok tecrübeli ve başarılı blog yazarlarının yer alması, blog yazarlığı yapmak isteyenler kullanıcılar adına bulunmaz nimettir. İletişim kısmından soracağınız her türlü soruya cevap verebilmekte ve faydalı bilgiler ile beraber yeni blog yazarı adaylarını doğru şekilde yönlendirmeye çalışmaktadır.

Blog Konusu Nasıl Belirlenir?

Hangi Konuda Blog Açılmalı
Hangi Konuda Blog Açılmalı

İnsanlar sevmiş olduğu ve ilgi duyduğu konuları bilse bile yine de blog konusu belirlemede sıkıntı yaşamaktadır. Alt kısımda bazı blog konusu önerilerinde bulunacağız. Belki bu yazı vesilesi ile aklınızda yer almayan ama zevkle yazılar yazmak isteyebileceğiniz bir blog için blog konusu fikriniz yer alabilir. Konuların yanında naçizane fikirlerimizi de belirteceğiz.

Seyahat / Gezi Bloğu

Gezmek ve seyahat etmek hoşunuza gidiyorsa tavsiye edebileceğimiz bir iştigal konusudur. Gezdiğiniz ve gördüğünüz yerler konusunda yazılar yazmak sizler adına hem zevkli hem de kolaydır. Sadece gördüklerinizi yazıya dökmeniz yeterli olacaktır. Seyahat bloglarının da pek çok güzel örneği bulunmaktadır.

Bu işin en zor tarafı ise çok fazla gezmeye vakit bulamamaktır. Seyahat blogunuzu bir kaç kategori içerisinde değerlendirebilirsiniz. Sadece yaşadığınız şehirde gezdiğiniz yerleri anlatabilirsiniz. Dilerseniz yurtiçi seyahatlerinizi yazabilirsiniz. İmkânınız bulunuyorsa yurt dışı gezileri yapıyorsanız insanlara daha ilginç gelebilir. Yurt dışında gördüğünüz/gezdiğiniz yerleri blogunuzda yazabilirsiniz.

Teknoloji ile ilgili Blog

Teknoloji yazan bir sürü blog var, ayrıca bu konuda yazılar yazan kurumsal siteler var da ilke edinmiş olduğundan çok daha özgün ve güncel bir blogunuz yer alsa dahi başarı elde etmeniz zor olmaktadır. Yine de ben teknoloji üstüne bir blog açacağım diyorsanız, sizde tablet, cep telefonu, bilgisayar, televizyon, yazılım, donanım, ve internet gibi konularda farklı makaleler yazabilirsiniz.

İnternette teknoloji üzerine çok daha özgün ve güncel olan onlarca blog bulunmaktadır. Bu blogları takip etmenizde ufkunuzu daha da genişletecektir.

İpucu:

Tüm teknolojik zımbırtılar yerine örneğin sadece cep telefonları hatta ve hatta belirli bir markaya odaklanılmış telefon üzerine yazmanız çok daha evla olacaktır. verdiğim sadece örnek siz bilgisayar robotik nebiliyim çok daha aza indirgeyebilirsiniz.

Sinema Bloğu

Film seyretmeyi seviyor ve film izlemeye yeteri kadar vaktiniz bulunuyorsa, tam size göre bir blog konusudur. Bu bölümde bir eksikliğe değinmek istiyoruz. Ülkemizde film ve sinema blogu konusunda yayın yapan blog siteler fragman ve film özeti paylaşmaktan öteye gidememektedir. Bu konuda büyük bir boşluk bulunmaktadır.

Uyarı:

Film afişi fragman gibi konular yasal sorunlardır ve telif hakkı yüzünden engellenme hatta yasal yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

İzlediğiniz filmleri kendi yorumunuz ve üslubunuz ile beraber açıkladığınız zaman bir blogunuz olur ve kısa zaman içerisinde film izlemek için bir şeyler arayan insanlar bloğunuzu ziyaret ederek izlediğiniz filmler üzerine yazdığınız incelemeleri okumakta ve hangi filmi izleyecekleri hakkında fikir sahibi olabilmektedir.

Arzu ettiğiniz filmi izlemiş kişilerin olumlu veya olumsuz yorumları ile içeriğiniz güçlenmektedir. Gelecekte çıkacak filmler ile ilgili tahmin ve incelemeler bile yapabilirsiniz bu tarz paylaşımlar tartışma konusu olacağı için ilgi ve yorum kazanabilirsiniz.

Alış-Veriş Bloğu

Genel olarak bayanların rağbet tercih ettiği bir konu olmakla beraber erkeklerinde ihmal etmemesi gerekir. Erkek veya kadın fark etmeden hepimiz hayat mücadelesi içerisinde bir şeyler satın almaya devam ediyoruz. Sadece kendiniz için satın aldığınız ürünleri bloğunuzda paylaşabilirsiniz.

İpucu:

Blogunuzdan para kazanmayı da düşünüyorsanız şunu unutmayın ki sitelerdeki reklamlara en çok tıklayanlar kadınlardır 🙂 tık başı iyi para geldiği için kadın potansiyelini kazanmakta fayda var.

Son sözler:

Blog yazmak sabır isteyen ve meşakkatli bir iştir eğer  hevesiniz yoksa asla girmeyin. Sabır edemiyorsanız yapmayın blog açarken mutlaka alan adınızı hosting firmanızı iyi belirleyin ki sonradan pişmanlık tüm emeğinizin heba olması demektir


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

31
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

3 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes