Böbrek Üstü Bezlerinin Tedavi Yöntemleri


45
25 paylaşım, 45 puan

İki böbrekte yer alan böbreklerin hemen üst kısmında bulunan yapılar böbrek üstü bezler olarak bilinmektedir. Vücuttaki hormonların salgılanmasında bu bezlerin işlevi gereklidir.

Vücuttaki hormonların salgılanmasında etkili olan böbrek üstü bezlerinin görevleri iki böbrekte de farklıdır. Bu işlevleri şöyle sayabiliriz:

Adrenal Korteks: Böbrek üstü bezinin dış kısmı kortekstir Adrenal da böbrek üstü bezine verilen isimdir. Adrenal korteks ise böbrek üstü bezinin dış kısmına verilen isimdir

Burada DHEA, kortizol, aldosteron gibi hormonlar salgılanır. Bu hormonlar saçların büyümesi, vücudun şekil alması gibi özelliklerde görevlidir.

Adrenela medulla: Böbrek üstü bezlerinin iç kısmına verilen isimdi. Salgıladıkları hormonlar ise epinefrin, norepinefrin ve depamin gibi hormonlardır. Bu hormonların işlevi ise vücutta meydana gelen strese karşı vücudumuzun tepkilerinden sorumludur.

Görüldüğü üzere her iki böbrek üstünün farklı görevleri vardır. Bunlardan birinin işlevini yitirmesi vücutsal fonksiyonlarımız da gerilemeye sebep olur ve tedavi edilemezse ileride çok büyük komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

Bu sorunlar böbrek üstü bezi tümörlerine kadar hayati risk taşıyacak kadar yüksek de olabilir. Böbrek üstü bezleri hastalıkları olarak tümör ve kanser en riskli hastalıklardandır.

Tümörler özellikle böbrek üstlerinde yerleşir ve tedavisi yapılmazsa çok ciddi sorunlar ile karşılaşılabilir. Böbrek üstü bezlerinde görülen hastalık teşhis edildikten sonra uygun şekilde tedavi edilerek eski sağlığımıza kavuşmamız mümkün olabilir.

Böbrek Üstü Bezi Tümörü Belirtileri

Böbrek üstleri hastalıklarında en sık rastlanan bulgu tümördür. Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri anlaşılabilir. Bu belirtilere dayanarak kişilerde bu hastalıktan şüphelenmek mümkün olabilir.

Bu belirtilerin çıkış oranı ve sıklığı kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde belirtilerin çoğu gözlemlenirken bazı kişilerde hiçbir belirti olamayabilir de. Böbrek üstü bezi kisti  belirtileri olarak şunları sayabiliriz:

 • Sinirli olma hali: Aşırı sinirlilik stres gibi vücudun işlevini kontrol eden böbrek üstü bezlerinde sorun olduğunu gösterebilir.

 • Kalp çarpıntısı: Kalp çarpıntı sık rastlanabilir. Kalbinin aniden hızlıca çarpıyorsa böbrek üstü bezlerindeki tümör ya da başka sorundan şüphelenebilirsiniz.

 • Yüksek tansiyon: Böbrek üstü sorunların yüksek tansiyon da önemli bir belirtidir.

 • Panik atak: Panik atakta bu kişilerde sık görülür.

 • Zayıflık: Aşırı zayıflık böbrek üstü bezlerinde sorun olduğunu gösterebilir.

 • Karın ağrısı: Şiddetli karın ağrısı çekmekte böbrek üstü bezleriniz de problem olduğunu gösterebilir.

 • Diyabet: Şeker hastası olan kişiler böbrek üstü bezlerini kontrol ettirebilirler.

 • Sayılan bu belirtiler dışında sıra dışı akne, karın çatlakları, aşırı derecede vücutta kıllanma, libido değişikliği gibi durumlar böbrek üstü bezlerinde tümör belirtilerinin olabileceği endişesi oluşturabilir. Sayılan belirtilerin birçoğunu yaşıyorsanız böbrek üstü bezlerinizi uzman bir doktora göstererek tedavi olmanız gerekebilir.

Böbrek Üstü Bezi Hastalıklarında Tedavi

böbrek üstü bezleri hastalıkları tedavisi

Vücudumuzun işlevlerini önemli şekilde etkileyen böbrek üstü bezi hastalıkları için öncelikle tanı konulur.

Tanı koymak için çeşitli uygulamalar yapılır. Bunlar: biyopsi, kan ve idrar tahlili, CT Taraması, MRG gibi uygulamalardır.

Hastalığın doğru bir şekilde tedavisi için öncelikle tanı konmalıdır. Tanı konduktan sonra gerekli olan tedavileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ameliyat: Tümör teşhisi konulduğunda tümörü böbrek üstü bezinden ameliyatla çıkarma işlemi uygulanır. Tümör küçük çaplı ise sorun ortadan kalkabilir ancak 5 cm den büyük ise kanser teşhisi konulur. Kanser teşhisi konana hastalar için karın ve sırt bölgesinde kesi ile cerrahi uygulamalar yapılır.

 • Hormon tedavisi

 • Kemoterapi

 • Radyoterapi

Gibi yöntemler tedavi sırasında böbrek üstü bezi hastalığı olan kişiler için uygulanan tedavi yöntemleri içerisinde yer alır. Bu yöntemler ile hasta iyileştirilmeye çalışılır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
25 paylaşım, 45 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle