Böceklenmiş Çiçek Problemi Nasıl Giderilir?


50

Çiçekler ev dekorasyonuna hoş bir hava katan ve sorumluluk isteyen canlı varlıklardır. Ev içerisinde oldukça hoş duran canlı çiçeklerin bakımı sanıldığı kadar kolay değildir.

İşi en zora sokan sorunlardan biri de Böceklenmiş Çiçek.

Bitkinin bakımında en ufak bir hata yapılması böceklenme problemine yol açacak ve bu da evin genelini etkileyecektir. Çiçeklerin bakımı cinsine göre değişiklik gösterecektir.

Bazı çiçekler suyu çok severken bazıları az sulanmayı gerektirmektedir. Az su isteyen bir çiçeğe her gün su verildiğinde böceklenme probleminin oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Çiçekler oluşan böcekler son derece çeşitlidir. Bazı böcek türleri yalnızca bitkiye zarar verirken bazıları çiçeğin bulunduğu ortamı kullanılamaz hale getirecektir.

En sık görülen böcek türü ufak sinekler. Aşırı sulama problemine bağlı olarak oluşan sinekler yalnızca çiçeği değil evin genelini etkilemektedir.

Sinek problemi çözülmediği müddetçe evin her yerinde ufak sineklerin görülebilmesi mümkündür. Bu ve bunun gibi problemlerin oluşmaması için satın alınan çiçeğin türü ve cinsi detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Bu sayede o çiçeği ne istediğine yönelik bir bakım yapılacak ve böceklenme ihtimali tamamen ortadan kaldırılacaktır.

Böceklenmiş Çiçek İçin ne yapılmalı

Çiçeklerin böceklenme sebepleri

Evde uygulanabilecek böcek giderme yöntemleri
Evde uygulanabilecek böcek giderme yöntemleri

Çiçeklerin böceklenme sebepleri son derece çeşitlidir. En sık yapılan hata çiçeğin haddinden fazla sulanmasıdır. Bu gibi durumlarda birçok çiçekte böceklenme problemi oluşacaktır.

Bu problem giderilmediği müddetçe yavaş yavaş çiçeği öldürecek ve çiçek bir daha asla eski sağlığına ve görünümüne kavuşamayacaktır.

Çiçeklerde böceklenme probleminin oluşmasının bir diğer sebebi ise çiçeğin ihtiyacı olan güneş ışığını alamamasıdır.

Bu gibi durumlarda tüm yapraklar yavaş yavaş solmaya başlayacak ve çürüyen çiçeklerde böcek oluşumu ihtimali çok daha yüksek olacaktır.

Aynı şekilde çok fazla güneşte böceklenmelere neden olabilmektedir. Bu noktada en doğru yöntem çiçeği hafif ışık alan nemli bir ortamda tutmak olacaktır. Bu sayede böcek oluşumu ihtimali çok daha düşük olmaktadır.

Çiçeklerin böceklenmesine yol açan bir diğer sebep ise daha önce böceklenmiş bir çiçeğe ait olan toprağın yeni bir çiçek için kullanılmasıdır.

Toprakta böcek görünmüyorsa bile aynı toprak bir daha kesinlikle kullanılmamalı ve mutlaka çöpe atılmalıdır. Çünkü görünürde böcek olmasa bile yeniden oluşma ihtimali son derece yüksektir.

Evde uygulanabilecek böcek giderme yöntemleri

Çiçeklerin böceklenme sebepleri
Çiçeklerin böceklenme sebepleri

Böceklenmiş ev bitkileri için illa özel ilaçlar alınmasına gerek yoktur. Evde de uygulanabilecek birçok pratik yöntem bulunmaktadır.

Bu yöntemler sayesinde çiçeği böceklerden arındırmak mümkündür. Evde uygulanabilecek en güvenilir böcek giderme yöntemi sigara külüdür.

Birçok insana ilginç gelen bu yöntem sayesinde her türlü böcek türünün yok edilmesi mümkündür. Bunun için sigara külleri bir araya toplanmalı ve çiçeğin köküne dökülmelidir.

Bunun yanı sıra küllerin suya karıştırılarak toprağa dökülmesi de mümkündür. İçeriğinde bulunan nikotin birçok böceğin ölmesine yol açacak ve zamanlar tüm böceklerin yok olduğu görülecektir.

Bunun yanı sıra çiçeğin güçlenmesi için günlük olarak içilen siyah çayın deminin dökülmesi de oldukça etkili olacaktır. Bu sayede çiçek ihtiyaç duyduğu birçok vitamini alacak ve böceklere karşı güçlenecektir.

Çiçeklerde böceklenme oluşmaması için dikkat edilmesi gerekenler

Çiçeklerde böceklenme oluşmaması için dikkat edilmesi gerekenler
Çiçeklerde böceklenme oluşmaması için dikkat edilmesi gerekenler

Çiçeğin böceklenmesi hem çiçek için hem de o çiçeklerle ilgilenen kişi için son derece zorlayıcı bir durumdur. Bu gibi durumlarda bazı noktalara dikkat edilmesi böceklenme probleminin oluşmasına engel olacaktır.

Böceklenmiş Çiçek de dikkat edilmesi gereken ilk nokta satın alınan çiçeğin türü hakkında bir ön araştırma yapmaktır. Bu sayede çiçek güneşi mi yoksa suyu mu daha çok seviyor öğrenilmelidir.

Çiçeğin ait olmadığı bir mekana konması ve sürekli olarak sulanması böceklenme problemine zemin hazırlayacaktır.

Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta çiçeğin havadar bir ortamda bulundurulmasıdır. Havasız ve nemsiz ortamlar çiçeğin çürümesine ve böceklenmesine neden olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

50
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes