Bohem Giyim Tarzı


19

Aslında Bohemian tarzı denilen olgu bir yaşam biçimi olarak tomurcuklanmıştır. Çingene tarzı olarak özetlenebilir. Yani İtalyan’ların dediği “carpediem” denilen anı yaşama durumu. Çingeneler gibi sadece anı yaşayarak, canının istediği şekilde yaşamak, yarını düşünmeden yaşama biçimi.

Dönemlere Göre Bohem Yaşayış

1960’lar toplumsal düzene ve devlete ve insanlara ve aslında düzen içindeki hemen her şeye karşı olunan dönemlerdi. O yıllar çiçek çocuklar ve hippiler dönemiydi. Tıpkı çingeneler gibi onlar da anı yaşamak, geleceği düşünmek zorunda olmamak ve kurallar ile yaşamak zorunda olmamak isterlerdi. Elbette yaşamak istedikleri, düşünce tarzına uygun giysileri benimsediler.

Bu giysiler, günün modasını takip etmeyen, ellerinde bulunan kıyafetlerin değerlendirildiği, ruhlarına uygun olarak rahat hareket etmeyi sağlayan kıyafetlerdi. Aynı zamanda da ucuzdu elbette. Sonuçta düzene karşı olan kişilerin düzenli bir gelirleri de olamıyordu. Bunlar bir noktada zorunlu bohemlerdi.

Ancak 19. yüzyılda bohemlik bambaşka bir biçimde yaşandı. Burjuva yaşamına karşı olan ve bizzat kendileri burjuva ailelerinde doğan, kendilerini popüler kültüre uygun şekilde yansıtmadıkları için çok da tercih edilmeyen sanatçıların yaşama şekliydi bohem yaşam. Yani ailelerinden gelen maddi imkanlardan faydalanarak, ama onlara karşı olarak, kurulmuş olan düzene karşı bir hareket şeklinde yaşandı bohemlik. Bu kişiler genellikle ailelerinin maddi imkanlarından faydalanırken, bir yandan da hemen hepsi sanat ile uğraştılar. Ancak çok da popülerliği yakalayamadılar dönemlerinde.

Bugün ise bohem hayat sürenlerin çoğu, genellikle sanatında popülerliği yakalayamadıkları ya da felsefeye tutkunlukları nedeni ile ekonomik anlamda çeşitli sıkıntılar yaşamakta olan insanlardır.

Bohem Giyim

İşin özü her dönemin bohemi farklı nedenler ile ortaya çıkmıştır. Ama hepsinin ortak noktası özgür, kendi istedikleri şekilde yaşayan, kimi zaman varlıklı ancak çoğu kez maddi sıkıntılar içinde yaşayan bağımsız ruhlar oluşlarıdır. Elbette ruh hallerine göre giyim tarzı da belirlemişlerdir.

İşte bu grubun şartların zorlaması ya da isteyerek benimsedikleri giyim tarzına bohem giyim tarzı denilir.

Günümüzde hayat tarzından çok, yaşamın telaşı nedeni ile en azından kıyafetlerinde rahat olmayı tercih eden kişiler için de bohem giyim tarzı son derece kullanışlı olmuş ve bu nedenle de giderek daha çok kişi tarafından benimsenmiştir. Bohem giyim tarzının aslında moda ile alakası olmasa da moda bohem giyim olmuştur. Kısıtlanmak istemeyenlerin, sanatçıların ya da sanatçı olmak isteyenlerin tarzı, artık herkesin tarzı haline gelmeye başlamıştır.

Şimdi gelelim bohem tarzın kıyafetlerine…..

Rahatlığın ön planda olduğu tüm kıyafetler diye kısaca özetlenebilir. Yüksek bel pantolonlar, uzun etek ya da uzun etekli elbiseler, 1960’lardan kalma bir alışkanlıkla flare yani bildiğimiz ismi ile İspan-yol paça pantolonlar bohem tarz giyim parçalarıdır.

Renk ve desenlere gelince; Bohemian tarzın rengini en iyi tanımlayan şudur: Baharat renkleri. Açık kahverengiler, haki yeşiller, kiremit renkleri v.s…. Desenler ise şal, çiçek, batik, ombre ve suzani desenler olarak sıralanabilir. Dikkat edilir ise desenler bolca renk kullanmaya müsait desenlerdir. Özet olarak çok renkli desenler denilebilir.

Bohem tarzda en önemli parçalardan birisi de ayakkabılardır. Genellikle süet ve açık kahverengi kısa botlar ve sandaletler tercih edilir. Burada en önemli nokta topukların rahatsızlık vermeyecek boyda olmasıdır. Topuklu ama kısa topuklu tercihler yapılmalıdır.

Bu tarzın en can alıcı noktası ise aksesuarlardır. Yuvarlak güneş gözlükleri, özellikle etnik esintiler taşıyan iri kolye, kemer, saç bantleri ve küpeler son derece uyumlu ve kullanışlı durmaktadır. Özel olarak kişinin kendi elleri ile örmüş gibi bir duygu yaratan örgü hırkalar, danteller, püsküller de tarzın karakterini en iyi yansıtan parçalar olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

19
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes