Boşanmaya Götüren 10 Davranış


ilişkiler aslında pamuk ipliğine bağlı ve her an bitirilebilir
ilişkiler aslında pamuk ipliğine bağlı ve her an bitirilebilir

Mutlu başlayan evliliklerin boşanma ile sonuçlanmasını doğuran çeşitli faktörler vardır. Evliliklerin boşanma ile sonuçlanmasına sebep olan 10 davranış;

1-Eleştiri ve Aşağılama

Yapılan araştırmalara göre çiftlerin birbirlerini aşağılaması ve sıkça eleştirmesi evli çiftleri %90 oranında boşanmaya götürüyor. Karşı tarafın yaptığı davranışı tarafsızca eleştirmek yerine yapılan davranışın kişiliğe mal edilmesi, karşı tarafı küçümseyerek konuşmak, onunla dalga geçmek ve ona isim takmak gibi birçok faktör evli çiftler arasında değersizleştirme olarak görüldüğünden onları boşanmaya götürebiliyor.

2-Tartışmalara Sert Başlamak

Çiftlerden birinin yaşanan tartışmalara sert başlaması, sürekli yüksek sesle konuşması ve karşı tarafı aşağılayıcı nitelikte cümleler kurması evliliklerin sonlanmasına sebep olabiliyor.

3-Duvar Örme

Evli çiftlerin herhangi birinin tartışma sırasında göz kontağını kesmesi, iletişimden kopması ve karşı tarafa küçük ve geçici cevaplar vermesi iletişimin sekteye uğramasına sebep olmakta bu da tartışmanın bir duvara dönüşmesine sebep olmaktadır. Tartışma sırasında duvar ören kişi çoğu zaman yaşadığı stresten uzaklaşmak için bu yolu seçer fakat karşı taraf bu durumu bir tepki olarak görür ve tartışma evliliğin sonlanmasına kadar gidebilir.

4-Savunma

Çiftlerin birbirleri için yaptıkları eleştiri çoğu zaman kabul görmemektedir ve iki taraf da çabucak savunmaya geçebilmektedir. Bu tip davranışların bir diğer adı karşı tarafı suçlamak olarak görülür. Kendinize gelen eleştiriler karşısında sorumluluk almalı ve hatanızı kabul edebilip, tartışmayı yumuşatabilmelisiniz. Aksi takdirde ilişkilerin sonlanma ihtimali artmaktadır.

5-Başarısızı Telafi Girişimleri

Evli çiftlerin yaşadıkları tartışma sonrasında af dilememesi ya da bu durumu telafi edememesi çeşitli huzursuzlukların doğmasına sebep olmaktadır. Tartışma sırasında ya da sonrasında özür dilemek ya da karşı tarafı kırmak niyetinde olmadığınızı belirterek boşanmaların önüne geçebilirsiniz.

6-Dolma-Taşma

Yaşanılan tartışmalar sırasında vücutta yaşanan adrenalin artması, kalp atışının hızlanması ve kan basıncının yükselmesi gibi fizyolojik değişimler kişilerin tartışmayı daha fazla sürdüremeyecekleri anlamını taşımaktadır. Böyle durumlarda eşlerden biri genelde karşı tarafla iletişimi keserek duvar örme yöntemini seçiyor. Bu durumun sıkça yaşanması ise evliliklerin sonlanmasına neden olabiliyor.

7-Sonraya Saklama veya Biriktirme

Olumsuz durumların çözüme kavuşturulmadan ertelenmesi ileride çiftler arasında büyük kavgaların çıkmasına sebep olabiliyor. Biriktirilen ya da sonraya ertelenen küçük olaylar, daha sonraları mutlu evlilikleri yıkabilecek bir güç haline gelebiliyor.

Geçmişte yaşanan ve unutulması gereken olayları her tartışmada gün yüzüne çıkartıp kişinin yüzüne vurmak boşanmaya götüren bir davranıştır
Geçmişte yaşanan ve unutulması gereken olayları her tartışmada gün yüzüne çıkartıp kişinin yüzüne vurmak boşanmaya götüren bir davranıştır

8-Kötü Hatıralar

Evli çiftlerin geçmişte yaşadıkları kötü hatıraları gündelik yaşamlarında sürekli dile getirmeleri çeşitli huzursuzlukların doğmasına sebep olmaktadır. Bu tip durumlar karşı tarafı suçlamak suretiyle kurulan geçmiş zaman cümlelerinden oluştuğundan ve bu cümleler olumsuzluklar içerdiğinden evliliklerin bozulmasına sebep olabiliyor.

9-Etkiyi Kabul Etmemek

Evli çiftlerde sıkça yaşanan durumlardan biri; karşı tarafa açık olmamak, onun düşüncelerini yeterince önemsememek ve karşı tarafın düşündüğü şeyi sürekli reddetmektir. Yapılan araştırmalara göre erkekler kadınlara göre etkiyi daha az kabul ediyor ve genelde kabul etmemeyi seçiyor. Bu durumda boşanmaların yaklaşık %80’inin bu durumdan dolayı olduğunu gösteriyor.

10-Duygusal Kopukluk

Evli çiftler yaşadıkları problemlerden dolayı zamanla biz duygusundan çıkıp bireysel olarak hareket edebilmektedir. Aldatmanın en önemli belirtileri arasında yer alan duygusal kopukluk dolayısıyla boşanmalarında temel unsuru haline gelebiliyor.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
Mehmet

Çaylak

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar

Daha Fazla Liste

Bunlar da var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin