Büyük Anne Maaşı Nedir Kimler Alabilir


43
büyük anne maaşı
büyük anne maaşı nasıl alınır şartları nelerdir

İş hayatına kadınların da tamamen girmiş bulunuyor olması kanun ve yasalarda da bir takım değişiklikler ve iyileştirmeler yapılması gerekliliğinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bahsi geçen konu çalışan anneleri ilgilendiriyor. Doğum yapmış ve çalıştığı için çocuğuna bakamayan anneler çocuklarını  büyük annelerine bırakıyor. Bakıcı tutma konusu bir çok neden den dolayı tercih edilmiyor.

[poll id=”74″]

Bunu fark eden hükumet pilot bir uygulama getiriyor torununa bakan büyük annelere maaş geliyor 10 pilot şehirde başlatılacak uygulama eğer ki tutarsa tüm ülkeye yayılacak. Tabi ki bunun da bir kaç şartı var!

  1. Büyük anne ve torunu aynı şehirde yaşamak zorunda  bu durum çok önemli İstanbul’da ki torunu için Kayseri’de ki büyük anne maaş alabilir bu gibi art niyetli tutumların önüne geçmek için yapılan kural
  2. Büyük annenin herhangi bir sağlık sorununun olmaması büyük annelerin çocuğa bakacak herhangi bir engel ve sağlık sorununun olmaması gerekiyor. Yani torun ve büyük anne aynı şehirde hatta aynı sokak ve binada otursa dahi büyük annenin kendine bakamayacak kadar hasta olması yada yaşlı olması veya çocuğun sağlığını etkileyecek sağlık sorunları olması durumunda büyük anne bu uygulamaya dahil olamaz.
  3. Annenin çalışıyor olması  bir diğer konu da annenin çalışıyor olması gerekiyor doğum sonrası kanunen izin süresinin dolmasından sonra herhangi bir işte sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
  4. Çocuğun yaşı çocuğun yaşı da uyulması gereken kriterler arasında. Uygulamaya kabul edilen yaş aralığı ise 6 ay ile 1 yaş arası çocuklar olacağı belirtilmiş.
  5. Çalışan annenin aldığı maaşın toplamı 2 asgari ücretten az olması ve evin toplam gelirinin de yani çalışan eş veya çocuğun annenin maaşı da dahil toplam 3 asgari ücreti geçmemesi şartı da aranıyor. Bu uygulama ile gelir seviyesi düşük ailelerin kalkındırılması amaçlanmaktadır.

Büyük anne maaşı ne kadar olacak ve ne zaman başlayacak

Büyük anne maaşı başlanılan pilot uygulamalar ile 425 TL olarak belirlendi uygulama ise 1 Mart itibarı ile yürürlüğe girecek. İçinde bulunduğumuz devir neticesine bakar isek artık ailede karı kocanın beraber çalışması gerek olduğunu düşünmekteyim sonuç itibarı ile ülkemizde çalışan ailelerin çocuğuna genellikle Büyük anneler bakmakta her şeyi kuruş kuruş hesapladığımız devirde aileye az veya çok paranın girmesi düşük gelire sahip bireylere büyük katkısı olacağına inanıyorum umarım uygulama denetlenerek ve kriterlere uygun şekilde yapılır ve art niyetli kişilerin pilot uygulamayı olumsuz yönde etkilemesine izin verilmez.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

43
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle