Bypass Ameliyatı ve Çeşitleri


33

Kalp ameliyatı olarak bilinen bypass ameliyatı kalpte yapılan cerrahi müdahalelere verilen isimdir. Bu cerrahi müdahaleleri anlatmadan önce kalbin yapısı hakkında bilgi vermeye çalışalım ve kalp, tanımaya çalışalım.

Kalpte kalp kapakları, kalp atardamarları ve kalbin iletim sistemleri bulunmaktadır. Kalp kapakları dört adet kapakçıktan oluşur. Üstte sağ ve sol olmak üzere iki adet kapakçık altta da iki karıncık yer almaktadır.

Kapakların görevi kalpteki kanın geriye doğru akışını önlemektir. Kalp kasının kasılıp gevşemesiyle birlikte kapakçıklar açılır ve kapanır. Kan bu şekilde düzenli bir şekilde akış sağlar.

Bu kapaklarda birtakım bozukluklar olması kalp kapak hastalığını ortaya çıkaracaktır. Kapaklarda görülen hastalıklar kapak yetmezliği, kapak darlığı olarak karşımıza çıkar ve ilerleyen durumlarda kalp yetmezliği sorunu olarak karşımıza çıkar.

Kalbin Atardamarları: Kalpte diğer organlarımız gibi kan yolu ile beslenerek işlevini sürdürür. Bunu da kapaklardaki kan sayesinde değil sağ ve sol kalp atardamarlarından sağlar.

Kalpte iki si solda bit sağda olmak üzere üç atardamar vardır. Bu atardamarlar sayesinde kalp beslenir. Bu damarların iyi korunması gerekir. Eğer bu damarlarda sorun olursa bu damarlar tıkanır ve bağlı olarak bir takım kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Kalbin iletim sistemi: Son olarak kalbin anatomisi içinde kalbin iletim sistemi gelmektedir. Kalpteki iletim sistemi kandaki kanın pompalanması şeklimde olur. Bu da elektrik akımları sayesinde olur.

EKG gibi cihazlarla kalp akımını test ettirebiliriz. Kalbin iletim sisteminde kalbin ön tarafında elektriksel uyarılar hızlı bir şekilde hareket eder. Aşağıya kadar inerek karıncıklar uyarılır. Kalp atışı kalbin sağ kulakçığının üst tarafında bulunan kısmın elektriksel olarak uyarılmasıyla oluşur.

Bypass Ameliyatı

Koroner Bypass ameliyatı: Kalp ameliyatı olarak koroner bypass ameliyatı tıkanmış olan kalpteki korner tabakasına göğüs, kol ya da bacaktan alınan atardamar ya da toplar damarların takılması işlemidir.

Bu yolla kalbe giden kan akışı buralardan sağlanır ve kalp bu şekilde beslenmeye çalışılır. Bypass yani diğer bir adı ile köprüleme işlemi yapılarak kalpteki bu sorun giderilmeye çalışılır. Bu ameliyat hangi yaşta olursa olsun kalbinde bir ya da birden fazla damarı tıkalı olan kişiler uygulanır.

Bu ameliyatın ölüm ve felç gibi riski 100 de 1 oranındadır. Ameliyatların hemen hepsi başarılı bir şekilde geçmiştir. Ameliyattan sonra hastaya anestezi verildiği için hasta bir gün kadar yoğun bakımda kalır.

Hasta bir günü geçtikten sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası hastanın diğer şeker, tansiyon gibi rahatsızlıkları varsa bunların kontrolünün yapılması ve bundan sonraki dönemde hastanın yürüyüşe ve spora daha fazla önem vermesi gerekir.

Bypass Ameliyatı Çeşitleri

Bypass ameliyatı kalpteki tıkanan damara kol, göğüs ve bacak gibi yerlerden alın a damarların eklenmesi işlemi demiştik. Hasta için uygulanan bypass ameliyatı çeşitleri olarak birden fazla yöntem söyleyebiliriz bunlar:

Klasik Yöntem: Hastanelerde en çok bu yöntem uygulanır. Hastaya narkoz verilir. Uyuyan hastanın sternum kemiği açılarak kalp ortaya çıkar. Kalp akciğer pompası işe dolaşım sağlanmaya çalışılır. Bu sırada kalbin durdurulur ve bypass yapılır.

Midcab: Bu yöntemde göğse küçük bir kesi atılır. Ameliyat yapılacak yer kadar yer açılır. Diğer gözükmeyen kısımlar için torakoskopik uygulamalar yapılarak iç kısımların bu sayede görünmesi sağlanır. Tek damar tıkalıysa bu yöntem uygulanır. Bu yöntem klasik yönteme göre riskli bir yöntemdir.

Opcab: Bu işlemde de kalp durdurulmadan ameliyat yapılmaya çalışılır. Bu yöntem ileri yaştaki hastalar, kalbin işlevinde sorun olan kişilerde, akciğer rahatsızlığı olan kişilerde, başka bir ameliyat durumu gereken kişilerde, böbrek hastalarında ve kanama riski olan kişilerde uygulanır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

33
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes