Cep Telefonundan Kan Tahlili Yapılır Mı?


44

Yeni geliştirilmiş olan yazılım sayesinde, cep telefonları, özel yapım bir kâğıt üzerine damlatılan kandan hastalıkları artık tespit edebilecek.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde (İYTE) geliştirilmiş olan yazılım sayesinde, cep telefonları, özel bir kağıt üstüne damlatılan kandan hastalıkları kolayca tespit edebilecek.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde Kimya Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız ile beraber kimya bölümü öğrencisi Hakan Berk Aydın ve İYTE bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisi olan Cihan Toklucu, “BİORGB” adlı proje kapsamı içerisinde geliştirdiği yazılımla, cep telefonu kan tahlili sayesinde kolayca öğrenilebilecek tüm hastalıkların kısa sürede, daha düşük bir maliyet kullanarak öğrenilebilmesini sağlayacak.

Cep telefonuna yüklenmiş olan yazılımla tespit edilebilecek hastalıklar içerisinde grip, Hepatit B, Hepatit C’nin ile beraber HIV virüsü ve kanser türleri de yer almaktadır.

Yrd. Doç. Dr. Yıldız, hekime başvuran hastalardan hastalığının belirlenmesi konusunda çeşitli testler istendiğini, tüplerce kan alındığını, alınacak olan bu kanların eğitimli personelce tıbbi cihazlar kullanılarak değerlendirildiğini söyledi.

Kan tahlili sonuçlarının ilk olarak 24–48 saat arasında çıktığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yıldız, şöyle devam etti: “Tahlilin gerçekleşmesi için tıbbi cihazlara ve eğitilmiş personele ihtiyaç bulunuyor. Hepsinin maliyeti var. En önemlisi ise hasta olup olmadığını belirlemek için belirli bir süre gerekmektedir. Salgın hastalık gibi konularda bu uzun süre tehlikeli olabilmektedir. Şöyle bir test geliştirmeyi hedefliyoruz. Hasta geldiğinde kan alınsın, hekim ise onu bir kâğıt platform üzerine damlatsın, çeşitli reaksiyonlardan hemen sonra fotoğrafını çeksin ve projemizde geliştirilmiş olan mobil telefon uygulamasıyla sonucu alabilsin.”

Deneyler Son Derece Başarılı

Yrd. Doç. Dr. Yıldız yazılım işlemini yapay kan kullanarak test edildiğini belirterek, bu deneylerde başarı sağlandığını, yazılım ile beraber hastalığa neden olan etmenlerin tespit edildiğini açıkladı.

Kan tahlili ile beraber teşhis edilebilecek her hastalığın bu yolla kolay bir şekilde belirlenebileceğine dikkati çeken Yıldız, bunlar arasında girerek gibi bulaşıcı hastalıkların yanı sıra Hepatit B, Hepatit C, HIV ile beraber kanser türlerinin de yer aldığını dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Yıldız TÜBİTAK’tan tekno girişim ve proje desteği almış oldukları çalışmanın bir sene içinde son kullanıcı tarafından kullanılabilir duruma geleceğini, uluslararası alanda da ilgi gördüklerini, salgın hastalıklarla mücadele etmeye devam eden ülkelerin bu yazılımla ilgilendiğini sözlerine ekliyor.

Kanın Resmi Çekiliyor

Yazılımı geliştirmiş olan öğrencilerden Hakan Berk Aydın da yazılımın sağlık taraması içerisinde tıbbi cihazlara gereksinimi ortadan kaldırdığını, aynı şekilde işi daha hızlıca yaptığını açıkladı.

Aydın, yazılımın ne şekilde çalıştığını şöyle belirtti: “Alınacak olan kan örneği, bu proje için özel geliştirilmiş olan ve hastalık etmeni bulunduğu zaman kodlanan renge göre renk değişimi gösteren kâğıda damlatılmaktadır. Bunun hemen sonra cep telefonu ile o kâğıdın fotoğrafını paylaşıyoruz. Örnek almak için onlarca tüp kan almak yerine bir damla kan kullanılarak anında örnek tespiti yapılabiliyor. Fotoğrafı geliştirdiğimiz uygulamaya tek bir tıkla yüklüyoruz. Ekranda çıkmış olan fotoğraf üzerinde parmağımızı gezdirdiğimiz zaman uygulama renk taraması yapıyor. Tarama gerçekleştikten sonra program bizi grafik ekranına akıllı cihaz üzerinden yönlendiriyor. Tarama sonucu elde edilmiş olan grafikteki renk yoğunluğu, kanda yer alan hastalıklara yol açan etmenlerin olup olmadığını gösteriyor. Gözle hiçbir şekilde görülmeyen bu renk değişim durumları yazılım görünür hale geliyor.” Akıllı telefonlar sayesinde tüm kan tahlilleri kolay bir şekilde anlaşılacak.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

44
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes