Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur? Bebek Sahibi Olacaklar Buraya!


63

Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur bu soru yeni çocuk sahibi olacak çiftlerin en çok düşündüğü şeydir. Eskiler bilirler, hamile bir kadın gördüklerinde genel olarak fiziksel değişimleri izleyerek bir kız mı erkek çocuk mu geliyor söylerler.

Bu konu ile ilgili olarak özdeyişler ve hatta atasözleri bile vardır: “Ye tatlıyı doğur atlıyı, ye ekşiyi doğur Ayşe’yi”. 🙂

Velhasıl varsayımsal olsa da tam olarak bilmenin yolları da vardır işte

Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur?

Geleneksel Yöntemler

Cinsiyet tahmini yapmada en eski yöntem geleneksel yöntemlerdir. Buna benzer pek çok yöntem sıralanabilir. Örneğin karnın sivri olması erkek çocuk habercisidir. Sabah bulantılarının olmayışı, meme uçlarının kararması, bebeğin aşağıda taşınması, ellerin kuruması, protein ağırlıklı beslenme isteği, ayakların üşümesi.

Bacak içlerindeki tüylerin daha hızlı uzaması, uyku sırasında yastığın kuzeye doğru yönelmesi, babanın da anne ile birlikte kilo alması, hamilelik sırasında annenin güzelleşmesi, annenin burnunun uzayarak genişlemesi, baş ağrısı yaşanması ve yüzük testinde daireler çizilmesi….

Hepsi erkek çocuk olacağına dair belirtilerdir.

CinsiyetNeZamanBelliOlur
CinsiyetNeZamanBelliOlur

Cinsiyet belirleme de bunlara benzer şekilde sabahları bulantı sorunu, kalça ve basen bölgesinde yağlanma, sol memenin sağ memeden daha büyük olması, bebeğin yukarıda taşınması, karnın şeklinin karpuz gibi yusyuvarlak olması, portakal suyu aş ermek

yüzde sivilcelerin oluşması, yüzün eskiye göre çirkinleşmesi, ekmeğin kabuk kısmını yemeyi istemek, uykuda yastığın güneye doğru yönelmesi.

Memelerin büyümesi, yüzük testinde yüzüğün düz bir şekilde hareket etmesi ve annenin saçlarının gün ışığında kırmızı görünmesi de kız çocuğun olacağının habercileridir, denilebilir.

Hamileliğin ilk zamanlarının en çok merak edilen konusunda toplumun geliştirdiği geleneksel yöntem sonuçları bunlardır. Ancak, aslında bu tespitlerin gerçekle bir ilgisi yoktur.

Kesin bir teşhis olması ihtimali oldukça zayıftır. Bir bebeğin cinsiyeti ancak tıbbi cihazlarla tespit edilebilir. Tüm bu tahmin tespitleri de hamileliğin ilk günlerinde oyun ve eğlence amaçlı olarak düşünülebilir.

Bebeğin Cinsiyeti

Hamilelik hesaplama kız mı erkek mi sorularına en kesin cevap tıbbidir. İnsanların cinsiyetini belirleyen 46. kromozom çifti, bir parçasını anneden bir parçasını babadan alarak, doğacak olan çocuğun cinsiyetini oluşturur. Dolayısı ile ilk döllenme olduğu andan itibaren bebeğin cinsiyeti bellidir.

Hamilelik dönemi içinde bebeğin cinsiyeti ultrasonografik yöntemlerle tespit edilebilir. Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur bunun görülebilir olması için en az 3 ayın geçmesi gerekir.

Yani 13. haftada bebeğin cinsiyeti anlaşılabilir olmaktadır. Ancak bu her zaman kesin sonuçları vermez. Bu dönemde belirtilen cinsiyet yanıltıcı olabilir. Genellikle erkek bebeklerde cinsiyeti saklama sonucu, bebeğin kız olduğu söylenebilir anne – babaya.

Zaman geçtikçe 16 – 17. haftalarda cinsiyet daha net olarak ortaya çıkar. 20. haftaya gelindiğindeyse bebeğin cinsiyeti net olarak söylenebilmektedir. Bu noktada cinsiyet tahminlerinde çok nadir yanılmalar olabilir.

Yaşanan bu durum genellikle erkek bebeklerde gerçekleşir. Yani önce bebek cinsiyetini gizler, ardından 20. haftada net olarak ortaya çıkar. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak belirlendiyse pek yanılma olmaz.

Ancak bebeğin cinsiyeti, özellikle erken dönemde kız olarak belirlendiyse, yanılma oldukça mümkündür.

Kromozomal İncelemeler

CinsiyetNeZamanBelliOlur
CinsiyetNeZamanBelliOlur

Eğer bir zorunluluk var ise, daha erken zamanlarda da bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenmek mümkündür.

Ultrasonografik izlem dışında amniosentez yani anne karnından amnio sıvısı alınarak da bebeğin cinsiyetini tespit etmek mümkündür. Bu yöntem ile bebeğin cinsiyeti, 46. kromozom incelenerek tespit edilir.

Amniosentez dışında villus biyopsisi, kordosentez gibi yöntemler de yine kromozom analizi ile bebeğin cinsiyetinin belirlenebilmesini sağlamaktadır.

Anzak kromozomal incelemeler hem yüksek maliyetli hem de bebek açısından da sıkıntı yaratabile-cek yöntemler olduğundan çok fazla tavsiye edilmez.

Son yıllarda evde cinsiyet belirleme testleri de türemektedir. Bu testlerde de % 80 oranında doğru sonuçlar elde edilebilmektedir. Ancak bazı sakıncaları ortaya çıktığından bazı ülkeler tarafından yasaklanmaktadır.

Sonuç olarak kız ya da erkek her bebek, bir melektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

63
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes