Okula Yeni Başlayan Çocuğa Nasıl Ders Çalıştırılır?


Okula yeni başlayan çocuklar aile ortamından ilk uzaklaşma adımını atarlar ve sosyal bir birey olma yolunda ilk yolculuklarına çıkarlar.

Hayatta temel bilgilere sahip olacağı, bireysel yeteneklerini geliştirme fırsatını yakalayacağı ve gelecekte karşısına çıkacak sorunlarla mücadele edebilme yetisini kazacağı okul yıllarında, ailelerin çocuklarına okul hayatları ile ilgili tutumları ve davranışları da çok önemlidir.

Okula yeni başlayan çocukların ders çalışma alışkanlığı kazanmaları ve bu konuda teşvik edilmeleri adına ailelerin yapması gerekenler şöyle sıralanabilir:

– Okulu sevdirmek:

Aile ortamından uzaklaşarak okula yeni başlayan çocukların aileleri tarafından okulu sevmeleri için çeşitli yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir.

okulu sevdirin
okulu sevdirin

Motive edici konuşmaların yanı sıra okulda yaşıtları ile birlikte geçireceği zamanlardan keyif alması için ev içerisinde çocuğun bazı aktivitelerine sınırlandırma getirmek bu konuda faydalı olacaktır.

Çocuğun ev ve okul arasındaki farkı idrak edebilmesi adına yapılan yeni düzenlemeler çocuğun okulu daha eğlenceli bulmasını sağlar. Arkadaşları ile doğru iletişim kurması için teşvik edici konuşmalar ve davranış eğitimleri de aileler tarafından çocuğa aşılanmalıdır.

Okulunu seven çocuklar ders çalışma konusunda da daha istekli davranırlar ve öğrenmeye daha açık olurlar. Ailelerin çocuk evde ders çalışırken kitap okumak gibi alışkanlıklar edinmesi de onları ders çalışmaya teşvik edecek diğer bir davranış türüdür.

– Ödül ceza sistemi ve çevresel faktörler:

Çocukları ders çalışmaya teşvik etmek için ev içerisinde çeşitli ödül ceza sistemleri uygulanması faydalı bir yöntemdir. Çocuğa her ödev yaptığında ödül vermek beklentisini sürekli olarak arttıracağı için, ödevlerini zamanında ve tam olarak yapmadığı zaman çeşitli kısıtlamalar uygulamak daha doğru bir davranış biçimi olacaktır.

Örneğin çocuk derslerini düzenli çalışmadığı ve ödevlerini zamanında bitirmediği zamanlarda çeşitli aktivitelerinde kısıtlama yaparak ders çalışmaya teşvik edebilirsiniz.

Çocukların ders çalıştıkları ortamlar ise konsantrasyon sağlanması adına yeniden düzenlenmelidir. Televizyon, bilgisayar ve tablet gibi engelleyicilerin çocukların ders çalışma ortamında bulunmaması ve ders çalışma araçları ile birlikte çalışarak öğrenme ortamının sağlanması gereklidir.

Ders çalışırken ebeveynlerin müdahalesi
Ders çalışırken ebeveynlerin müdahalesi

Çevresel engelleyicilerden arındırılmış ortamlarda çocukların dikkati daha az dağılır ve dersleri üzerinde zihinsel aktiviteleri daha fazla olur. Çocukların ders çalışma süreleri de aileler tarafından düzenlenmeli ve kısa molalar içeren periyotlar şeklinde hazırlanmalıdır.

Ara verilmeden yapılan çalışma saatleri çocuğun zihnini yorar ve dikkatinin dağılmasına neden olarak ders çalışma verimini düşürür.

– Ders çalışırken ebeveynlerin müdahalesi:

Çocuklar ders çalışırken ebeveynlerin yaptığı hatalardan birisi çocuklara ders çalışma sırasında eşlik etmektir. Çocuk ders çalışırken yalnız bırakılmalı ve kendi kendine öğrenebilmesi için teşvik edilmelidir.

Ders çalışma aralarında ise anlamadığı konularla ilgili fikir alışverişi yaparak çocuğun daha verimli öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ders çalışma sürecinde baştan sona çocuğun yanında olmak sizden beklentisini arttıracak ve öğrenme duygusunu köreltici bir duruma neden olacaktır.

Aynı zamanda sorumluluklarını yerine getirmek yerine çevresinden beklentileri yükselecek ve tembelliğe doğru sürüklenecektir.

Ders çalışma ortamında çocuk yalnız bırakıldıktan sonra düzenli aralıklarla kontrol edilmesi de yalnız kaldığı zaman diliminde farklı uğraşlarla ilgilenmesine engel olur.

Ancak yapılan bu kontroller çocuğun dikkatini dağıtacak şekilde olmamalı ve mümkünse ona fark ettirmeden yapılmalıdır. Çocuğun ders çalışma ve sorumluluk değerlerinin gelişmesi adına ebeveynlerin çocukla iletişimleri sağlıklı bir şekilde yürütülmelidir.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
2
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
1
Öfkeli
Başarısız Başarısız
1
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
Mehmet

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Daha Fazla Gündem

Bunlarda var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin