Çocuklarda Sosyal Gelişim Neden Önemli


42

İnsan ilk doğduğu günden itibaren sosyal bir varlık olarak dünyaya gelir. Çocuklarda sosyal gelişim ilk olarak ailede başlar ve büyüdükçe okul, arkadaşlar, iş evlilik gibi bu sosyal çevreler artar.

İngiliz bir profesörün çocuklar için hazırladığı bir testte çocuğun seçtiği karakteri analiz edebilir bu yolda ilerleyebilirsiniz bu testi sizin için hazırladık çocuklar için Kişilik testi .

Çocuklarda Sosyal Gelişim

 Çocuk ilk sosyalleşmeyi doğup dünyaya geldiği ailesinde öğrenir. Çocuğun ilk doğduğu andan itibaren hareketleri, mimikleri, davranışları, konuşmaya başlamasıyla çıkardığı sesler ilk belirtilerdir. Söylediği kelimeler, sonrasında kurduğu cümleler ve aile bireyleriyle etkileşimi onun sosyalleşmesi alanından attığı ilk adımlarıdır.

Daha sonrasında gireceği diğer sosyal alanlardaki etkili davranışlarının temeli için buradaki becerileri önem taşır ve çocuğa sosyal alanda ve sosyalleşmede yardımcı olur. Annelerin çocuklarına öğretebileceği bilgiler onun gelişimde yardımcı olacaktır.

Ailede temeli iyi atılmış ve sosyalleşme konusunda aile tarafından sevileni değer bulan bir çocuk düşünün. İleri ki dönemlerde farklı sosyal çevrelerde de kabul görür ve uyumlu bir kişilik sergileyerek çok daha etkin bir şekilde çevreye ayak uydurur.

Aksi durumda fikirlerine değer verilmemiş, aile tarafından ilgisiz kalmış, yetenek ve becerileri örselenmiş bir çocuk da düşünün. Büyüdüğünde uyum sağlamak konusunda zorlanacak ve sosyal çevrelerde kendini eksik hissedecektir.

Çocuğunuza Model Olun

İnsan hayatının önemli bir evresi olan çocuklar içinde gerekli olan çocuklarda sosyal gelişimi desteklemek ve bu yetilerini artırmak için çocuğa öncelikle sizlerin rol model olması gerekir.

Çocuk nasıl büyür ve ne ile yetiştirilirse o şekilde kimlik kazanır. Çocuğa sevgi dolu bir model olunur ve sevgi verilirse ne olur?

Sevgi duyan başkalarına duyarlı sevgi dolu bir çocuk ve ilerisinde yetişkin olur.

çocuklarda sosyal gelişim sizde başlar siz onların aynası ve modelisiniz
çocuklarda sosyal gelişim sizde başlar siz onların aynası ve modelisiniz

Eğer çocuğa değer verilmiyor ve saygı gösterilmiyorsa çocuğun ihtiyacı olan sevgi ondan esirgeniyor ise çocuk bir zaman sonra bencilliği öğrenecek.

İleri ki yaşamı da buna göre şekillenerek sosyal çevresinde duyarsız, ilgisiz ve sevgisiz biri olarak tanınacaktır.

Çocuklarda sosyal gelişim amacı çocuğa olumlu yönde örnek model olarak ona sosyalleşmesi konusunda yardımcı olmak temel görevimiz olmalıdır.

Kendi sosyal çevremizdeki ilişkilerimiz, eşimizle dostumuzla olan iletişiminiz olumlu olması gerekiyor. Bu durum çocuğumuzun da iletişim noktasında rol model alacağı ve insan ilişkilerinde uygulayacağı yöntemlerdir.

Bizim gerek aile gerek diğer çevrelerde iletişimimiz ne kadar sağlıklı olursa çocuğumuzun da iletişimi o denli kuvvetli olacaktır. İleri ki yıllarında girdikleri sosyal ortamlarda onlara o kadar olumlu katkı sağlayacaktır.

Çocuğun Sosyal Gelişimine Nasıl Katkı Sağlanır?

Çocuğun kendini bulunduğu ortamda aitlik duygusunu hissetmesi ve olumlu bir kişilik sergilemesi yönünde çocuklarda sosyal gelişim katkı sağlamak için ilk belirttiğimiz gibi kendimiz öncelikle rol model olmalıyız.

Sonrasında çocuğun sosyal gelişimini arttırıcı etkinliklerde bulunması için onları teşvik edebiliriz. Örneğin sosyal amaçlı spor faaliyetleri, kurslar, çocukların bir araya gelebileceği çeşitli etkinlikler, sosyal kulüpler olabilir.

Zaman zaman arkadaşlarınla bir araya gelmesi için davetler yapılabilir. Akraba ya da arkadaş toplantılarını sık yaparak onların sosyalleşmesi konusunda onlara yardımcı olabiliriz. Bu tip birliktelikler ile onları sosyal çevreye sokarak daha girişken ve aktif hale getirebiliriz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

42
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes