Çocuklarınızın Hack Yapması Durumunda Hemen Yapılması Gerekenler


72

Sadece on yıl önce doğan çocuklar ebeveynlerinden çok daha fazla teknoloji cesaretine sahipler. Bu yanlış teknik beceri duygusu, birçok çocuğun ebeveynlerinin ev bilgisayarlarına ve cihazlarına kötü amaçlı yazılım bulaşmasına neden olur.

Ebeveynlerin teknoloji alanında bir işi olmadıkça, çocuklarının teknoloji anlayışı çok fazladır. Bu birçok açıdan tehlikeli olabilir.

Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?

Ebeveynler: Geri Dönme Kontrolü

Birçok ebeveyn, ebeveyn izleme yazılımlarını çocukların kullandığı bilgisayarlara veya mobil cihazlara yüklemek için yeterli bilgiye sahip olabilir.

Ne yazık ki, bunu yapmak genellikle etkili değildir, çünkü temel bilgisayar korsanları hakkında temel bilgiye sahip olan herkes ebeveyn izleme yazılımını atlayabilir.

Çocuklarınızın çevrimiçi ortamda neler yaptıklarını kontrol etmek için daha etkili yollar var ve bunu yapmak için bilgisayar bilimlerinde doktora ihtiyacın yok.

Bu basit kılavuzdan sonra, ev ağınızda olup bitenlerin kontrolünü yeniden kazanmanızı sağlayacak.

Çocuk Yükselişinin Tehlikeleri

Bilgisayar korsanlığını yücelten sayısız film ve TV şovu gibi Anonymous gibi hacking hareketlerinin yükselişi, çocuklar ve gençler arasında “hack” nin popülaritesini artırdı. İPad’lerde emzirilen çocuklar için, bu özellikle doğrudur.

Gerçek şu ki, bilgisayar biliminde hacklemenin karanlık dünyasına girmek için gelişmiş kodlama becerilerine veya yüksek lisans derecesine ihtiyacınız yok.

Bunun bir örneği, dünya çapında 500.000’den fazla internet yönlendiricisini hacklemiş büyük bir botnet geliştirmekten sorumlu olan Vancouver Washington Eyaleti’nden 20 yaşındaki Kenneth Currin Schuchman’dı.

Federal müfettişler saldırıyı hacker forumlarında sıkça görülen bir poster olan “Nexus Zeta” olarak bilinen “hacking amatör” olarak adlandırdılar. Bu forumlarda görüntülediği hack bilgisi eksikliğinden dolayı onu amatör olarak boyutlandırdılar.

Yine de Schuchman, Federal müfettişlerin sadece daha sofistike hacker gruplarından gördükleri kötü niyetli bir botnet oluşturmak için mevcut hacker kodunu ve araçlarını kullandılar.

Eğer küçük tomurcuklanan hacker’ınızın bu tür bir belaya bulaşabileceğini düşünmüyorsanız, Schuchman’ın 20 yaşında, babasıyla birlikte yaşayan 20 yaşında bir işsiz olduğunu düşünün. Resmi bir bilgisayar eğitimi ve gelişmiş bilgisayar sistemleri satın almak için hiçbir kaynak yoktu. Temel hacker araçlarını ve kodunu kullanarak, yatak odasından çıkıp hacker forumlarında uğraşıyordu.

Schuchman şu anda Federal suçlamalarla ve muhtemelen hapis cezasına çarptırılıyor.

Çocuğunuzun Hacking’i Nasıl Etkileyebilir?

Ailem genellikle teknik tavsiye için bana döner. Bir vakada ailede bir anne iPhone’unu, SMS mesajlaşmasını ve hatta banka hesaplarını bir bilgisayar korsanı tarafından tehlikeye atılıyordu.

Bir ya da daha fazla çocuğunun “korsanlık” ile ilgilendiğinden şüphe ettiğini söyledi. Bu gerçek, birkaç sebepten dolayı alarm zillerini arttırdı.

Çocuğunuz bilgisayar korsanlığı yapıyorsa, bilgisayarlarınız ve cihazlarınız aşağıdaki şekillerde tehlikeye düşebilir.

Korsan veya Özgür Yazılım (Truva Atları)

casus yazılım

 

Hackle ilgilenen bir çocuğa sahip olmak, bir Truva atı uygulamasıyla enfekte olma olasılığını artırıyor.

Bir Truva atı görünüşte masum bir uygulama olarak gizlenmiş bir uygulamadır. Bu, basit bir bilgisayar korsanlığı aracı veya kara ağdan indirilen korsan bir film veya oyun olabilir.

Bilgisayarda bir arka kapı oluşturabileceği, dosyaları değiştirebileceği veya hassas bilgileri çalacağı için tehlikeli bir enfeksiyon.

Ve erişilebilmesi için bilgisayarda saklanacak hassas bilgilere ihtiyacınız yok. Truva atı, bankacılık veya kredi kartı web sitelerinde şifre yazarken tuş vuruşlarınızı takip etmek için keylogging araçlarını kullanabilir.

Karanlık Ağ

karanlık ağ "genişlik =" 670 "yükseklik =" 474

“Bilgisayar korsanları” olduklarına inanan çocuklar genellikle karanlık ağa ilk girenler. Çoğu durumda, bu, korsan müzik, film ve daha fazlasını indirmek için Tor ağını kullanmayı içerir.

Maalesef, yanlış şekilde kullanılmış, ayrıca kötü amaçlı yazılım veya başka virüsler de gönderebilir.

Tor ağının kendisinde bulunan sunuculara erişiyorsanız, indirilen dosyalar kendilerini etkilemediği sürece nispeten güvenlidir.

Tehlikenin geldiği nokta, Tor ağının normal internete erişmek için kullanılmasıdır. “Çıkış Düğümleri”, Tor trafiğinin web’e yönlendirildiği sunuculardır ve bu trafiğin güvenliğini tehdit eden kararsız çıkış düğümlerinin geçmişinde örnekler vardır.

Çıkış düğümleri şunları yapmaya çalışabilir:

 • Şifreleri çalın
 • Kötü amaçlı kodları güvenilir indirmelere dönüştürdü
 • Kişisel bilgileri çalın

Çocuklar için Tor ağını kullanmak hacker gibi hissetmenin sadece bir yönü. Ne yazık ki, çıkış düğümleri veya enjekte edilmiş kötü amaçlı kod gibi şeylerin sonuçlarını tam olarak anlayamayabilirler.

Çocuğunuz şifrelenmemiş kanalları kullanarak hesaplarınızın herhangi birine (Apple kimliğiniz veya Facebook hesabınız gibi) erişmek için Tor ağını kullanıyorsa, kendi hesaplarınız ele geçirilebilir.

Geri Kontrole Nasıl Girilir (Ebeveynler İçin)

Çocuğunuzun aktif bir şekilde korsan olduğunu keşfettiyseniz, cihazlarınızı temizlemek ve ağınızı korumak için derhal yapmanız gereken birkaç adım vardır.

1. Yönlendiricinizi Kilitleyin

ev yönlendiricisi "genişlik =" 670 "yükseklik =" 446

Ebeveyn olarak yapmanız gereken ilk şey interneti kontrol altına almak. Bu, yönlendiricinin internetin evinize girdiği kaynakta kontrolünü ele almak anlamına geliyor.

Kendi PC’nizde bir CMD istemi açın ve şunu yazın: ipconfig .

varsayılan ağ geçidini bul "width =" 670 "height =" 266

Şimdi, bir web tarayıcısını açın ve bu IP adresini URL alanına yazın.

Bir giriş ekranı göreceksiniz. Giriş kimliği genellikle “admin” dir. Şifreyi bilmiyorsanız, muhtemelen yönlendiricinizi güvenliksiz bir şekilde açık bırakmış olursunuz. Ne yazık ki, bu çok fazla insanın yaptığı yaygın bir hatadır. Eğer herhangi bir şifre yazmadan giriş yapabilirsiniz, o zaman bu durumda.

Hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir yönetici şifresi ayarladığınızdan emin olun.

Yönlendiricinize ilk giriş yaptığınızda, güvenlik duvarınızın devre dışı bırakıldığını veya düşük güvenlikle ayarlandığını görebilirsiniz. Ayrıca, ağınızdaki tanımayacağınız sıra dışı cihazlara da bakmalısınız.

Çocuklarınızın hangi cihazları kullandığını görmek için kontrol edin ve akıllı ev cihazlarının da burada listeleneceğini unutmayın.

yönlendirici güvenliği "width =" 670 "yükseklik =" 377

Tercihen, çocukların, BitTorrent gibi korsan içerikleri indirmek için kullandıkları tehlikeli eşler arası uygulamaları engelleyen bir güvenlik düzeyi seçin.

blok bittorrent "width =" 670 "yükseklik =" 375

Yönlendiricinizde ayrıca, belirli web sitelerine veya anahtar sözcük içeren sitelere erişimi sınırlayabileceğiniz bir “ebeveyn kontrolü” alanı da olabilir. Ayrıca sadece belirli cihazlardan yönlendiricinin erişimine izin verebilir ve başka bir şey yapamazsınız.

En önemlisi, yönlendirici şifrenizi güncellediğinizde, çocuğunuza sağlamazsınız.

Bilgisayarlarında veya akıllı telefonlarında ebeveyn denetimlerini devre dışı bırakmış olabilirler, ancak tahmin edebileceğiniz kısa bir şifre kullanmadıkça yönlendirici güvenliğinizi atlayamayacaklar.

Daha fazla bilgi için yönlendiricinizi sabitleme kılavuzumuza bakın.

2. Cihazları Kilitle

Günümüzde çoğu büyük kablosuz sağlayıcı, ebeveynlerin çocukların internete nasıl eriştikleri konusunda güvenlik önlemleri ve diğer kontrolleri uygulamalarını sağlıyor.

Bunun gibi hizmetler şunları yapmanıza olanak sağlar:

 • GPS konum izleme
 • Ekran süresini sınırla
 • İçerik filtreleme
 • Hangi uygulamaların yüklenebileceğini kontrol edin

Sadece, hack yapmaya çalışan becerikli çocukların büyük olasılıkla iPhone’larını hapse atmaya ya da Android’lerini kökünden geçirmeye çalışacaklarını ve böylece istediklerini yapabileceklerini unutmayın. Güvenliği ihlal edip etmediklerini kontrol etmek için bu telefonlara uygulama yükleyebilirsiniz. En az ayda bir kontrol et.

3. Bilgisayarlarınızı ve Mobil Cihazlarınızı Sıfırlayın

Maalesef, çocuğunuz ağınızda hacker araçlarını aktif olarak indirip çalıştırıyorsa veya korsan içerikleri indiriyorsa, en güvenli yaklaşım taze başlamaktır.

Ağınızdaki herhangi bir cihazın virüs bulaştığından şüpheleniyorsanız bu özellikle önemlidir.

Bu kolay olmayacak, ancak hane halkınızın tüm Truva atları ve diğer kötü amaçlı yazılımlardan temiz olacağı en iyi sigorta.

Bu adımlardan herhangi birini yapmadan önce, önemli belgeleri, dosyaları, görüntüleri ve videoları harici bir sabit sürücü gibi bir şeye yedeklediğinizden emin olun.

 • Tüm Windows bilgisayarlarını fabrika varsayılanlarına geri yükleyin
 • Tüm Mac bilgisayarlarını fabrika varsayılanına geri yükleyin
 • Tüm Android akıllı telefonları sıfırlayın Ayarlar Yedekleme ve sıfırlama
 • Tüm iPhone veya iPad aygıtlarını sıfırlayın

Bu bir sinek öldürmek için bir balyoz kullanmak gibi görünebilir olsa da, bu gereklidir.

Tecrübelerimden, hangi cihazın bankacılık bilgilerinizi veya kredi kartı hesabınızı etkilediğini bilmek çok zor olabilir. Tüm cihazların temizliği, özellikle kararlı bir hacker’ı hayatınızdaki sonsuza kadar ortadan kaldırmanın tek yoludur.

4. Tüm Şifreleri Sıfırla

 

Yönlendiriciniz kilitlendikten sonra, ev cihazı etkinliği kontrol ediliyor ve tüm cihazlarınız temiz, tüm hesap şifrelerinizi sıfırlamanın zamanı geldi.

Bu adımı sadece temizlikten sonra yapabilirsiniz. Herhangi bir keylogger yazılımı temizlemeden önce herhangi bir cihaz üzerinde çalışıyorsa, bilgisayar korsanı yeni şifreleri tekrar ele geçirecektir.

Kredi kartınızın veya banka bilgilerinizin depolanmış hesapları da dahil olmak üzere, kullandığınız tüm hesapların bir listesini yapın.

Bazı örnekler şunları içerebilir:

 • Apple Pay veya Google Pay
 • PayPal
 • Apple kimliğiniz
 • Tüm sosyal medya hesapları
 • Tüm e-posta hesapları (özellikle şifre sıfırlama onayları için kullanılanlar)
 • Banka hesapları
 • Kredi kartı hesapları
 • Netflix, YouTube ve Amazon gibi medya hesapları

Tüm şifre sıfırlamalarınızı bitirdikten sonra, tüm hanelerin enfeksiyondan kurtulması gerekir.

Ek Güvenlik ve Güvenlik İpuçları

Bir haneyi bilgisayar korsanları tehdidinden korumanın tek yolu, sıkı bir dizi güvenlik protokolünü takip etmektir. Çocuklarınızı aynı kurallardan sorumlu tutun.

Kendinizi bir aile olarak korumanın en önemli yolu:

 • Şifreleri aile içinde paylaşmayın
 • Kişisel hesapları Apple kimlikleri veya e-posta hesapları gibi tutun
 • Çocuklarınızın kullandığı oyun hesaplarına (PlayStation ağı gibi) kredi kartı bilgilerini kaydetmekten kaçının
 • Mümkünse, ailelerdeki yetişkinler ve çocuklar arasındaki bilgisayarları veya akıllı cihazları paylaşmayın

Çocuklarınız bu kuralları ihlal ederse, ciddi olduklarını göstermek için cihazlarını ellerinden alın.

Çocuklarınızla Tehlikeler Hakkında Konuşun

Bu önlemler dramatik görünebilirken, çalınan bir kimliğe ve banka hesabınızdan çekilen paraya yol açan kötü amaçlı yazılım veya Trojan yazılımının etkileri çok daha dramatik.

Bir kurban olana kadar beklemeyin. Çocuklarınızla eşleştirilen korsan içeriği eşler arası ağlardan indirdiklerinde veya güvenilemeyen bilgisayar araçlarını kullanırken neler olabileceği konusunda konuşun.

Çocuğunuzun bilgisayar ve teknoloji konusunda üretken bir ilgi alanına girme konusundaki ilgisini çevirin. Bilgisayar güvenliği ve kriptografiye olan ilgilerini teşvik edin, ancak hacklemenin doğal tehlikelerini anladıklarından emin olun. Korsan oyunlar, filmler ve diğer içerikleri indirmenin tehlikelerini anladıklarından emin olun.

İmaj Kredisi: marcinmaslowski /


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

72
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle