Dar Olan Ayakkabılar Nasıl Genişletilir?


44

Ayakkabılar gün boyu giydiğimiz en önemli kişisel eşyalarımızdan bir tanesidir. Ayakkabılar kendi içerisinde çok çeşide ayrılmaktadır.

Şık bir ortama giderken giyilen ayakkabı modelleri ile günlük hayatta giyilen ayakkabı modelleri aynı değildir. Günlük hayatta giyilen ayakkabılar mutlaka rahat olmalı ve ayağı sıkmamalıdır.

Kişinin ayağına küçük gelen ayakkabılar ayakları rahatsız edecek ve yaralanmalara yol açacaktır.

Ayakkabı seçiminde yapılan en ufak hata ayakkabıyı giyilemez hale getirebilmektedir. Bunun yanı sıra zamanla kilo almak ve ayakların şişmesi gibi problemlerde ayakkabıların kişiye küçük gelmesine yol açacaktır.

Bu gibi durumlarda birçok insan o ayakkabıyı kullanmayı bırakmakta ve başka ayakkabı modellerine yönelmektedirler. Fakat dar gelen ve ayağı sıkan ayakkabıların yeniden kullanılması imkansız değildir.

Üstelik bunun için bir ayakkabıcıya gidilmesine bile gerek yoktur. Evde uygulanabilecek bazı yöntemler ile dar ve küçük kalıplı olan ayakkabıların eskisi gibi rahat ve geniş olması sağlanabilmektedir.

Bu sebeple dar gelen ayakkabılara son bir şans verilmeli ve aşağıda yer alan yöntemler uygulanmalıdır.

Evde uygulanabilecek ayakkabı açma yöntemleri

sıkan ayakkabı nasıl genişletilir
sıkan ayakkabı nasıl genişletilir

Evde uygulanabilecek ayakkabı açma yöntemleri son derece çeşitlidir. Birçok farklı yöntemle ayakkabı genişletmesi yapmak mümkündür. Bu yöntemlerden ilki ve en popüler olanı buz torbası yöntemidir.

Bu yöntem için yapılması gereken ilk şey bir buzdolabı poşeti almak ve poşetin için su ile doldurmak olacaktır. Su ile doldurulan poşetler ayakkabının içerisine konmalı ve ayakkabının biçimini alması sağlanmalıdır.

Daha sonra her iki ayakkabıda alınıp buzdolabının buzluğuna konmalıdır. Burada bir gece bekleyen ayakkabıların açıldığı ve eskisinden daha rahat olduğu görülecektir.

Bunun sebebi suyun donduğunda genleşmesi ve genişlemesidir. Bu sayede ayakkabı gece boyu buzlar ile gerilecek ve genişleyecektir.

Bunun yanı sıra sıklıkla uygulanan bir diğer ayakkabı açma yöntemi çorap yöntemidir. Evde bulunan en kalın çoraplar üstü üste giyilmeli ve satın alınan ayakkabılarla bu şekilde evde dolaşılmalıdır. Bu sayede ayakkabılar büyük oranda genişleyecek ve kullanılabilir bir hal alacaktır.

Sıkan ayakkabıları genişletmek için uygulanan bir diğer önemli yöntem ise gazete kağıdı yöntemidir. Su ile ıslatılan gazete kağıtları ayakkabının iç kısmına doldurulmalı ve bir gece bu şekilde bekletilmelidir. Ertesi gün ayakkabıların gevşediği ve genişlediği fark edilecektir.

Çorap giyerek ayakkabı genişletmeyi deneyenler ayakkabı ayağında iken saç kurutma makinesi ile ayakkabıyı ısıtmalı ısınan bir cisim daha kolay genişler böylece  sıkan ayakkabı genişler.

Küçük ayakkabı almamak için dikkat edilmesi gerekenler

Ayakkabı alışverişi diğer kıyafet alışverişlerinden çok daha zorludur. İnsanın vücudu sürekli olarak aynı kalsa da ayakları gün içerisinde şişebilmektedir.

Bu sebeple bu şişmelerde göz önüne alınmalı ve bu doğrultuda bir ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Küçük ve kişiye dar olan bir ayakkabının satın alınmaması için dikkat edilmesi gerek en önemli nokta ayakkabı alışverişinin ne zaman yapıldığıdır.

Gündüz saatlerinde ayakkabı alışverişi yapmak doğru bir davranış değildir. Gündüz saatlerinde ayağa tam olan ayakkabılar akşam saatlerinde darlaşabilmektedir.

Ayakkabı seçimde en yaygın görülen hatalar
Ayakkabı seçimde en yaygın görülen hatalar

Bunun sebebi ayakların akşam saatlerinde şişebilme ihtimalidir. Gün boyu yorulan ayaklar akşam saatlerinde şişmekte ve gündüz olan ayakkabılar akşam saatlerinde sar gelmeye başlamaktadır.

Bu sebeple en mantıklı yöntem akşam saatlerinde ve ayak şişmişken alışverişe çıkmaktır. Bu sayede satın alınan ayakkabının ayağa küçük gelme ihtimali tamamen ortadan kalkmaktadır.

Ayakkabı seçimde en yaygın görülen hatalar

Ayakkabı seçimi son derece hassastır. İnsanların birçoğu dikkatsizce alışveriş yapmakta ve satın alınan ayakkabılar kullanılamadan bir kenarda beklemektedir.

Ayakkabı seçiminde sürekli olarak yapılan en yaygın hata ayakkabının malzemesine dikkat etmemektir. Çok sert olan ayakkabı modelleri kesinlikle esneme yapmayacak ve ayakta yaraların oluşmasına yol açacaktır.

Bu sebeple satın alınan ayakkabının modeli ne olursa olsun malzemesi mutlaka yumuşak ve kullanışlı olmalıdır. Yaygın olarak yapılan bir diğer hata ise topuk yüksekliğine dikkat etmemektir.

Gündelik hayatta kullanılacak ayakkabılarda düz olan modellerin daha sağlıklı olduğu düşüncesi son derece yanlıştır. Babet gibi hiç topuğu olmayan ayakkabılar ayağın biçimini bozabilmektedir. Bu sebeple satın alınan ayakkabının ufak da olsa bir topuğu bulunmalıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

44
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes