Depresyondaki Kişiye Söylenmeyecek 5 Şey

Depresyon halinin günümüz dünyasında karşılaşılan en yaygın rahatsızlıkların başında olduğunu belirtmek mümkündür. Ayrıca psikologlar, depresyona girmiş kişilere söylenmemesi gereken bazı sözlerin olduğunu da net bir şekilde ifade edebiliyorlar. Dünya üzerinde 350 milyon insanın depresyona girdiği göz önüne alınırsa eğer etrafımızda bulunan birinin depresyonda olma olasılığı son derece yüksektir. Çoğu zaman tam anlamıyla ne olduğu anlaşılmasa da ruh sağlığına ilişkin bir anormallik olduğu görülebilir. Doğal olarak bu kişilere yardımcı olmak kesinlikle gerekli ve önemli bir detaydır. Değer verdiğiniz insanların depresif ruh halinden kurtulabilmesi adına bazı zamanlarda doğru davranış sergilense bile, genel itibariyle sözlerinizle onları kendinizden çok daha fazla uzaklaştırabilirsiniz. Bu konuda sizlerin söylediğiniz ancak söylemeseniz daha çok etkili olabileceğiniz çeşitli kelimeleri derlemek mümkündür. Depresyondaki kişilere söylenmeyecek sözler arasında bulunan konuları sizler de dikkate alarak hareket etmelisiniz.

depresyon geçiren kişiye söylenmemesi gerekenler
depresyon geçiren kişiye söylenmemesi gerekenler

‘Bu konuların hepsi senin kafanda bitiyor’

Millet olarak en çok sevdiğimiz cümle belki de bu cümleden ibarettir. Bu cümleyle karşımızdaki insanın bütün sorunlarını çözdüğümüzü zannedebiliyoruz. Aslında bir nevi doğru, her şey kafada bitiyor. Kişisel gelişim konularından türeyen bu cümlenin gerçeklikle bir ilgisini olmasına karşın herhangi bir çözüm söz konusu olmayabiliyor.

‘Her şeye sahipsin neden mutsuzsun’

Depresyon halini bir rahatsızlık olarak görmeyen insanların en temel yanılması olarak görülebilir. Depresyona girmiş olan kişilerle değişebilen bir durumdan ibaret değildir. Bu durum karşılığında maddi durumu iyi seviyede olan kişilerin depresyona girmemesi gerekecektir. Depresyon halinin kelime anlamının zıt karşılığı aslında zenginlik olarak görülmemelidir.

‘İnsan içine katıl biraz’

Depresyona giren kişilere söylenmemesi gereken şeyler arasında bu durumun da etkisi büyüktür. İnsan içine katılmak temel açıdan iyi bir fikir olarak görülebilir. Fakat depresyona giren kişilerin kendisine, geleceğe ve dünyaya karşı olumsuz nitelikteki düşünceleri insanlarla temas halinde olmasını zorlaştırmaktadır. İnsan içine çıkıldığında da kendini çok daha iyi hissetmeyecektir.

‘Herkesin sorunları var, seninki de sorun mu?’

Aslına bakıldığında her insanın sorunları var, bu doğru. Fakat bu, kişilerin depresif duygu halini değiştirebilmek adına yeterli olmayacaktır. Başka kişilerin sorunu depresyona girmiş kişilerin ruh halini çok daha iyi bir konuma getiremeyecektir.

depresyondaki kişiye bunları asla söylemeyin
depresyondaki kişiye bunları asla söylemeyin

‘İbadet et’ ya da ‘yoga yap’

Aslında bu konu tamamen tartışmaya açık bir konudur. Üstelik depresyondaki kişilere söylenmesi yasak sözler arasında en önemli olan konulardan biridir. Bu gibi faaliyetler insanları rahatlatabilir ve iyi hissetmesini sağlayabilir. Fakat orta düzey ya da daha üst seviyede bir depresyon halinde kesinlikle işlevsel olamazlar.

Bu gibi konularda muhakkak dikkati elden bırakmamak gerekecektir. Depresyon halinde olan insanlara gereken hassasiyeti göstererek hareket edilmesi en önemli konulardan biridir. Eğer sizlerin de etrafında depresyon yaşayan birisi varsa kesinlikle belirtilen bu konulara ve sözcüklere dikkat etmeniz gerekecektir.


Mehmet

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Yorum yap