Derin Dondurucuya Konan Yiyecekler Nasıl Saklanmalıdır?


59

Derin dondurucular buzdolaplarından sonra hayatımıza giren önemli teknolojik icatlardan bir tanesidir. Buzdolaplarının bile yeterli gelmediği şu günlerde herkes bir derin dondurucu edinme telaşındadır.

Fakat birçok kişi derin dondurucunun nasıl kullanılacağını hesaba katmamaktadır. Derin dondurucular buzdolaplarından farklıdır ve içerisinde konacak besinlerin en sağlıklı şekilde saklanabilmesi için belli başlı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Derin dondurucuların ortaya çıkma sebebi kış için yazdan depolanan etler ve sebzelerdir. Kışın fazla sebze seçeneğinin bulunmaması ve aynı zamanda etlerin pahalı olması insanları derin dondurucu alımına yönlendirmektedir.

Özellikle kurban bayramının yaklaştığı şu günlerde derin donduruculara olan ilgi çok daha fazla artmış durumdadır. Derin donduruculara konan her yiyecek türü farklı şekillerde hazırlanmalı ve dondurucuya o şekilde konmalıdır.

Etlerin geçeceği aşamalarla sebzelerin geçeceği aşamalar aynı olmayacaktır. Derin dondurucular doğru kullanıldıkları müddetçe hem etler hem de sebzeler güvenle saklanabilecektir.

Sebzelerin saklanması

derin dondurucu da sebzelerin saklanması
derin dondurucu da sebzelerin saklanması

Sebzeler son derece hassa olan besinlerdir. Bu tarz besinlerin direk olarak dondurucuya konması pek tavsiye edilmemektedir. Sebzelerin dondurucuya hiçbir işlem görmeden konması besin değerlerini kaybetmesine ve lezzetsiz bir hal almasına sebep olacaktır.

Bu sebeple dondurucuya hangi sebze atılırsa atılsın şoklama yönteminden geçmeli ve bu şekilde dondurucuya konmalıdır. Peki, şoklama işlemi nedir?

Şoklama bir besinin sıcak ortamdan soğuk bir ortama geçmesidir. Bu sayede sebze besin değerlerini koruyacak ve ilk gün ki lezzeti ile aylar sonra bile kullanılabilecektir.

Bunun için yapılması gereken ilk şey bir tencereye su doldurmak ve suyu kaynama derecesine gelene kadar ısıtmaktır.

İyice kaynayan suya derin dondurucuya atılacak olan sebzeler doldurulmalı ve 5-10 saniye kadar tutulmalıdır. Sebzeler çok haşlanmamalı sadece kısa süreliğine suya konup çıkartılmalıdır.

Bu şekilde hazırlanan tüm sebzeler dondurucu poşetlerine konmalı ve ağızları bağlandıktan sonra derin dondurucuya konmalıdır. Bu sayede tüm sebzelere şoklanacak ve kış mevsimine hazır hale gelecektir.

Bu yöntem tüm sebzelere uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra derin donduruculara bakliyatların konması da mümkündür. Fakat bakliyatlar ilk olarak iyice haşlanmalı ve daha sonra dondurucuya konmalıdır.

Etlerin saklanması

derin dondurucuda etlerin saklanması
derin dondurucuda etlerin saklanması

Kurban bayramlarında satışları patlayan derin dondurucuların tercih edilme sebebi buzdolaplarında var olan derin dondurucuların yeterli gelememesidir.

Bu tarz derin dondurucular sayesinde çok sayıda et bir arada muhafaza edilebilecektir.

Etlerin derin donduruculara konmasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tüketilecek kadar olan etlerin ayrı paketlere konmasıdır.

Bir kere çözdürülen etin bir daha derin dondurucuya atılması ihtimali bulunmamaktadır. Bu tarz etlerde bakteri üretimi artacak ve et kullanılamaz hale gelecektir.

Aynı durum tavuklar içinde geçerlidir. Bu sebeple ne kadar yenecekse o kadar et çözdürülmeli ve çözülen etin yeniden dondurucuya atılabileceği ihtimali kesinlikle düşünülmemelidir.

Etlerin en sağlıklı muhafazası yağlı kağıda sarıldıktan sonra konulan buzdolabı poşetleri olacaktır. Yağlı kağıda sarılarak konan etlerin çözülme süreci çok daha kısa olmaktadır.

Derin dondurucudan çıkartılan etler çözdürülürken acele edilmemeli ve mümkünse buzdolabında 1 gün boyunca bekletilmelidir. Aniden ısıya maruz kalan etlerin bakteri üretme ihtimali artmaktadır.

Yiyecekler derin dondurucuda ne kadar süre ile muhafaza edilmelidir?

Sebze ve et dahil tüm besinlerin belirli bir dondurulma sürekli bulunmaktadır. Bu süre aşıldığında o besinlerin tüketilmeleri kesinlikle tavsiye edilememektedir.

Etler derin dondurucuda en fazla 3 ay tutulmalı ve bu süreç içerisinde tüketilmelidir. Aynı durum sebzeler içinde geçerlidir. Besinlerin çok uzun süreler derin dondurucuda saklanması besin değerlerini kaybetmelerine yol açmaktadır.

Bu gibi durumların oluşmaması için bu doğrultuda hareket edilmeli ve tüm besinler bu süreç içerisinde tüketilecekleri şekilde ayarlanmalıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

59
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes