Dik Bir Duruşa Sahip Olmak İçin Yapmanız Gereken 6 Şey


62

Dik bir duruş kendine güvenin bir simgesi olmakla birlikte omurga yapınız için de bir gerekliliktir.

Omurganızın sağlıklı olması, özgüven sahibi bir duruş sergilemek, fiziksel olarak daha iyi görünmek, sırt ve bel ağrılarını daha az hissetmek için dik duruş pozisyonu öğrenmelisiniz.

Herkes tarafından bilinen dik duruşun önemi ne yazık ki gün içerisinde pek uygulanmamakta.

Sürekli olarak sırtın bükük bir açıyla yanlış duruşa sahip olması sadece durup bozuklukları nedeni olmamakta, aynı zamanda sırtta bir süre sonra kambur çıkmasına da yol açmaktadır.

Duruşunuzu daha düzgün bir hale getirmek için dikkat etmeniz yeterli olmaz. Aynı zamanda postür düzeltme egzersizleri ve bir takım çalışmalar da yapmanız gerekmektedir.

Teknolojik cihazların gelişmesi ile birlikte yediden yetmişe birçok kişinin günlük aktiviteleri ve egzersizlere ayırdıkları zaman da kısalmaktadır.

Bilgisayar, telefon kullanımı gibi nedenlerde kişilerde duruş bozuklukları nedenleri arasında görülmektedir.

Her an kendinden emin bir duruşa sahip olmak istiyorsanız duruşunuzu düzeltmek için bir adım atmalısınız. Bu hem görüntünüz için hem de duruş bozukluklarına bağlı oluşan sorunlar engellenmesi için büyük önem taşımaktadır.

Evde kendinizin uygulayabileceği postür düzeltme egzersizlerinin yanı sıra çalışma ve sosyal yaşamınızda da dikkat etmeniz gereken kurallar bulunmaktadır.

Bunlara dikkat ederek yaşamaya başladığınızda hem kendinizi daha iyi hissedecek hem de fiziksel görüntünüzden daha memnun olacaksınız.

Doğru bir postür duruşu olan kişilerin çevresindekiler üzerinde daha etkili olduğu da bilinmektedir.

Egzersiz Programlarını Düzenli Yapın

Egzersiz Programlarını Düzenli Yapın!

Nasıl kilo vermek, vücut ağırlığınızı korumak, kas gelişiminizi sağlamak için egzersiz yapıyorsanız duruş bozukluğunu düzeltmek için de bazı egzersizleri düzenli olarak yapmalısınız.

Bozuk bir postür çeşitli egzersizlerle kolaylıkla düzeltilebilmektedir. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise azimle çalışmalara ve egzersiz programınıza devam etmektedir.

Evde veya spor salonunda uygulayabileceğiniz bu postür düzeltme egzersizleri bir süre devam ettiğinizde farkı hissedeceksiniz.

Üstelik uzun süredir yanlış duruş nedeniyle çektiğiniz ağrı, sızı gibi bel, sırt problemlerinde de hızlıca kurtulacaksınız.

Postür düzeltme egzersizleri spor salonlarında hocalar tarafından kişilere yaptırılmaktadır.

Fakat internet üzerindeki çeşitli resimli anlatım ve videolarla da kişilere ulaşmaktadır.

Daha öncesinde bir spor geçmişiniz yoksa bu egzersizleri bir uzman kontrolünde yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Postür düzeltme egzersizlerini yapmaya başlamadan önce de ısınma hareketleri yapmaya dikkat etmeli, böylece spor sakatlamalarını engellemelisiniz.

Doğru Bir Çalışma Ortamı Oluşturun!

Oturduğunuz koltuktan çalışma masanıza kadar her detay duruş bozukluğu nedeni olabilmektedir. Bu yüzden özellikle masa başında çalışıyor, uzun saatler oturuyorsanız çalışma alanınızın konforuna dikkat etmelisiniz.

Unutmayın, bu bir lüks değil, doğru bir duruş ve sağlıklı bir omurga için gerekliliktir.

Çalışma alanında duruş şeklinizi etkileyen en önemli unsur sandalyedir. Oturduğunuz sandalyenin kaliteli ve uygun olması duruşunuzu önemli ölçüde değiştirmektedir.

Rahatsız bir sandalye kullanmak kesinlikle kaçınmalısınız. Aynı zamanda bel desteği oldukça önemlidir. Sandalyenizde bel desteği bulunmuyorsa ayrı bir bel desteği satın alabilir veya yastık gibi bir eşya ile belinizin desteklenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Birçok kaynakta doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de doğru oturuş şeklinin 90 derece olduğudur. 90 derece oturmak, özellikle uzun bir süre oturmak kişide bel ve sırt ağrılarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Böylece bir süre sonra istem dışı kambur bir duruşun ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle 135 derece doğru oturuş pozisyonu ile oturmaya özen göstermelisiniz.

Bilgisayar ekranının konumu da oldukça önemli. Özellikle boyun kaslarınızı etkileyen bilgisayar ekranı duruşunuzun bozulmasına neden olmaktadır.

Göz hizasında olmasına dikkat edilmelidir. Ne çok aşağıda ne çok yukarıda… Tam karşınızda bulunan bir bilgisayar ekranında çalışırken daha az yorulduğunuzu hissedeceksiniz.

Masanız bunun için yeterli değilse bilgisayar ekranını bir yükselti ile göz hizasına çıkarabilirsiniz. Diz üstü bilgisayar kullanıyorsanız dik bir açıyla yerleştirmeye de özen göstermelisiniz.

Resimdeki şekilde bakarsanız başınızın tüm ağırlığı tek noktaya biner

Telefon Ekranına Doğru Şekilde Bakın!

Akıllı telefonlar çağımızın icadı… Her yaştan kişi onlar olmadan neredeyse hareket edemez hale geldi.

Bunun sebebi ise tek tuşla birçok işlemi çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyor olmaları…

Uzun saatler boyunca oyun oynadığınız, mesajlaştığınız, sosyal medya sörfleri gerçekleştirdiğiniz bu küçük cihaz duruş pozisyonunuz için tam bir felaket olabilir.

Bunun için doğru bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bilgisayar ekranında olduğu gibi akıllı telefon kullanımında da göz hizası kuralı geçerli.

Telefonu çok aşağıda çok yukarıda veya görüş açınıza ters kalacak şekilde tutmanız kısa bir süre sonra çeşitli ağrıların meydana gelmesine sebep olacaktır.

Aynı zamanda sürekli bu şekilde kullanım kısa bir süre sonra duruş şekliniz de bozuklukların meydana gelmesine yol açacaktır.

Doğru Nefes Almayı Öğrenin!

Nefes alışverişiniz bile duruş bozukluğuna neden olabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.

Dik bir duruş istiyorsanız solunum sisteminizi doğru kullanmayı kısa bir süre içinde öğrenmeli ve hayatınızın her anında doğru şekilde nefes alıp verdiğinizden emin olmalısınız.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre doğru nefes alma verme diyaframdan gerçekleşmektedir. Bunun için burundan nefes alıp ağızdan vermelisiniz.

Üstelik diyafram nefesi duruşunuzu düzeltirken daha geç yorulmanıza katkı sağlayarak yürürken, koşarken hatta konuşurken dahi nefes nefese kalmanızı engelleyecek, nefesinizin yetmeme problemi ortadan kalkacaktır.

Duruş Pozisyonunuza Her Zaman Özen Gösterin!

Sadece yürürken ve otururken dik bir duruş sergilemeye özen göstermeniz yeterli değildir. Siz farkında olmasanız dahi uyurken aldığınız vücut şekli doğrudan duruşunuzu etkileyecektir.

Bu nedenle televizyon karşınıza ayaklarınızı uzatıp keyif yaparken bile duruş şeklinizin doğru olduğundan emin olmalısınız.

Yatış pozisyonunuzu ayarlamak duruş bozukluklarını önemli ölçüde engelleyecektir. Uyurken kendinizi cenin pozisyonuna sokmamaya, dik bir sırt duruşu ile doğru şekilde uyumaya dikkat etmelisiniz.

Mümkünse sırt üstü yatmak ve yatağın vücut sağlığı için ideal olması önemlidir. Vücudunuzun şeklini alan bir yatak seçimi daha rahat bir uyku sağlamakla kalmamakla, duruş bozukluklarının ortaya çıkmasının da önüne geçecektir.

Fitness Programlarına Katılın!

Spor yapmak sağlıklı bir yaşam için her açıdan önem taşır. Duruş pozisyonunu düzeltmek için tek başına postür düzeltme egzersizleri her zaman mümkün olmamaktadır.

Bu nedenle bir spor salonuna yazılarak pilates, yoga, fitness gibi bir spora kaydınızı yaptırın. Bu sporlar bedeninizin temel kaslarınızı eğitmek için bire birdir.

Kaslarınızı doğru ve gerektiği gibi hissettiğinizde hem fiziksel görüntünüz hem de dik bir duruş mümkün olmaktadır. Kilo probleminiz varsa bu spor programları ile bir taşla iki kuş vurmanız da mümkün olmaktadır.

Duruş bozuklukları gün içerisinde ve toplum yaşamında kişilerin çeşitli sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bu problemler sağlık açısından olduğu gibi diğer bireylerle de olabilmektedir.

Daha dik ve doğru bir duruş kişilerin kendilerine olan güvenlerini de etkilemektedir. Böylece çevrenizdeki kişileri duruşunuzla etkilemek mümkün olmaktadır.

Postür bozuklukları olduğunuzdan daha hantal ve daha kısa boylu görünmenize de neden olmaktadır. Postür düzeltme hareketlerini düzenli olarak uygulandığınızda ve dik bir duruşa her an dikkat ettiğinizde olduğunuzdan daha uzun boylu görünmenizde mümkün olmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

62
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes