Diyabet Belirtileri Nelerdir?


30
15 paylaşım, 30 puan

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda günümüzde sık görülen hastalıklardan biridir. Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olarak genelde en sık karşılaşılan diyabet türleri bunlardır. Diyabet, hücrelerin üretilen insüline direnç göstermesidir. Vücut insülin üretmediğinde ya da yeterli orada değilse birikme olur ve bu birikme neticesinde vücutta diyabetle birlikte ciddi rahatsızlıklar görülür.

Diyabet sorunu çok aşırı kilo alımı olanlarda, dengesiz beslenme sorunu olarak kötü şekilde beslenenlerde, hareketsizlik gibi durumlarda ve genetik sorunu olan kişilerde sık görülür. Özellikle aile geçmişinde diyabet öyküsü olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Bu tip kişilerin özel testler yaparak diyabete yatkınlığı test edilmeli ve ona göre tedavi uygulanmalıdır. Diyabet hastalığının sonuçları kişilerde oldukça olumsuz etkiler oluşturur. Tedavi edilmediğinde kişide organların zarar görmesi ve neticesinde organ kayıplarına kadar çok büyük sorunlar da oluşturabilir. Şeker hastalarının yeme içmelerine normal kişilerden çok daha büyük özen göstermeleri gerekir. En ufak bir hata komalık derecesinde sonuçlara neden olabilir.

Diyabet Hastalığının Belirtileri

Diyabet sorununuzun olup olmadığı konusunda belirli testler yapılsa da bu konuda bazı belirtiler yaşıyor olmanız diyabet sorunuyla karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir. Bu belirtilerin bir kaçını yada çoğunu yaşıyorsanız diyabetten şüphelenebilirsiniz. Kesin emin olmak için ve tanının konması için uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Gerekli testler yapıldıktan sonra doktorunuz size gerekli bilgiyi verecek ve diyabet hastası olup olmadığınız hakkında bilgilendirecektir. Bundan sonraki süreç tedavi süreci olacak ve hastalığın iyileşmesi için gerekli bir süreçtir. Diyabet hastalığının belirtileri olarak şunları sayabiliriz:

  • Sık Susama: Çok su ihtiyacı hissediyorsanız diyabet hastalığından şüphelenebilirsiniz. Aşırı su ihtiyacı karaciğerin glikozu incelterek kana karıştırması için daha çok suya gereklilik duymasıdır.

  • Sık idrara çıkma: Çok susama neticesinde bol oranda su tüketimi çok sık olarak idrarınızın gelmesini sağlar.

  • Yorgunluk Hissi: Hücrelerimizin enerji üretmesi için glikoza ihtiyacı vardır. Şeker hastası olan kişiler de insülin hormonu salgılanmadığı için ya da yeterli olmadığı için glikoz hücrelere geçiş yapamaz ve enerji üretemez. Bu durumda kişilerde sürekli yorgunluk hissi sağlar.

  • Bacak, ayak ve ellerde karıncalanma hissi: Ellerinizde, ayaklarınızda ve bacaklarınızda karıncalanma olarak uyuşukluk oluyorsa diyabetten şüphelenebilirsiniz. Kandaki glikoz miktarı çok uzun süre yüksek oluyorsa karıncalanma ve uyuşukluk olur. Bu da diyabetin ilerlemiş olduğunun göstergesidir.

Diyabet Hastası İçin Öneriler

Her hastalığın mutlaka bir devası vardır. Diyabet sorunu da henüz daha başlangıç aşamasındaysa ya da başlamadan daha sonrası için bazı tedbirler alınabilir. İlerleyen durumlarda ise gerekli tetkiklerden sonra doktorun önerileri doğrultusunda hastalık kontrol altına alınabilir. Diyabet hastası için öneriler olarak şunları tavsiye edebiliriz:

  • Çok kilo alımına dikkat edin. Çok kilo almak ve kötü beslenmek diyabet sorunun en büyük göstergelerinden biridir.

  • Sağlıklı gıdalar ile beslenmeye çalışın.

  • Hareketsizlik durumundan bir an önce sıyrılmaya özen gösterin. Her gün belirli sürede fiziki aktiviteler yapmaya özen gösterin. Sağlıklı yaşam için gerekli olan sporu hayatınızın bir parçası olarak görmeye çalışın. Spor yapmak vücuttaki pek çok organın sağlıklı olması için önemlidir.

  • Yağlı yiyeceklerden özellikle uzak durunuz. Yağ oranı diyabet hastalığını arttıran nedenlerdendir. Bu açıdan vücutta yağ birikimine dikkat etmek gerekir.

  • Genetik sorunlar için eğer ailenizde diyabet hastası olan varsa sizde de olma oranı yüksektir. Bu konuda önceden gerekli testleri yaptırarak diyabet hastalığında etkili tedaviler uygulayabilir hastalığı daha kolay aşabilirsiniz.

  • Keten tohumu Keten Tohumu Diyabete İyi Gelir Mi? yazımızı da kesin okumanızı öneririm.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

30
15 paylaşım, 30 puan

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Havalı Havalı
0
Havalı

2 Yorum

Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle