Dünya 2 Kat Büyük Olsaydı Ne Olurdu


40

Gezegenimiz dünya bir gün içinde binlerce olay deprem, sel felaketi, hortum vesaire bir çok doğal afet yaşanmaktadır ama emin olun dünyanın büyüklüğü hiç değişmiyor.

Peki hiç düşündünüz mü dünya şuan ki halinden 2 kat daha büyük olsaydı neler olurdu.

Dünya’nın çapı iki katına çıksaydı, ancak yoğunluk eski Dünya’ya benzer olsaydı, gezegenin kitlesi yükselirdi ve yer çekimi iki kat daha güçlü olurdu.

Bu anında kilonuzu eskisinden iki kat daha fazla hale getirecektir. Dizlerinize daha fazla ağırlık bineceğinden daha çabuk yorulacak oturduğunuzda zor kalkacaksınız.

ağırlığımız artacaktır
ağırlığımız artacaktır

Kalbiniz beyninize doğru kan basmada zorlanacağı için çabuk yorulacaktır

Daha kısa olurduk.

Omurgalarımız, sürekli aşağıya çekilmek suretiyle daha sıkıştırılacak ve her tür türün kısa olmasına neden olacaktır.

Kelimenin tam anlamıyla “Dünyadan baş aşağı” ya düşecektik. Çoğu astronotun boyu uzayda yaklaşık 5 cm büyür nedeni: daha düşük yer çekimi omurga arasındaki sıvıyı genişlemesini sağlar.

Boyları, Dünya’nın acımasız yer çekimine geri dönünce çabucak normale döner. Uzay elbiselerinin değişikliği sağlamak için genellikle ekstra alanı vardır.

Dünya iki kat büyük ve yer çekimi de 2 kat fazla olsaydı uzaya çıkmamız da çok zor belki de imkansız olurdu sebebi roketi uzaya çıkaracak kadar güçlü motorlar yapamazdık.

Sporda iyi olmazdık.

dünya 2 kat büyük olsaydı sporda bu kadar iyi olmazdık
dünya 2 kat büyük olsaydı sporda bu kadar iyi olmazdık

Çok daha yavaş olurduk. Yürümek bile, yürümek veya atlamak çok zor olacaktır.

Daha hızlı yoruluruz ve dinlenmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyarız. Elbette zamanla artan kilolarımızı desteklemek ve yeni koşullara uyum sağlamak için kemik ve kaslarımız güçlenir. Fakat birçok yeni kayıtlar koymamız pek olası değildir.

Hayvanlar çok farklı görünürdü.

Evrim hızlanacak ve doğal seleksiyon gerçekleşecektir. Genel olarak, hayvanlar da daha kısa ve dayanıklı olurdu.

Küçük hayvanlar, hareket etmeleri için gereken enerji gereksinimleri önemsiz bir şekilde artacağından daha az etkilenecektir. Şelaleler çok daha ciddi sonuçlar doğuracak, bu nedenle tırmanan hayvanlar daha sıkı bir kavrama geliştirmelidir.

Ağaçlar çökecekti.

Bir ağacın ne kadar büyüyebileceği konusunda bir sınır vardır ve aslında yerçekimi tarafından düzenlenmiştir. Basitçe belirtmek gerekirse, bir ağaç, fotosentezden elde ettiği enerji miktarı, suyu üste taşımak için gereken enerjiden daha yüksek olduğu sürece artmaya devam edecektir.

Artan yer çekimi dengeyi bozabilir, çünkü suyu ağaç gövdesine taşımak için daha fazla enerji gerektirecektir. Uzun boylu ağaçlar muhtemelen yıkılıp kuruyacak ve yeni ağaçların boyu büyümeyecektir.

Volkanlar patlayacaktır.

Dünya’nın içindeki kararsız elementlerin miktarı, daha büyük bir kütle ile yükselir, aşırı ısıtmaya ve volkanik aktivitenin artmasına neden olur.

Dünyanın dört bir yanındaki ölü volkanlar binlerce yıl sonra uyanabilirler. Büyük dünyanın yüzü, volkanik aktivitenin şeklini değiştirebileceği ve yeni arazi yaratabileceği düşüncesiyle çok farklı olacak. Patlamalar gazlar atmosferi etkiler çünkü iklim değişikliği de takip edebilir.

Bonus: Kepler-22b

Kepler-22b sistemi
Kepler-22b sistemi

Evrenin sadece en ufak kısmı araştırılmıştır. Bu nedenle NASA, Kepler misyonunu, gezegen sistemlerinin çeşitliliğini keşfetmeye adamıştır.

Son zamanlarda, yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunan ilk ekstra güneş gezegeni Kepler-22b’yi keşfettiler. Çapının Dünya’dan 2.4 kat daha büyük olduğu tahmin ediliyor.

Basitçe söylemek gerekirse, hayatlarını orada bulmayı umuyorlar çünkü yapısı gezegenimizin yapısına benziyor.

Daha fazlasını öğrenmeden önce, ciddiye giden bazı ekipmanların yapılması gerekir çünkü bu gizemli yeni dünya 600 ışıkyılı uzaklıkta.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

40
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes