Duygularınızın Vücudunuzu Etkilediğini Gösteren 9 Yol


60

Duygularımızın vücudumuzla direk olarak bağlantısı olduğunu söyleyebiliriz. Hem bedensel hem de zihinsel durumumuza büyük oranda katkı sağlar.

Duygularınızın ne kadar güçlü olduğunu, zihninizi yüceltme ve vücudunuzun sağlığını koruma evresinde görme imkanına sahip olursunuz.

Birçok insanın saklamak için büyük bir çaba içerisine girdiği duyguların vücudunuza ve görünüşüne neler yapabileceğini hiç düşündünüz mü?

1-Aşk

Aşık olduğunuz zaman kalp atışınızın adeta yarışa girdiğini ve ellerinizin terlerken ne kadar tatlı olduğunu fark edersiniz.

Aşkın norepinefrinin ve adrenalinin uyarılması sonucunda ortaya çıktığı belirtilmiştir. Aynı zamanda aşk hormonu olarak görülen oksitosin sizi daha mutlu ve güvende hissettirir.

Ek olarak beynin ağrı kesme özelliği olan bölümleri harekete geçirir ve ağrınızın giderilmesi sağlanır.

2-Öfke ve Kaygı

Öfke; kızgınlık ve sinirli olmayla alakalı bir durumdur. Öfkeli bir insan olmanız kalp krizi, cilt problemleri hatta felç geçirme gibi sağlık sorunları yaşamanıza sebep olabilir.

Bunun dışında uykusuzluk ve baş ağrısı sorunlarına sebep olma özelliği de vardır.

Daha önemlisi ise; eğer öfkelendiğiniz zaman endişe duyuyorsanız bu gelişmiş anksiyete bozukluğunun belirtilerinin artmasına sebep olacağı için durumunuz daha kötü bir hal alabilir.

Öfkenin sizi yenmesine izin vermemek için geri adım atarak neden öfkelendiğinize karar verin.

3-Depresyon

Depresyon, duygusal acının oluşmasına sebep olabilecek bir beyin bozukluğudur. Kişinin depresyonda olması birçok hastalığın riskini artıracaktır.

Aynı zamanda bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebep olur. Rahat etmeyeceğiniz ve sürekli kötü düşünceler içerisinde olacağınız için uykusuzluğa da sebep olmaktadır.

Depresyon ve stres altında olmanız kalp krizi riskini büyük oranda artıracaktır.

4-Korku

Korku hissettiğiniz zaman kan yüzünüze sızarak solgun bir görünüm elde etmenize sebep olur. Bu otonom sinir sistemi, kavga ya da uçuş kontrol sistemi sayesinde gerçekleşmektedir.

Tetikleyici bir durum yaşadığınız zaman kan damarları yüzümüzde ve ekstremitemizde akışı daha sık hale getirebilir. Kaslara ve vücuda daha fazla kan gidebilir.

5-Tiksinme

Duygularınızın Vücudunuzu Etkilediğini Gösteren 9 Yol
Duygularınızın Vücudunuzu Etkilediğini Gösteren 9 Yol

Bir şeye karşı tiksinti duymanız kontrol etmesi gerçekten en zor olan duygular arasında yer almaktadır.

Öfke, korku gibi durumlar kalp atışınızı hızlandırırken tiksinti genellikle kalp atışınızın daha yavaş olmasına sebep olur.

Mide bulantısı hissetme ihtimaliniz çok yüksektir.

6-Utanç

Normal durumlarda görülen utanmak, kişinin kendisine olan saygısını ve özgür iradesini kaybetmesine sebep olmaz.

Fakat geçmişten gelen bir utanç söz konusuysa kişi için bu durum bir stres haline gelebilir. Bu durum birincil stres hormonu olan kortizolün fazla üretilmesinden kaynaklanmaktadır.

Kalbin hızla atmasına ve atardamarların daralmasına sebep olabilir. Utancın üstesinden gelebilmek için kendinizi birileriyle kıyaslamayı durdurmanız gerekecektir.

İnsanların düşüncelerine ve söylediklerine karşılık kendinizden emin bir duruş sergileyerek korkmamayı öğrenmelisiniz.

7-Gurur ve Hor Görme

Mantıksız bir şekilde ilerleyen gurur, başkaları hakkında olumsuz düşüncelerin oluşmasıyla beraber sizden daha iyi kimsenin olmadığı hissine kapılmanıza sebep olur.

Yüksek tansiyon, mide bulantısı, mide yanması, mide ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşamanıza sebep olabilir. Aynı zamanda kendinizle gurur duymanız riskleri görmenizi engelleyebilir.

8-Kıskançlık

Bazı insanlar kıskançlığı gerçekten çok sempatik bulmaktadır. Fakat kıskançlığın ölçüsü çok fazla olmadığı zaman bu hisse kapılmaktadır.

Normal kıskançlık duygusu bir kişinin sevdiklerine karşı endişe duyması ve kaybetmekten korkmasıdır. Aşırı kıskançlık ise belirgin bir şekilde kilo kaybı oluşmasına, iştahta azalmaya, mide sorunlarına ve uykusuzluğa sebep olabilir.

9-Mutluluk

Mutlulukla beraber sağlıklı olmak el ele ilerlemektedir. Mutlu olmak özellikle kalp sağlığınızın daha iyi seviyeye gelmesine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği gibi daha uzun bir yaşamın da kapılarını açar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

60
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes