Egzama Nedir Egzamanın Tedavisi


34

Egzama nedir? Vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı ve rahatsızlık yaratabilir ancak ellerinizdeki egzama daha da fazla sorun olabilir.

Egzamayı tahriş edici, alerjen veya genetik kaynaklı olmasına bakmaksızın, tedaviye yardımcı olabilmeniz için bazı adımlar atabilirsiniz.

Peki Egzama nasıl geçer?

Yapmanız gereken ilk şeylerden biri, yaşadığınızdan egzama olduğundan emin olmak için bir doktora görünmektir. Doktorunuz egzamaya neden olan tahriş edici maddelerin veya alerjenlerin belirlenebilmesi için de bir test yapabilir.

Egzamanın nedeni bilinildikten sonra, doktorunuz günlük olarak kullandığınız ürünlerdeki kortikosteroid krem, antibiyotikler, soğuk kompresler ve değişiklikler önerebilir. Egzama tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yöntem 1

Egzama neden olur belirtilerini arayın. Ellerde ve parmaklarda egzama yaygın bir durumdur. Egzamanızın bir çeşit olduğundan şüpheleniyorsanız, durumunuza teşhis ve tedavi için bir doktora görünün. Elinizle veya parmaklarında aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa egzama olabilir:

Egzama belirtileri şunlardır: 

Kızarıklık
Kaşıntı
Ağrı
Aşırı kuruluk
Çatlaklar
Kabarcıklar

egzamanın nedenleri
tahriş edici kimyasallar ve hatta su bile Egzama ya sebep olabilir

Egzama ya tahriş edici maddeler neden olabilir mi karar verin. Tahriş edici kontakt dermatit en yaygın el egzaması biçimidir. Bu egzama şekli, deriyi tahriş eden maddelere sık ve uzun süreli maruz kalınması nedeniyle ortaya çıkar.

Bu tahriş edici ürünler, temizlik maddeleri, kimyasallar, gıda maddeleri, metal, plastik ve hatta su da dahil olmak üzere deriyle sık sık temas eden herhangi bir şey olabilir.

Egzama Nedir? Bu tip egzamanın belirtileri nelerdir:

Parmaklarınızın arasında ve parmaklarınızdaki dokulu alanlarda şekillendirme ve kızarıklık
Tahriş edici maddelerle temas ettiğinde yanma hissi.

Egzama bir alerjiden de kaynaklanıyor olabilir mi. Bazı insanlar, alerjik kontakt dermatit adı verilen egzamadan muzdarip. Bu durumda, egzama, bir sabun, boya, koku, kauçuk veya bir bitki gibi bir maddeye karşı alerjiden kaynaklanır.

Bu tip egzamanın belirtileri genellikle ellerin ve parmak uçlarının iç kısmında yoğunlaşır, ancak ellerinizin herhangi bir yerinde görünebilirler.

Belirtileri şunlardır:
Kabarcıklanma, kaşınma, şişme ve kızarıklık alerjene maruz kaldıktan hemen sonra
Kabuklanma, kireçlenme ve cildin kırılması
Alerjene uzun süre maruz kaldıktan sonra cildin koyulaşması ve / veya kalınlaşması

El egzamansının atopik dermatitten kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyin. Atopik dermatitin yol açtığı el egzaması, çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır, ancak yetişkinler halen bu durumdan muzdarip olabilir.

Vücudunuzun diğer bölümlerinde olduğu kadar elinizde egzama belirtileri varsa, atopik dermatit elinizin egzamasına neden olabilir.

Atopik dermatit belirtileri şunlardır:

Günler veya haftalar süren aşırı kaşıntı
Cildin kalınlaşması
Ciltte lezyonlar

Yöntem 2

Teşhis için mümkün olan en kısa zamanda bir doktora gidin. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce, yaşadığınızın egzama olduğuna ve sedef hastalığı veya mantar enfeksiyonu gibi başka bir şey olmadığını kontrol etmek için bir doktor görmelisiniz.

Egzama Nedir? Egzamaya ne iyi gelir?

Doktorunuz size en iyi tedavi şekli konusunda karar vermenize yardımcı olabilir ve el egzaması şiddetli ise sizi bir uzmana yönlendirebilir.

Doktorunuza yama testi yaptırmasını isteyin. Egzamanın sebebini belirlemek için doktorunuz olası alerjileri kontrol etmek için cilt yama testinizi yaptırabilir.

El egzamanın bir alerjen kaynaklı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yama testi yapılması konusunda doktorunuzla konuşun. Yama testinin sonuçları, egzamaya neden hangi madde veya maddelerin neden olduğunu öğrenmenize yardımcı olur, böylece bunlardan kaçınabilirsiniz.

Yama testi sırasında doktorunuz bir yamaya bir madde uygulayacak ve hangisinin egzamaya neden olduğunu belirlemek için cildinize yama uygulayacaktır. Testin kendisi incinmez, ancak maddeler ve cildinizle nasıl tepki verdiği için bazı ağrı ve tahrişe neden olabilir.

Nikel, egzamaya neden olabilen yaygın bir tahriş edici maddedir. Yama testi bir nikel alerjisini kontrol edebilir.
Ellerindeki veya elinizin yakınında kullandığınız ürünlerin bir listesini düzenli olarak derlemek de yararlı olabilir.

Bu liste, sabun, nemlendirici, temizlik ürünü ve çalışma veya ev yordamlarının bir parçası olarak temasa girebileceğiniz özel maddeleri içerebilir.

hidrokortizon merhemi
%1 oranındaki hidrokortizon merhemi Egzama ya iyi gelir

% 1 hidrokortizon merhemi kullanmayı düşünün. Doktorunuz egzamaya yardımcı olmak için% 1 hidrokortizon merhemi kullanmanızı tavsiye edebilir. Bu merhem tezgahta ve reçeteyle kullanılabilir. Ne arayacağınızdan emin değilseniz doktorunuza danışın. Egzama ilaçları ve kremleri de işe yarar

Çoğu hidrokortizon merhemi, duş aldıktan sonra veya ellerinizi yıkadıktan sonra cilt hala nemli iken uygulanır. Doktorunuzun önerdiği hidrokortizon merhemi içeren ürün talimatlarını uyguladığınızdan emin olun.
Bazı durumlarda daha güçlü topik kortikosteroidlere ihtiyaç duyulabilir, ancak doktorunuzdan bir reçete gerektirecektir.

Kaşınmayı azaltmak için soğuk kompres kullanın. Egzama sıklıkla aşırı kaşıntıya neden olur, ancak kaşıntıyı gidermek için ellerinizi çizmemeniz önemlidir.

Kazıma, egzamanın kötüleşmesine ve aynı zamanda enfeksiyonlara neden olabilecek süreçte cildi tahrip edebilir. Elleriniz kaşıntılıysa, bunun yerine onları yatıştırmak için soğuk bir sıkıştırma kullanın.
Soğuk bir kompres yapmak için, el havlusunu veya kağıt havluyu buz dolu bir plastik veya buz torbasının etrafına sarın.

Oral antihistaminikler almayı düşünün. Bazı durumlarda, karşıt oral antihistaminikler ara sıra el egzamasına yardımcı olabilir. Bu ilaçların uyuşukluğa neden olabileceğini aklınızda bulundurun, bu nedenle gün içinde veya onları alacak çok şeyiniz olduğunda bunları almak istemeyebilirsiniz. Oral antihistaminikler elinizin egzamasına iyi bir çözüm olabilirse, doktorunuza danışın.

Doktorunuza antibiyotik gerekip gerekmeyeceğini sorun. Egzama bazen ciltteki kabarcıklar, çatlaklar ve lezyonların neden olduğu açıklıklar yüzünden enfeksiyonlara neden olabilir.

Cildiniz kırmızı, sıcak, şişmiş ve / veya acı vericiyse veya egzama tedavilerine cevap vermezse, enfeksiyonunuz olabilir. Egzamadan kaynaklanan bir enfeksiyonu tedavi etmek için bir antibiyotik gerekip gerekmeyeceğini doktorunuza sorunuz.
Doktorunuz reçete etmedikçe antibiyotik kullanmayınız.

Gerek duyulmadığında antibiyotik kullanmak onları onlara ihtiyaç duyduğunuzda daha az etkili hale getirebilir.
Doktorunuzun verdiği antibiyotiklerin tümünü kullanın.

Enfeksiyonunuz iyileşmiş gibi görünse bile, reçete tam olarak alınmazsa, enfeksiyon geri dönebilir ve tedavisi daha zor olur.

Reçeteyle satılan ilaçlar hakkında doktorunuza danışın. Bazı durumlarda, el egzaması, reçetesiz topikal kremlere tepki vermeyebilir ve yaşam tarzı değişiklikleri yapabilir.

Bunun gibi durumlarda, doktorunuz sistemik (topikal değil) kortikosteroid veya immünosüpresan bir ilaç reçete etmesi gerekebilir. İlaçların olumsuz yan etkilere sahip olabilmesi için, eczanızı başka yollardan kontrol etmeye çalışıncaya kadar bu seçenekler dikkate alınmamalıdır.

Reçeteli bir topikal immün modülatör hakkında doktorunuzla konuşun. Egzamanın diğer tedavi seçeneklerinden herhangi birine cevap vermiyorsa, reçeteli bir topikal immün modülatör kremi hakkında doktorunuzla konuşmayı düşünebilirsiniz.

Elidel ve Protopic, egzama tedavisi için FDA tarafından onaylanmış reçeteli kremlerdir. Bu ilaçlar bağışıklık sisteminizin belirli maddelere tepki verme biçimini değiştirir, bu nedenle başka hiçbir şey yapılmazsa yardımcı olabilirler.

Bu kremler genellikle güvenlidir, ancak nadir durumlarda ciddi yan etkilere sahip olabilir, bu nedenle son çare olarak saklanmalıdır.

Egzama
Fototerapi Egzama ya iyi gelir

Fototerapi konusunda doktorunuza danışın. Egzama da dahil olmak üzere bazı cilt hastalıkları, fototerapiye veya kontrollü ultraviyole ışığa maruz kalmaya iyi yanıt verir.

En iyi geleneksel topikal yaklaşımlar başarısız oldıktan sonra kullanılan, ancak sistemik yaklaşımların önce edilir.
Tedavi, hastaların% 60-70’inde etkili olmakla birlikte, iyileşme görülmeden önce birkaç ay boyunca tutarlı bir tedavi sürebilir.

Yöntem 3

Egzama tetikleyicilerine maruziyeti azaltın. Doktorunuz yama testi yaptıktan sonra tetikleyicilerin egzama neden veya yoğunlaştığını bilmelisiniz.

Bu tetikleyicilere maruz kalmayı önlemek için elinizden gelen her şeyi yapın. Farklı bir ev temizleyicisine geçin, egzamaya neden olan yiyecekleri başkasına danışın veya ellerinizle madde arasında bir bariyer oluşturmak için eldiven giyin.

Parfüm ve boya içermeyen sabun ve nemlendiriciler seçin. Ellerin egzamasına sabunlardaki ve nemlendiricilerdeki boyalar ve parfümler neden olabilir. Yapay kokular veya renkler içeren sabun ve nemlendiricilerden uzak durun.

Hassas ciltler veya tüm doğal ürünler için üretilmiş ürünler arayın. Belirli bir sabun veya nemlendiricinin egzamanın alevlenmesine neden olduğunu biliyorsanız kullanmayın.

Bir nemlendirici yerine düz vazelin kullanmayı düşünün; Bir reaksiyona neden olma olasılığı daha düşüktür ve nemlendirme işleminde daha etkili olabilir.

egzamanın tedavisi
Egzama Nedir nasıl geçer. Elleri sık sık yıkamak egzamanın iyileşme süresini uzatabilir

Ellerinizi çok sık yıkamayın. Maruz kaldıysanız tahriş edici maddeleri elinizden çekmeniz önem taşırken sık sık el yıkama egzamanın daha da kötüleşmesine neden olabilir. Kirli olmadığı sürece ellerinizi yıkamayın.

Elleri kuru tutun. Sıklıkla ıslak veya nemli eller, el egzamasında artmış risk altındadır. Yemekleri elle yıkamak veya ellerinizi ıslatan başka şeyler yapmak için çok zaman harcarsanız, bu faaliyetleri azaltmaya çalışın veya elinizin ıslanmasını elinizden gelen herhangi bir şekilde azaltmaya çalışın.

Örneğin, onları yıkama yerine elin bulaşıkları yıkamak için bulaşık makinesi kullanın veya en azından bulaşıkları yıkarken ellerinizi kuru tutmak için eldiven giymek gerekebilir.

Ellerinizi yıkadıktan veya ıslattıktan hemen sonra kurutun. Bunların tamamen kuru olduğundan emin olun.
Ellerinizin ıslandığı süreyi azaltmak için daha kısa yağmurluk kullanın.

Ellerinizi sık sık nemlendirin. Egzama parlamalarını önlemek için iyi bir nemlendirici gereklidir. Cildi tahriş etmeyen bir nemlendirici kullandığınızdan emin olun.

Merhem genellikle el egzaması için en iyi seçenektir, tahriş olmuş cilde uygulandığında daha nemlileşir ve daha az batmaya ve yanmaya neden olur.

Ellerinizin her zaman iyi nemlendirildiğinden emin olmak için yanınızda küçük bir şişe nemlendirici bulundurun. Onları yıkadığınız her an ya da kuru hissetmeye başladıklarında ellerinizi nemlendirin.

Elleriniz tahriş edicilere veya alerjenlere maruz kalacaksa, pamuklu eldiven giyin. Ellerinizi tahriş eden kimyasal maddeleri ve diğer maddeleri kullanmaktan kaçınamıyorsanız, ellerinizi bu maddelere maruz kalmamak için pamuklu kauçuk eldivenler giyin. Elinizi tahriş eden maddelere maruz kalacağınız zaman eldivenlerini giyin.

Eldivenleri parfüm ve boya sabunu ile gerektiği zaman yıkayın. Onları ters çevirin ve tekrar kullanmadan önce tamamen kurumaya bırakın.
Temizleme ve pişirme için eldivenlere ihtiyacınız varsa, bu faaliyetler için ayrı çiftler bulunduğundan emin olun.

Elleriniz tahriş edicilere veya alerjenlere maruz kalındığında yüzükleri çıkarın. Yüzükler, egzamayı daha da kötüleştiren maddelerin derinizin yanına sıkışmasına neden olabilir.

Sonuç olarak, yüzüklerin altındaki ve etrafındaki alanlarda daha fazla alevlenme olabilir. Tetikleyicilerinize maruz kalmadan önce ve ellerinizi yıkamadan veya nemlendirmeden önce halkalarınızı çıkarmayı unutmayın.

Ellerindeki egzamayı tedavi etmek için bir çamaşır suyu banyosu kullanma konusunda doktorunuza danışın. Çok seyreltilmiş bir çamaşır suyu ve su solüsyonu kullanmak, bazı insanlara egzama yardımcı olan bakterilerin miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Elbette ağartıcı, sizde egzamayı tetiklediyse, bu tedaviyi deneme melisiniz. Çamaşır suyu el emarelerini rutininize dahil etmeye karar vermeden önce doktorunuzla konuşun.

Bir elle ıslatmada kullandığınız çamaşır suyunun bol miktarda suda seyreltmeyi unutmayın. Sadece litre suya yaklaşık 1/2 çay kaşığı kullanın.
Çamaşır suyunu giysinize, halıya veya rengin zarar verebileceği başka herhangi bir yere koymamaya dikkat edin.

Stres kontrolü. Bazı durumlarda, egzama patlaması stresle neden olabilir veya yoğunlaşabilir. Bu faktörün ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için günlük yaşamınıza gevşeme tekniklerini dahil ettiğinizden emin olun.

Egzersiz günlük ve dinlenmek için her gün biraz zamanı kenara koyun. Deneyebileceğiniz bazı rahatlatıcı aktiviteler, yoga yapmak, derin nefes egzersizleri yapmak veya meditasyon yapmayı içerir. Bunun için baş ağrısından kurtulmak yazımızdaki yöntemler işe yarayabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

34
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle