Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir?


33

Günümüzde en sık rastlanan ağrı şikayetlerinden birisi eklem ağrıları olmaktadır. Eklem ağrılarının hissedildikleri yerler olarak bilek, omuz, boyun ve bel kısmında meydana gelen ağrıları sayabiliriz. Buralarda kişiyi rahatsız eden sık ağrılar olmaktadır. Bu ağrı zaman içinde şiddetlenerek artabilir ve dayanılmaz bir hal alabilir.

Eklem ağrısı iki kemik arasında meydana gelen şiddetli ağrılar olarak tarif edilir. Bu ağrıya neden olan temel sebep genelde kıkırdak dokudaki sıvıyla kas yapısının zaman içinde zayıflamaya başlamasıdır. Bu ağrıların sık olduğu yerler el ve ayak bilekleri, dizler, bel ve boyun çevresidir. Buralarda eklem ağrıları diğer bölgelere göre çok sık görülür. Tedavi edilmediğinde ağrı şikayeti artabilir. Tedavi için uzman tedavisi önerilir. Bunun için bir doktora başvurmanızda yarar vardır. Ancak uygulanan bazı yöntemlerle de eklem ağrılarına geçici çözümler bulunabilir.

Eklem Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

Şiddetli ağrı ile birlikte gelen eklem ağrılarının tedavi yollarına geçmeden önce eklem ağrılarının belirtileri nelerdir bunları anlamaya çalışalım. Sonrasında tedavi yöntemleri üzerinde durmaya çalışalım. Eklem ağrıları belirtileri:

  • Ağrı: Başta da söylediğimiz gibi eklemlerde hafif ya da şiddetli olmak üzere ağrılar meydan gelebilir. Bu ağrılar bazen nöbetler halinde de sürebilir. Eklem yerlerinde ağrılar hisseden kişi eklem ağrısı problemiyle karşılaşabilir.

  • Hareket ederken zorlanma: Eklem rahatsızlığı olan kişiler hareket etmekte zorlanabilirler. Ağrının sık olduğu el ve ayak kısımlarında hareket becerisi azalabilir.

  • Eklemlerde şişlik ve sertlikler: Eklem ağrısı olan kişilerin eklem yerlerinde şişlikler olabilir ve zamanla bu şişlikler üzerinde sertleşme olabilir.

  • Hareket bozuklukları: Eklemlerde olan ağrıyla birlikte kişilerde hareketlerinde yavaşlama olabilir. Bu kişiler oluşan ağrı nedeniyle hareket ederken zorlanabilir ve hareketlerinde bir takım bozukluklar meydana gelebilir.

  • Hareket Güçlükleri: Son olarak eklem yerlerinde ağrı olan kişiler hareket ederken zorluk çekerler. Bir iş yaparken, yürürken , kendi kişisel işlerini yaparken bile zorlanabilir.

Eklem ağrıları genellikle pek çok kişide görülür fakat kalıtsal olarak eklem ağrısı sorunu çeken bireylerin ailesinde de yanı hastalık daha sık görülebilir. Eklem ağrıları kalıtsal olarak kişilerin ailesine geçebilir. Bunun dışında eklem ağrıları et çok tüketen kişilerde, ağır işler yapanlarda, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde diğer kişilere göre daha sık görülür.

Eklem ağrıların geçirmenin çeşitli yolları vardır. Eklem ağrıları için uygulanabilecek yöntemler şöyle sıralanabilir:

Eklem Ağrısı İçin Tedavi Yolları

Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir
Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir

Eklem ağrıları hafif ağrı düzeyinde ise bazı bitkisel yollarla ya da evde uygulayacağınız bir takım yöntemlerle bu ağrıları geçici olarak durdurabilirsiniz. Eklem ağrısı tedavi yolları olarak uygulayacağınız bazı bitkisel tedaviler şunlardır: Eklem ağrısı çeken kişiler özellikle omega 3 içeren balık tüketimine önem vermelidir. Balık olarak somon balığı eklem ağrılarında etkilidir. Bunun dışında kiraz yenmesi eklem ağrısı olan kişiler için tavsiye edilir. Zeytinyağı kullanabilirsiniz. Doktorların ağrıları tedavi ederken hastalara verdikleri tedavi yöntemleri içinde zeytinyağı ile ağrıyan yerlere masaj yapmaktır. Zeytinyağı ağrıları azaltmakta etkili yöntemlerden biridir. Eklem iltihabını önlemek için zerdeçal kullanılabilir. Bunlar dışında yeşil çay, brokoli ve tahıl ağırlıklı beslenmekte eklem ağrılarına faydalı olabilir.

Eklem ağrıları tedavisinde diğer yöntemler içinde kaplıcalara gitmekte çok iyi gelebilir. Kaplıcaların kanıtlanan şifalı etkileri bir çok hastalığa şifa olduğunu bizlere göstermektedir. İmkanınız varsa kaplıcalara giderek tedavi olabilirsiniz.

Bunu dışında akapuntur tedavisi de eklem ağrısı çekem kişiler için önerilen tedavi yöntemleri arasında yer alır. Her şeye rağmen ağrılar geçmiyorsa uzman bir doktordan yardım almanızda fayda vardır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

33
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle