Ekranda Takılı Pikseli Düzeltmek için 5 Yol


48

Bir TFT, OLED veya LCD ekranda ölü veya takılı bir piksel inanılmaz derecede sinir bozucu. Bir tamirin veya değişimin ne kadar süreceğini merak ederek, günlerce bakıp yardım edemezsiniz. Tüm bunlar önemsiz, ama düzeltilmesi kolay bir “ölü” piksel olarak oldukça rahatsız edici bir şey yüzünden üzülüyor.

Öğeyi mağazaya geri göndermeden önce, ölü pikseli kendiniz tamir edip edemeyeceğinizi deneyin! Bu, eğer dikkatli bir şekilde yapılırsa, garantinizi aksatmayacak ve size çok zaman ve endişe yaratacaktır. Ekranın o ölü pikselini nasıl düzeltebileceğinizi görelim.

Takılı veya Ölü Piksel için Yeni Ekranları Test Et

Evet, ölü veya takılı pikseller için yeni bir LCD, OLED veya TFT ekranı test etmelisiniz. Monitörünüzü, tam ekran modunda siyah-beyazın yanı sıra temel renklerden oluşan bir paletle çalıştırabilirsiniz. Aşağıda bunu yapmak için size araçlar göstereceğiz.

Bu bir Stuck veya Dead Pixel mi?


Peki, tek bir pikseli işaretlerseniz ne olur? Sadece takılı bir piksel mi görüyorsunuz, yoksa aslında ölü bir piksel mi?

Bir  üç alt pikselinin oluşturabileceği renklerden herhangi birinde görünecektir, yani kırmızı, yeşil veya mavi Bir ölü pikselde tüm alt pikseller kalıcı olarak kapalıdır ve pikselin siyah görünmesini sağlar. Nedeni bozuk bir transistör olabilir. Bununla birlikte, nadir durumlarda, siyah bir piksel bile sıkışmış olabilir.

Eğer bir renkli veya beyaz piksel görüyorsanız, bunu düzeltmeniz mümkün olabilir. Ve bir siyah pikseli görürseniz, şanslar düşüktür, ancak hala umut vardır.

Takılı bir pikseli düzeltmeye yönelik yöntemlere dönelim.

Takılmayan veya Ölü Piksellerin Düzeltilmesi


Ne yazık ki, ölü bir pikseli tamir edemezsiniz. Bununla birlikte, sıkışmış bir pikseli düzeltebilirsiniz. Ve yukarıda açıkladığım gibi, ikisini ayırmak zor. Her iki durumda da deneyebileceğiniz yöntemler şunlardır:

  1. Öncelikle monitörünüzü farklı renk paletlerine bakarak ölü veya takılı pikselleri tanımlayın.
  2. Takılı veya ölü görünümlü bir pikseli düzeltmek için üçüncü taraf bir araç kullanın. Birden çok renk ile piksel yanıp söner. UDPixel’i (Windows) veya LCD’yi (çevrimiçi) öneriyoruz.
  3. Sonunda, takılı pikselin nemli bir bezle veya sivri uçlu, ancak yumuşak bir parça ile lastik / silginin sonundaki gibi yumuşak bir öğeyi içeren manuel bir yöntemi deneyebilirsiniz. Bir kalem

Bu yöntemlere ve araçlara ayrıntılı olarak bakalım.

1. UDPixel


UndeadPixel olarak da bilinen UDPixel, bir Windows aracıdır. Tek bir araç kullanarak pikselleri tanımlamanıza ve düzeltmenize yardımcı olabilir. Program, Microsoft .NET Framework gerektirir. Windows’da değilseniz veya herhangi bir yazılım yüklemek istemiyorsanız, aşağıdaki çevrimiçi araçlar için aşağı kaydırın.

Soldaki Ölü piksel konumlandırıcı ile herhangi bir ekran düzensizliğini kolayca tespit edebilirsiniz. Şimdiye kadar vizyonunuzdan kaçmış olabilir.
Ölü Piksel Testi ve Düzeltme Aleti
Şüpheli bir piksel tespit ederseniz, Ölümsüz piksele geçin ve yeterli miktarda flaş penceresi oluşturun. takılı piksel başına bir tane) ve ‘a bas. ‘ i başlat. Minik yanıp sönen pencereleri garip pikseller bulduğunuz yere sürükleyebilirsiniz. Bir süre çalışmasına izin verin ve sonunda Flaş aralığını

2 değiştirin. LCD


LCD, sıkışmış pikselleri bulup nihayetinde sabitlemenizi sağlayan çevrimiçi bir araçtır. Pek çok seçeneği tek bir küçük pencereye sığdırır, ancak genel bakış açınız olduğunda kullanımı kolaydır.

Not: Bu web sitesi Flash gerektirir. Chrome’daysanız, Get Adobe Flash Player düğmesini ve Chrome sizden Flash’ı çalıştırmanızı istediğinde, İzin Ver ‘e tıklayın.

Ekranı, tüm renkleri (yeşil, mavi ve kırmızı) gözden geçirin ve ekranımızı kontrol edin. Ayrıca, beyaz ve siyahı da kontrol etmelisiniz. ‘a bas? & Arka plan bilgileri için düğme

Takılı Piksel ve Ekran Sabitleyici Aracı

Takılı bir piksel bulursanız, Ekranımı Onar düğmesini tıklayın ve Bir veya iki dakika için grafik yanıp sönen renk.

 

Her pikselin farklı alt piksellerini tetikleyerek, grafik sıkışmış bir piksele yeniden hayat verebilir.

3. Dead Pixel Buddy


Dead Pixel Buddy çevrimiçi araç hızlı ölü piksel testi yapmanıza yardımcı olabilir, ancak etkilenen pikselleri düzeltemez.

Dead Pixel Buddy, ölü veya sıkışmış pikselleri test etmek için 12 renkli fayans sunar. Tüm tarayıcı penceresini ilgili renkle doldurmak için karolardan birini tıklayın. Tam ekrana geçmek için F11 ‘e basın, sonra solunu ve sağ oku tuşlarını kullanarak renkler arasında dolaşın. Tüm 12 rengi test ettiğinizde, tam ekran modundan çıkmak için F11 ‘e tekrar basın.

Ölü Piksel Dostum

Takılı veya ölü bir piksel bulursanız, UDPixel (yukarıda) veya JScreenFix (aşağıda) kullanın; Bunlar sıkışmış bir pikseli sabitleyebilen araçlardır

4. Çevrimiçi Monitör Testi


Bu, yalnızca piksellerin yanı sıra monitörünüzün kalitesini test etmek için yeterince güçlü olan çok kapsamlı bir testtir.

Ekranınızı test etmek için üç farklı mod arasında seçim yapabilirsiniz. Bu araç, flash (çevrimiçi sürüm) gerektirir ya da yürütülebilir modda kurabilirsiniz.

Sadece takılı pikselleri test etmek için ihtiyacınız olan şey HTML penceresidir. Yine, Chrome’un Flash’ı çalıştırmasına izin vermeniz gerekir. F11’e basarak tam ekrana geçin. Görmeniz gereken şey:
ölü piksel düzeltme
Fareyi test penceresinin en üstüne getirin ve bir menü görünecektir. Menünün sağ üst köşesinde bir düğme ile kapatabileceğiniz bir bilgi penceresi vardır. Daha sonra Homojenlik test noktasını tıklayın ve üç renk ile siyah beyaz arasında ilerleyin.

Parmaklarınız, sıradan bir şey keşfetmeyeceksin. Yaptığınız talihsiz durumda, aşağıdaki çevrimiçi aracı faydalı bulabilirsiniz.

5. JScreenFix


JScreenFix takılı bir piksel bulmanıza yardımcı olmayacaktır, ancak düzeltmenize yardımcı olabilir. Sadece sayfanın altındaki JScreenFix düğmesini başlatın.

 

Araç, yanıp sönen bir kare kare içeren siyah bir tarayıcı penceresi yükleyecektir. . Tam ekrana gitmek için sağ alttaki yeşil düğmeye basın. Yanıp sönen kareyi sıkışmış pikseli bulduğunuz yere sürükleyin ve en az 10 dakika boyunca orada bırakın.

Çubuk Piksel Düzelticisi JScreenFix

Sıkışan Pikselleri El ile Düzelt


Bu araçlardan hiçbiri çözülmemelidir. takılı ya da ölü piksel sorununuz, işte son bir şans. Araçların herhangi birini ve kendi ellerinizin sihirli gücünü birleştirebilirsiniz. WikiHow’daki mevcut tüm tekniklerin çok iyi bir tanımı var. Adım kılavuzun diğer bir harika adımı, Instructables üzerinde bulunabilir.

Ama bir teknikten hızlıca geçelim:

  1. Monitörünüzü kapatın.
  2. Ekranı çizmeyecek şekilde kendinizi nemli bir bez alın.
  3. Takılı pikselin bulunduğu alana baskı uygulayın. Başka bir yere baskı yapmamaya çalışın, çünkü bu daha fazla sıkışmış piksellerin oluşturulmasını tetikleyebilir.
  4. Basınç uygularken bilgisayarınızı ve ekranınızı açın.
  5. Basıncı kaldırın ve sıkışmış piksel gitmelidir.

yapışmış bir pikselde, alt piksellerinin bir veya daha fazlasındaki sıvı eşit şekilde yayılmadığından çalışır. Ekranınızın arka ışığı açıldığında, farklı renkler oluşturmak için sıvının farklı miktarları pikselden geçiyor.

Ekrana Tüm Pikseller Raporu


Bu yaklaşımların hepsi ölü piksel savaşçılarınızı tamir edemezse, en azından, düzeltmenin kolay olmadığını ve ekranın gerçekten de değiştirilmesi gerektiğini biliyorsunuz.

Eski monitörünüzle ne yapacağınızı artık bilmiyor musunuz? Sizin için bazı fikirlerimiz var!


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

48
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes