Etkileyici Bir İnsan Olmak İçin Uygulayabileceğiniz 10 Taktik


69

Yeni tanıştığınız bazı insanlarda farklı bir şeyler sezersiniz. Oturuşu, dokunuşu, konuşması sizi etkiler, büyüsü altına alır ve birden çok sevdiğinizi hissedersiniz.

Duruşu ile farklı olmayı başaran bu kişiler insanları etkileme konusunda oldukça başarılıdır.

Birçok kişi özellikle iş hayatında önemli bir konumu olanlar, insanları etkileyerek satış yapmak, para kazanmak isteyen kişiler de böyle bir insan olma arzusu içindedirler.

Kimilerinin farklı havası var kimilerinin yıldızı yüksek gibi tanımlamalarda bulunduğu bu kişiler için ortak kanı, insanlar üzerinde başarılı bir izlenim bırakma konusunda taktire şayan bir yetenekleri olduğu.

Peki, bu yetenek doğuştan gelmek zorunda mı diye düşünüyorsanız elbette değil.

Bazı küçük taktikleri bilmek, doğru beden dili kullanımı konusunda küçük ayrıntıları atlamamak sizi de kısa sürede etkileyici bir insan haline getirebilir.

Kendinize İyilik Yapılmasına İzin Verin!

Kendi işini kendin yap felsefesi, bu kez işlemiyor. İnsanları etkilemek istiyorsanız onlarla paylaşımda bulunmak zorundasınız.

Uzmanlar tarafından insan psikolojisi üzerinde yapılan araştırmalara göre kişiler yardım ettikleri kişileri etkileyici ve kendilerine daha yakın bulabiliyorlar. Bir konuda basit bir yardım istemek oldukça etkileyici olabilir.

Çevrenizde yıldızınızın barışmadığı kimseler bulunuyorsa ve siz onlar üzerinde bile etkili bir izlenim bırakmak istiyorsanız taktik çok basit; yardım isteyin.

Etkileyici Bir İnsan

Bu yapmakta zorlandığınız bir iş olabilir veya bir süreliğine ödünç isteyebileceğiniz bir şey. İnsanlarla aranızdaki iletişimin nasıl geliştiğine şaşıracaksınız.

Psikoloji dünyası içerisinde Franklin etkisi olarak bilinen bu etki biliniyor ki bir kişi biri için yardım ettiğinde daha büyük yardımları yapmaya da hazır bir hale geliyor.

İsimleri İle Hitap Edin!

Konuşmanızda kullanacağınız bazı taktikler de başarılı bir etkileyiciliğe ulaşmanıza katkıda bulunabilir.

Kişilerle konuşurken seçtiğiniz cümleler ve kelimeler, beden dili ile birleştiğinde kişiler üzerinde inanılmaz bir etki yaratabiliyor. Bunun siz bile farkına varmıyor olabilirsiniz.

Kişileri etkileyecek en önemli iletişim ayrıntısı ise onlara isimleri veya ünvanları ile hitap etmek. Eğer çevrenizdeki kişiler üzerinde etkileyici bir kişi olmak istiyorsanız onlara sık sık isimleri, ünvanları ile seslenmeye özen gösterin.

Böylece onların kimliklerini doğruladığınızı göstererek sizden etkilenmelerini sağlayabilirsiniz.

Yansıtma Tekniği Uygulayın!

nasıl etkileyici bir insan olunur

Kişiler üzerinde etkileme gücü yüksek kişiler sıklıkla taklit etme tekniği uygulamaktadır.

Taklit etmek, yansıtma tekniği olarak insan psikolojisinde büyük olumlu etkileri olan basit bir hiledir.

Bilinçli olarak uyguladığınızda ve doğru şekilde yaptığınızda çevrenizdeki birçok kişinin size hayran bakışlarını fark edebilirsiniz.

Taklit ederken yeterli düzeyde ve doğru biçimde bu hileyi kullanmaya dikkat etmelisiniz.

İletişimde insanları etkilemek için psikolojik taktikler arasında en sık bilinen konuşma kalıbını yansıtma yani karşınızdaki gibi konuşma biçimi kişilerin size daha yakın hissetmesine ve etkilenmesine neden olmaktadır.

Çünkü kişi taklit edildiğinde onaylandığını hissederek kendini daha rahat hissetmekte ve birçok kişi yanında kendini rahat hissettiği kişilerden etkilenmektedir.

Kişilerin Yorgun Olduğu Anları Kollayın!

Yorgunluk, kişilerin daha hassas olmasını sağlamaktadır. Böylece sizin isteklerinize daha olumlu yanıt verebilirler. Birinden yardım isteme, size iyilik yapmasını isteme zamanlarınızı doğru ayarladığınızda etkileme gücünü hissedebilirsiniz.

Bunun için en doğru zamanlardan birisi de kişilerin yorgun olduğu anlardır.

Yorgun kişilerden yardım isterken bunun bir hile olduğunu unutmamalı, hemen yapmasını veya size hemen yanıt vermesini beklememelisiniz. Büyük ihtimalle isteğinizi başka bir zamana bırakacaktır.

Fakat yorgunken istediğiniz o istek aklında yer edeceği için daha sonra sizin isteğinizi yerine getirme isteğini artırarak size karşı bir çekim gücü uygulayacaktır.

Kişisel Egoların Üzerine Oynayın!

Bir kimse kendisinin pohpohlandığını hissettiğinde size daha zor karşı koyacaktır. İletişimde dikkat etmeniz gereken abartıya kaçmadan kişilerin egolarını okşayacak cümleler kurmak.

Karşınızdaki etkilemek istiyorsanız onun fikirlerinizi onaylamanız gerekir. Hiç kimse kendisine karşı çıkan veya zıt düşüncelere sahip olduğu bir kişiden etkilenmeyecektir.

Karşınızdaki ile farklı görüşleri savunduğunuzda dahi onu desteklemeyi ve fikirlerinize saygı duyduğunuzu dile getirmeyi sürdürmelisiniz. Böylece kişiler size karşı daha yumuşak, anlayışlı olacak, fikirlerinizi daha çok önemseyecektir.

Beden Dilinizi Kullanın!

Bir şeyi nasıl söylerseniz söyleyin, beden diliniz aksini savunuyorsa kişileri etkileme konusunda çuvalladınız demektir. Baş ile onaylama işaretini kullanmak en etkileyici yöntemler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Konuşma dilinizle birlikte beden dili kullanımı konusunda da ustalaşmanız daha etkileyici bir kişi olmanıza katkı sağlayacaktır. Bu konu üzerine yapılan araştırmalar, şaşırtıcı gerçekleri gözler önüne sermektedir.

Birçok kişinin iletişimde beden diline konuşmadan daha önem gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Karşınızdaki ile zıt bir ifade de bulunsanız dahi kafa sallama refleksi geliştirmeniz kişinin sizden etkilenmesini sağlamaktadır.

Kişileri konuşarak onaylamak kadar onları beden diliyle onaylamak da bu anlamda önemli olmaktadır.

Bu konu üzerine yazılmış kitaplar, yapılan araştırma makaleleri ve online video eğitimleri ile etkileyici beden dili kullanma teknikleri konusunda kendinizi geliştirmeniz mümkün. Bunun için açılmış özel kurslara katılabileceğiniz gibi aynı zamanda evde kendinizi de geliştirebilirsiniz.

İstemeyi Bilin!

Etkili bir iletişime sahip olmak için iletişimde kuvvetli olmak önemli. Fakat istemek kişileri etkilemenin en kolay ve en etkili yoluysa nasıl isteyeceğinizi de bilmeniz gerekiyor.

Etkili olabilmek için doğru bir şekilde istemek gerekli, tersi durumda kişilerde bu durum ters tepebiliyor. Özellikle kişilerden bir anda çok büyük bir iyilik, yardım istemek genellikle ters tepiyor.

Fakat küçük, hemen ve kolay yapılabilen istekler kişilerin daha çabuk etkilenmesine ve isteğinizi yerine getirmenize yardımcı oluyor.

Kendinize Özen Gösterin!

Etkili insanların en büyük özelliği, çevresine olduğu kadar kendilerine de özen göstermeleri. Giyinişiniz, oturuşunuz, duruşunuz, hayata bakışınız kısacası her şeyiniz bir bütün oluşturmalı.

Kişiler üzerinde etkili olabilmek için dış görünüşünüz büyük önem taşıyor. Bunun farkında olarak her daim sosyal ortamlarda iyi görünmeye, düzgün giyinmeye ve canlı olmaya dikkat etmelisiniz.

Yardım Sever Olun!

Kişilerden yardım istediğiniz kadar yardımsever bir kişi olmayı da ihmal etmeyin. Örneğin size bir konuda destek olan kişiye bu iyiliğinin karşılığını küçük bir jest yaparak geri verin.

Böylece kişilere minnet etmeden daha etkileyici bir görünüm oluşturabilirsiniz. Ödünç bir kitap aldıysanız geri verdiğinizde beğendiğiniz bir kitabı ödünç olarak yanına ekleyin.

Böylece kişilerle aranızda özel bir bağ ve iletişim kurulacaktır. İnsanlar sizden daha kolay etkilenecektir.

At Gözlüklerinizi Çıkarın!

Etkileyici bir insan olmak sanıldığı gibi bu hilelerle kolay hale gelse de o kadar kolay bir iş değil. Bunun için sürekli kendinizi geliştirmeniz, ufkunuzu başka yönlere çevirmeniz gerekli.

Geniş bir pencereden bakmayı, farklılıkları zenginlik saymayı hayat felsefeniz haline getirin. Sürekli olumlu düşünmeye ve eleştirmeden, karşınızdaki kişiyi değiştirmeden iletişim yolları kurmaya özen gösterin.

Geniş bir ufuk daha fazla insana ulaşmanızı ve bu da daha çok kişiyi etkilemenizi sağlayacaktır. Tabi etkili bir kişi olmak için olmazsa olmaz madde; güler yüz.

Ne olursa olsun gülümsemenizi eksik etmeyin. Kimse despot, sıkıcı ve sürekli sert yüz ifadesi ile dolaşan kimselerden etkilenmez. Aksine daha çok çekinilmesine ve iletişimde olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

69
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle