Kadınların Daha Verimli Olmasını Sağlayan 8 Etkili yoga pozisyonları

Düzenli bir şekilde yoga yapmanın sayısız faydasının olduğunu duydunuz? Faydalar daha esnek bir vücut kas gücü uyum ve iç denge olarak değişiklik gösterebilmektedir


Özellikle hamile kalma aşamasında güçlük çeken kadınlar için yoga yapmak gerçekten önemli olan bir aktivitedir.

Kadınların doğurganlığını artıracak olan çok etkili 8 tane kolay yoga pozisyonu vardır. İşte size Bu pozisyonlar kan akışını artırmak için bazı organlara mesaj göndermektedir.

Aynı zamanda endokrin üzerinde etkili olan hormonların düzenlenmesine de yardımcı olur.

Etkili yoga pozisyonları

1- Köprü (Setu Bandhasana)

EtkiliYogaPozisyonları
EtkiliYogaPozisyonları

Bu pozisyon sayesinde üreme organlarınızdaki kan akışı artacak ve işlevleri gelişecektir. Aynı zamanda kaygı, depresyon ve yorgunluk gibi semptomlardan kurtulma aşamasında da sizlere yardımcı olur.

Etkili yoga pozisyonları denildiğinde akla ilk gelecek pozisyonlardan birisidir Köprü. Pozisyonu yapabilmek için sırtüstü uzanın. Dizlerinizi tavana doğru yavaşça kaldırın. Kollarınızı avuç içiniz aşağıda kalacak şekilde iki yanda tutun.

Nefes aldığınız sırada omurga ve kalçanızı yerden kaldırarak bir kemer oluşturun. 1 – 2 dakika kadar nefes alarak tutun. Sonrasında sırtınızı yavaşça serbest bırakın.

2-Ayaküstü Duvar (Viparita Karani)

Bu yoga pozisyonu sayesinde vücudunuzun alt kısmında yer alan gerginliği rahatlıkla giderebilirsiniz. Aynı zamanda pelvik bölgenize gelen kan akışının hızlanmasına da yardımcı olur.

Poziyonu cinsel ilişki sonrasında uygularsanız hamile kalma ihtimaliniz artış gösterecektir.

3-İleriye Eğik Bükme (Uttanasana)

EtkiliYogaPozisyonları
EtkiliYogaPozisyonları

Bu pozisyon sayesinde hücrelerinize oksijen akışı daha fazla olacak ve zihninizin temizlenmesi sağlanacaktır.

Aynı zamanda endokrin sisteminizde hormonal bir denge oluşmasına da yardımcı olunur. Sırtüstü kaslarınızın da uzaması sağlanacaktır. Etkili yoga pozisyonları hareketlerinden en zor olanlarından biridir bu hareket.

4-Sınırlandırılmış Sınır Açısı (Supta Baddha Konasana)

[dörtlüler id = 1]

Kan dolaşımınızı artıran bu pozisyon sayesinde uyluklarınız uzayacak ve kalçalarınız açılacaktır. Dizlerinizi eğerek düz bir şekilde yere uzanın. Dik bir duruşa sahip değilseniz dik bir duruşa sahip olmak yazımızı mutlaka okuyun.

Dizlerinizi kenarlara doğru açık bırakın ve ayak tabanlarınızı bir araya getirin. Nefes aldığınız sırada kollarınızın vücudunuzun yanına veya başınızın altına koyun. Bu pozisyonu 1 ile 5 dakika arasında yapmalısınız.

5-Çocuk Pozisyonu (Balasana)

Bu pozisyon aslında bir dinlenme pozisyonudur. Yorgunluğunuzun hafiflemesine ve stresinizi atmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kalçaların, omuzların da omurganın uzamasına yardımcı olacaktır.

6-Kobra Pozisyonu(Bhujangasana)

EtkiliYogaPozisyonları

Bu pozisyon sayesinde pelvik bölgenize gelecek olan kan dolaşımında artma olacaktır. Aynı zamanda vücudunuzda bir hormonal denge oluşmasını da sağlar. Etkili yoga pozisyonları  serisinin 6. sı olan bu hareket ile hamilelik beklentinizi 2 katlayabilir siniz.

Vücudunuz bu pozisyonda geriye doğru gerilecektir. Eğer hormonal dengesizliklerden dolayı hamile kalamıyorsanız pozisyon sayesinde bunun üstesinden rahatlıkla gelerek hamile kalma ihtimaliniz vardır.

Yere uzanarak avuç içinizi yere koyarak kollarınızdan destek alarak üst bedeninizi kaldırın. Bu pozisyonda 30 saniye boyunca kalmalısınız.

7-Kelebek Pozisyonu (Baddha Konasana)

Kalçanızın ve uyluklarınızın esnekliğini artırmak istiyorsanız mutlaka bu pozisyonu denemeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda sık bir şekilde kalça bölgesinde yoğunlaşmış olan gerginlikler ve toksinlerde serbest kalacaktır.

Bu pozisyonu hamileliğinizin son evresine kadar düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde daha rahat hamile kalabilirsiniz.

Pozisyonu uygulamak için gizlerinizi iki yana eğerek oturun ve ayak tabanlarınız bir araya getirin. Ayağınızın kendinize doğru çekin. Bu pozisyonda 1 – 2 dakika boyunca kalmalısınız.

8-Ceset Pozu

EtkiliYogaPozisyonları

Sizlere yukarıda belirtmiş olduğumuz bütün pozisyonları uyguladığınız zaman bu pozisyonu uygulamanız gerekmektedir.

Bu basit pozisyon aslında zannettiğinizden çok daha güçlü olan bir pozisyondur. Vücudunuzun ve zihninizin dengede kalmasına yardımcı olur.

Pozisyonu uygulamak için uzanın. Avuç içiniz yukarıya bakacak şekilde açın. Nefes alarak ilk olarak stres ve olumsuzlukları düşünün.

Sonrasında tekrar nefes alarak huzurlu ve barış içerisinde olduğunuzu düşünmelisiniz. Bu pozisyonda 10 ile 15 dakika arasında kalmalısınız.

[Zombify_post]

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
Mehmet

Çaylak

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Daha Fazla Genel

Bunlar da var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin