Ev Ödevi ni Ebeveyn Mi Yapmalı?


Çocukların fiziksel gelişmeleri ve beslenmeleri kadar onların ruhsal gelişimleri ve eğitim hayatları da sağlık birer birey olarak yetişmeleri adına oldukça önemlidir.

Okul çağına başlayan çocukların eğitim hayatlarında ne yazık ki ebeveynlerin yaptıkları bazı hatalar onları olumsuz etkilemekte ve sağlam temellere dayanmayan bir geleceğe sahip olmalarına neden olmaktadır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz ev ödevi

Ailelerin çocukların okul hayatlarında yaptıkları en büyük hataların başında ev ödevlerini ebeveynlerin yapması gelmektedir. Ev ödevinin ebeveynler tarafından yapılması sonucunda ortaya çıkan olumsuz durumlar ve etkileri şöyle sıralanabilir:

– Tembellik:

Çocukların ev ödevi ebeveynler tarafından yapılmasının çocuklar üzerinde gözlenen ilk ve en önemli etkilerinden birsi tembelliktir.

ev ödevi
ev ödevi

Ödevleri ebeveynleri veya diğer aile üyeleri tarafından yapılan çocukların tembellik hisleri ilerler ve yapması gereken görevlerini erteleme eğiliminde olurlar.

Ailelerin çocuklara ödevlerini zamanında bitirme ve bu konuda sorumluluk üstlenmesini engelleyecek davranışlarda bulunması, gelecek dönemlerde çocuğun tembelliğini arttırıcı eğilimlerin artmasına neden olur.

Bu yüzden çocuklara ev ödevini tamamlaması ve zamanında bitirmesi için teşviklerde bulunulması ve desteklenmesi gerekmektedir.

– Sorumluluk sahibi olmaktan kaçınma:

Çocuklara verilen ev ödevlerinin diğer temel nedenlerinden birisi ise sorumluluk sahibi olma alışkanlığını kazandırma ve görevlerini yerine getirme bilincine sahip olmayı aşılamaktır.

Ev ödevi ebeveynleri tarafından yapılan çocuklarda sorumluluk alabilme yetisi gelişmez ve etrafındaki insanlardan beklentileri artar.

Bu da gelecekte çocuğun kendi başına sorunların üzerinden gelebilme yeteneğini köreltir ve kendi ayakları üzerinde sağlam duramayan bir birey olmalarına neden olur.

Çocukların ev ödevlerini kendi başına yapabilmesi sorun çözme kabiliyetini arttırır ve görevleri üzerinde sorumlu hissetmesini sağlayarak başarma güdüsünü teşvik eder.

Bu sayede basit ev ödevleri ile birlikte çocuk hayatta sorumluluklarını yerine getirmek ve problemlerle başa çıkabilmek adına kendini daha iyi geliştirir.

Çocuk ev ödevi tamamladıktan sonra aile ödevi kontrol ederek çocuğa hatalarını düzeltmesi için yardımcı olabilir. Baştan aşağı ödevi tamamlamak ve hataların üzerinden yapılan kontroller arasında büyük bir fark olduğu açıktır.

Çocuk öğretmen korkusu ve sınıfta başarısız olmaktan korkmamalı, öncelikli olarak doğru öğrenme ve sorumluluk duygularına sahip olmalıdır.

– Öğrenme eksikliği:

Öğrenme eksikliği
Öğrenme eksikliği

Ev ödevleri ebeveynleri tarafından yapılan çocuklar ne yazık ki derslerinde gereken başarıya sahip olamaz ve konuları öğrenemezler.

Ev ödevi çocuklara çalışkan bir birey olma, görevlerini yerine getirme, zamanı doğru kullanma gibi nedenleri öğretir. Ayrıca okulda öğrendikleri bilgileri pekiştirmek adına da verilmektedir.

Ödevler ebeveynler tarafından yapıldığı zaman çocuk tüm bu unsurları kavrayamaz. Aynı zamanda dersleri ile ilgili bilgileri de unutma eğilimi gösterir.

Ailelerin yaptığı ödevler kusursuz bir şekilde sunulsa da öğrenci ödevi kendisi yapmadığı için bilgi açığı meydana çıkar. Bu durumda sınavlarında beklenilen başarıyı yakalayamaz.

Bu durum da çocuğun kendi içerisinde çatışma yaşamasına neden olur ve psikolojisini ciddi bir şekilde etkiler.

Ev Ödevi ni Ebeveyn Mi Yapmalı? alışkanlığı azalır ve başarısız olma korkuları meydana çıkar. Çocukların ev ödevi yaparken ebeveynlerin müdahalesi yerinde olmalıdır. Ders çalışma zamanları ve ödevin kontrolü doğrultusunda olması onların öğrenme yeteneklerinin gelişmesi adına en doğrusudur.

Çocuğun ödevlerinde yaptığı hataları ise doğru bir şekilde aktarmak, sakin bir şekilde hatalarını düzeltmesini sağlamak önemlidir. Aksi takdirde çocuk hata yapmaktan korkacağı için ödevlerini yapmama veya gizleme eğilimi gösterecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
Mehmet

Çaylak

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Daha Fazla Genel

Bunlar da var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin