Evde Akrep Gördüm Ne Yapmalıyım?


41
Evde Akrep Gördüm Ne Yapmalıyım?
Evde Akrep Gördüm Ne Yapmalıyım?

Özellikle bahçeli evlerde ve yaz aylarında oldukça sık bir şekilde görülen akrepler, apartman dairelerinde de ortaya çıkabilmektedir. Evinizde akrep gördüğünüzde yapmanız gerekenler şunlardır:

[poll id=”75″]

Sakin olmak:

Evde akrep gördüğünüzde ilk yapmanız gereken şey olabildiğinde sakin kalmaya çalışmaktır. Ani hareketleriniz çığlıklarınız hayvanın size saldırmasına yol açabilir. Bu yüzden soğukkanlı davranmak daha faydalı olacaktır.

Kalın cisimler ve kapan:

Akrebe yakalamaya çalışmadan önce kalın de dayanıklı giysiler giydiğinize emin olun. Herhangi bir sokma durumuna karşı doğrudan teninize ulaşmasını engelleyecek kıyafetler tercih edin.

Güvenli cisimler:

Uzun saplı olan cisimler akrebe çok fazla yaklaşmadan yakalamanızı sağlar. Örneğin kürek ile akrebe çok fazla yaklaşmadan onu yakalayabilirsiniz. Kullandığınız cisimlerin sert olmasına da özen gösterin. Vileda sopası gibi cisimler akrebin ölmesi için ne yazık ki yeterli değildir ve bu cisimlerle müdahale etmek hayvanın size saldırmasına neden olabilir. Bu yüzden sert ve uzaktan müdahale imkânı sağlayan sert cisimler size daha yardımcı olacaktır.

Kavanoz:

Akrebin büyüklüğüne göre bir kavanoz kullanarak akrebin hareket alanını engelleyebilirsiniz. Akrebin üzerine kaçmasına engel olmak için bir kavanoz kapatmak size oldukça yardımcı olacaktır. Bu sayede hem hayvanın kaçmasını engeller hem de akrebi evden çıkartma konusunda zaman kazanırsınız. Kavanoz yöntemi en güveli ve etkili akrep yakalama yöntemlerinden birisidir. Ancak uygulama sırasında kesinlikle ani hareketlerden kaçınmalı ve akrebe yaklaşırken panik yapmamalısınız.

Tuzaklar:

Eğer akrebi yakalayamadıysanız ve kaçtıysa yapmanız gereken ilk şey yapışkan tuzaklar almak olacaktır. Evin çeşitli bölgelerine bu tuzaklardan yerleştirerek akrebi yakalayabilirsiniz. Ancak bu süreç zaman isteyen ve beklemeniz gereken stresli bir dönemdir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız çocuklarınızı evden uzaklaştırmak sizin için iyi bir güvenlik önlemi olur.

İlaçlama:

Evinizden akrep çıktıysa onu yakalamanız bir daha gelmeyecekleri veya başka akreplerin olmadığı anlamına gelmez. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen profesyonel bir yardım almanız gerekir. İlaçlama şirketleri evdeki haşere, akrep ve farelere karşı gelişmiş çözümler kullanmaktadırlar. Bu sayede evinizdeki tüm zararlı haşereleri uzaklaştırabilir ve akreplere karşı kesin çözümler elde edebilirsiniz. Akrep gördüğünüz yerlere zirai işletmelerden alabileceğiniz atomlu toprak serperek uzaklaşmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak profesyonellerden yardım almak sizin için daha etkili bir çözüm olacaktır.

Evcil hayvanlar:

Akrep yakalama konusunda kedilerin ve tavukların profesyonellikleri su götürmez bir gerçektir. Akrep gördüğünüz yere kedi veya tavuk salmak akrebin yakalanması konusunda size yardımcı olacaktır. Bu hayvanlar doğaları gereği akreplere karşı özel bir savunma mekanizması geliştirmişlerdir ve akrepleri kolay bir şekilde yakalayarak öldürebilirler. Ayrıca örümcekler de akreplerin en büyük düşmanlarından birisidir. Örümcekler ağları ile akrepleri etkisiz hale getirerek öldürürler. Evinizdeki örümceklere zarar vermemek ve yaşamalarına izin vermek akreplerden korunmanıza yardımcı olacak bir çözümdür.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

41
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle