Evde Manikür Ve Pedikür Nasıl Yapılır?


44

Bakımlı olmak özellikle kadınlar için son derece önemlidir. Sadece manikür ve pedikür değil bakım vücudun her bölgesi için geçerlidir. Yalnızca yüz bakımının yapılması bakımlı bir vücuda sahip olmak için yeterli değildir.

Ellerin ve ayakların bakımlı olması da en az yüz bakımı kadar önemli olmaktadır. Bu noktada devreye manikür ve pedikür gibi işlemler girmektedir.

Manikür, eller üzerinde uygulanan çeşitli bakım işlemleridir. Pedikür ise hemen hemen aynı adımların ayaklar üzerinde uygulanmış halidir.

Bu işlemlerin yalnızca güzellik merkezlerinde yapılabileceği düşüncesi son derece yanlış bir düşüncedir. Manikür ve pedikür işlemleri evlerde de kolaylıkla yapılabilmektedir.

Test çöz deneme yanılma yöntemi ile öğrenilebilen manikür ve pedikür işlemleri için bazı püf noktaların bilinmesi son derece önemlidir.

Kuaförlerde ya da güzellik merkezlerinde yapılan manikür ve pedikür işlemlerinin ne kadar hijyenik olduğu bilinmemektedir. Bu sebeple en sağlıklı yöntem manikürün ve pedikürün ev ortamında yapılması olacaktır.

Evde manikür yapımı

Evde manikür yapımı
Evde manikür yapımı

Evde manikür yapımı için gereken malzemeler tahmin edildiği kadar pahalı ve geniş kapsamlı malzemeler değildir.

En gerekli olan malzemeler sağlam bir manikür seti, lavanta yağı, ılık su ve istenilen renkte bir ojedir.

Tüm bu malzemeler bakım ürünleri satan kozmetikçilerde elde edilebilmektedir. Manikür için yapılması gereken ilk nokta su ısıtmaktır.

Isıtılan su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır.

Sıcağa yakın bir ılıklıkta olması yeterli olacaktır. Isıtılan suyun içerisine aktardan alınmış olan 2-3 damla lavanta yağı damlatılmalıdır.

Bu yağ ve sıcak su hem tırnak etlerini yumuşatacak hem de ellerin hoş bir şekilde kokmasını sağlayacaktır.

Eller bu suyun içerisine sokulmadan önce tüm tırnaklar isteğe bağlı olarak törpülenmeli ve maniküre hazırlanmalıdır.

Eller bu aşamadan sonra suyun içerisine sokulmalıdır.

Sıcak su ve lavanta yağı içerisinde bekletilen eller su soğumaya başladıktan sonra kabın içerisinde çıkarılmalıdır. Ardından bir havlu kağıt yardımı ile kurulanmalıdır.

Bu aşamadan sonra sıra manikür setini kullanmaya gelmektedir. Daha önce tırnak etlerini kesmemiş birinin bu adımı uygulaması tavsiye edilmemektedir.

Tırnak etlerini kesmemiş olan kişilerin bir kulak çubuğu yardımı ile etleri bir miktar ittirmesi yeterli olacaktır. Tırnak etleri itme ya da kesme işlemleri sonrası adımda ise nemlendirici özelliği yüksek bir krem kullanmaktır. Bu krem ile tırnak etleri ve eller iyice nemlendirilmelidir.

Nemlendirilen eller bir süre bu şekilde bekletilmeli ve kremin cilt üzerine iyice nüfus etmesi sağlanmalıdır.

Tüm bu adımlar sonrası geriye kalan tek şey seçilen ojenin sürülmesi ve bir kurutucu yardımı ile kurutulması olacaktır.

Evde pedikür yapımı

Evde pedikür yapımı
Evde pedikür yapımı

Evde pedikür yapımı da manikür yapımı ile benzerlik göstermektedir. Bunun için genişçe bir kova alınmalı ve içerisi sıcağa yakın bir derecede ılık su ile doldurulmalıdır.

İçerisine kaya tuzu atılması ayakların günün yorgunluğunu atmasına yardımcı olacaktır. Ayaklar kovaya konmadan önce tırnaklar törpülenmeli ve istenilen kısalığa getirilmelidir.

Törpü sonrası her iki ayakta kovanın içerisine konmalıdır. Kova içerisine konan ayaklar en az 15 dakika kadar bekletilmeli ve tırnak etlerinin yumuşaması sağlanmalıdır.

Bekleme süresi sonunda yumuşayan etler manikürde olduğu gibi bir pamuklu çubuk yardımı ile ittirilebilmektedir. İsteğe bağlı olarak katikül yumuşatıcıda kullanılabilmektedir.

İtme işlemleri tamamlanan ayaklar bir ayak nemlendiricisi ile nemlendirilmeli ve isteğe bağlı olarak oje sürülmelidir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Manikür ve pedikür yapımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta kullanılan settir. Kullanılan manikür ve pedikür setleri kişiye özel olmalı ve kesinlikle başkasının seti kullanılmamalıdır.

Bunun yanı sıra işlem esnasında etler kesilecek ise çok derine inilmemelidir. Kesim esnasında çok derine inilmesi tırnak etinde kanamalara ve enfeksiyonlara yol açacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

44
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes