Facebook Hesap Kurtarma 2018 [Çözüldü]


45

Facebook Hesap kurtarma nasıl yapılır buna geçmeden önce güvenlik adımlarına değineceğim ama siz direkt hesap kurtarma olayına geçmek istiyorsanız

(Direk hesabı geri alma adımlarına geçmek için # facebook hesap kurtarma tagımıza gidin)

Sosyal paylaşım siteleri son 10 yılın en çok ilgi çeken ve yükselen sosyal akımlarıdır insanlar zamanlarının çoğunu bu tür sitelerde geçirir oldu öyle ki artık sosyal olmak sosyal paylaşım sitelerindeki aktifliğiniz ile orantılı.

Sosyal paylaşım sitelerinin başında hiç şüphesiz ve nerede ise herkesin 1 hesabı olan Facebook gelmektedir.

Popileritesini git gide artıran bu site herkese açık profillerin yanı sıra sadece kişiye özel yazışma imkanı da sunuyor. Ticari alanda da epey bir gelişen sitenin iyi kullanıcılarının yanında art niyetli insanlarında olduğu aşikar bu sonuç doğrultusunda hesap güvenliği bir kez daha önem kazanıyor.

Facebook hesap çalma yada ülkemizdeki tabiri ile Facebook Hesap patlatma için bir çok yöntem mevcut söz konusu insan zaafı ise bu işi çok kolay yapan insanlar var bende zamanında çok uğraştım bu işlerle çokta hesap götürdüm

1 gecede yüzlerce hesap ve sayfa aldığımızı biliyorum ama aldıklarımız sapıktır şudur budur.

Bu gün https://testkafe.com olarak facebook hesap güvenliği ve Facebook Hesap Kurtarma çalınan hesabı nasıl geri alınacağını adım adım göstereceğiz.

hesabı çalınan kişilerin hesaplarını geri almaları da ayrı bir mesele adam şifreyi değiştirip bırakıyor. Facebook Hesap Kurtarma işlemine geçmeden önce yapmamız gereken işlem hesabımızı güvene almak kendinize şu soruları sorun.

Facebook Hesap Güvenliği

# Mail adresim güncel mi en son ne zaman mail adresime girdim?
# Facebook hesabıma cep telefonu numara mı entegre ettim mi?
# Hesabıma doğru bilgileri girdim mi? (Doğum tarihi adres okul vs.)
# Arkadaşlarım gerçek hayatta tanıdık mı yada arkadaşlarımı yeterince tanıyor muyum?

Mail adresim güncel mi en son ne zaman mail adresime girdim?

Mail adresiniz güncel mi? Çoğu insan mail adresini sadece Facebook’tan hesap almak için açar hesabını aktif edip bırakır. Peki hiç girilmeyen mail hesabı na ne olur?

Ülkemizde en çok bilinen mail uzantısı hotmail.com dur açıldığı günden 365 gün sonra hiç girilmeyen mail hesabının İD silinir ama mail facebook hesabınızda kayıtlı olarak görünür bunu siz bilmeseniz de art niyetli Hackerler çok iyi bilir.

Hatta bu tür silinen mailleri tarayıp çalınabilir hesapları bulan bir program yazmıştım

Videoda görüldüğü gibi silinen mail adresleri sizin haberiniz olmadan çalınabilir.

Facebook hesabıma cep telefonu numara mı entegre ettim mi?

Facebook ta olsa sonuçta internet ortamı gibi bir ön yargı taşıyoruz maalesef unutmayalım ki facebook hesabınızda oluşabilecek en küçük güvenlik ihlalinde hesap kendini kilitleyecek ve sizden daha önceden vermiş olduğunuz bilgileri isteyecek buna cep telefonu numaranız da dahil.

İlave Güvenlik Ayarlama

Bu ayarları çoğu insan es geçmektedir lakin 1 kere zaman ayırıp yaptığınızda hem hesabınızın çalınması zor olacak hemde çalınma sonrası geri almak çok daha kolay olacaktır.

Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar / Güvenlik ve giriş sekmesine geldiğimizde resimdeki gibi bir menü çıkacak karşımıza

Facebook Hesap Kurtarma
facebook ekstra hesap güvenlik ayarları

Dilerseniz bu özellikleri başlıklar altında inceleyelim:

Giriş Yaptığın Yer

Bu alanda hesabınıza giren kişilerin hangi ülke ve şehirde olduğunu, hangi zamanda eğer o an hesabınızda ise Şu an aktif olarak belirterek gösteren bir menüdür.

Bu kısımda sizle alakalı olmayan bir giriş var ise alakalı olmayan seçeneğin yanında ki üç noktaya tıkladığınızda Bu sen değil misin? ve Çıkış yap gibi seçenekler çıkar.

Bu sen değil misin yazısına tıkladığınızda hesabınızı güvene almak için yeni bir işlem başlatırsınız. Çıkış yap dediğinizde ise o cihazdan hesabınız çıkış yapar.

Tanınmayan girişler hakkında uyarılar al

Siz Facebook hesabınıza belirli makinelerden giriyorsunuz girdiğiniz her cihazı da Facebook log olarak tutuyor. Bu ayar ile hesabınıza herhangi bir cihazdan girdiğinizde ayarda belirtmiş olduğunuz mail adresi veya telefon numaranıza bildirim geliyor. bu ayarı kesinlikle yapmanızı öneriyorum.

İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan

Arkadaşlar özellikle bu ayarları kesinlikle yapın

Kısa mesaj SMS bu ayar ile eklediğiniz cep telefonu numaranız sonucu şifre değiştirme esnasında sms doğrulaması isteyecektir. Ayrıca herhangi bir çalınma durumunda yine sms doğrulaması isteyecektir.

Kodmatik bu ayarı da Facebook mobil uygulamasından girerek kodmatik ayarına gelip açılan sayfada verilen 6 haneli kodu ilgili alana girdiğinizde çalınan hesabı geri alırken size bu kodu girmenizi isteyecektir.

Hesabı Geri Alma Kodları Facebook size 10 adet hesabı geri alma kodu verir bu ayarı açtığınızda açılan menüde kodları yazdır butonuna bastığımızda yazıcıya yazdırmanız için bir seçenek çıkar yazıcınız varsa bu kodları yazdırıp her an ulaşacağınız bir yerde saklayın.

Yazıcınız yoksa bir yere not alın olur da telefonunuz yanınızda olmaz ve ummadığınız zamanda hesabınız çalınırsa bu kodlar çok işinize yarayacaktır.

İzin Verilen Girişler bu ayarda sizin veya sizin dışınız da haberiniz olmadan hesabınıza girmiş veya giriyor olmakta olan cihaz ve tarayıcıların listesi vardır. Tanımadığınız cihazları kaldır butonu ile kaldırabilirsiniz.

Hesabına erişememen halinde iletişime geçebileceğin 3-5 arkadaşını seç

Olur da hesabınıza erişiminiz olmadığında hesabınızı geri almak için en güvendiğiniz 3 arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Ayar üzerinden 3 arkadaşınızı seçip belirleyin olası hesabınızı kaybettiğinizde hesabınızı geri almak için bu üç arkadaştan yardım alabilirsiniz.

Hesabıma doğru bilgiler girdim mi?

Arkadaşlar facebook sizden gerçek kişiler olmanızı sahte veya taklit hesaplar kullanmamanızı ister. Bu yüzden hesabınız sizi yansıtmalı kişisel bilgilerinizi doğru girmeniz gerekiyor. Doğum tarihi okul adres ve saire bu bilgiler olası hesap çalınması ve kilitlenmesi yada unutulan şifreyi değiştirme gibi işlerde sizden sorulacak. Yanlış yazılan bilgileri hatırlayamazsanız hesabı geri alamazsınız.

Arkadaşlarım gerçek hayatta tanıdıklarım mı?

Bir üst paragrafta belirttiğim gibi facebook sizden gerçek olmanızı ister bu yüzden tüm arkadaşlarınızı tanımanız gerek. Önünüze geleni arkadaş eklerseniz gün gelir facebook hesabınızı aktif etmek istediğinde arkadaşlarınızın resimlerini tanıyamazsınız. Bakıp bakıp bu kimdi lan diye kendinize soru sormamak ve donup kalmamak için gerçek ve tanıdık kişileri arkadaş edinin.

Facebook Hesap Kurtarma

Hesap güvenliği ile ilgili ipuçlarını verdikten sonra hesabınızın çalındığını varsayarak nasıl geri alacağımızı anlatalım.

Hesabını yeni çaldıranların anlatacağım uygulamayı ivedi bir şekilde yapması gerekiyor.

Facebook Hesap Kurtarma adımları

Öncelikle:

11820 teknoloji hattını arıyorsunuz burada facebook hesabınızın çalındığını bildiriyorsunuz.

Aramadan önce bilmeniz gereken ilk şey bu hattı aramanın dakikası 3 TL. Tüm arama süresi güvenlik adımlarının uygulaması ve hesabı geri alma yönelgeleri ise toplamda 15 dakika sürmektedir. Buda yaklaşık olarak 45 tl gibi bir tutar ediyor.

Aramadan önce çalınan hesabınız ile ilgili tüm bilgileri bir kağıda not alın. Hesabınızın çalınmadan önceki şifresi, mail adresiniz, yeni ve Facebook’a kayıt olmamış bir mail adresi ki önerim Gmail olarak almanız.

Tüm bunları hazır ettikten sonra arama sürecinde operatörün yönelgelerini yerine getirmelisiniz. Çalınan hesap kimin üzerine kayıtlı ise bu kişinin kimlik resmini arka ve ön yüz olarak hazırlayın.  Ardından operatörün verdiği mail adresine yollayın.

facebook.com/hacked kullanmak

Hesabınız çalındı çalan kişi şifreyi değiştirdi ki büyük ihtimal değiştirir dert etmeyin facebook bunun için bir servis oluşturmuş bu servis https://www.facebook.com/hacked bu linke tıklamadan evvel bilmeniz gereken ilk şey tarayıcınızda açık olan bir facebook hesabınızın olmamasıdır aksi halde hesabınız kilitlenir bu linke tıkladıktan sonra karşınıza şöyle bir sayfa açılır

Facebook Hesap Kurtarma
facebookta çalınan hesabı kurtarmak için yapılacak işlemleri adım adım sıraladık adım 1 facebook https://www.facebook.com/hacked adresinden şikayet gönderilir

Bu süreçte Hesabım Bir Başkasının Eline Geçti butonuna basıp devam ediyoruz. Bizden çalınan hesabın mail adresini isteyecek güvenlik şıklarında belirtmiştim güncel mail.

Mail adresini girip devam ediyoruz. Açılan yeni sayfada sizden en son hatırladığınız şifreyi girmenizi isteyecek adam şifreyi değişse de fark etmez siz hatırladığınız şifreyi girin.

Facebook sistemi log tutar ve sizin kullandığınız eski şifreleri de hatırlar eski şifrenizi girip Devam ediyoruz

Facebook Hesap Kurtarma
Adım adım facebook ta çalınan hesabı geri alma eski şifre girme

Başla butonuna bastıktan sonra facebook ilgili hesabı tarar. Mail adresin yorumların sayfa hareketlerin kişisel bilgilerin kısacası facebook ta yapmış olduğun tüm eylemler taranır.

Tarama sonucunda hesabınız çalındıktan sonra ki yapılan var sa eğer tüm işlemler görüntülenir devam butonuna basıp sonraki adıma geçiyoruz.

Bu adım çok önemli facebook sizden başka hiç bir yerde kullanmadığınız bir şifre istiyor bunu neden istiyor?

Türk insanı olarak çok üşengeciz internette kullandığımız tüm forum site veya sosyal medya hesaplarımıza aynı şifreyi kullanırız. Kullanılan merci ne kadar çok ise güvenlik zafiyetimiz de o kadar fazlalaşır. İşte bu yüzden eşsiz bir şifre üretmeniz gerekiyor şifreyi giriyoruz

Facebook Hesap Kurtarma
facebook hesap kurtarma adım 3 yeni ve eşsiz şifre girmek

İleri butonuna bastıktan ve her şeyi doğru yaptıktan sonra hesabınızı geri alabilirsiniz hesabınızı geri aldıktan sonra yapmanı gereken ilk şey Facebook Hesap Güvenliği adımlarını tekrar gözden geçirmek ve uygulamak.

Sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası her şeyimizi hatta sırlarımızı maddi bilgilerimiz paylaşıyoruz. Bu yüzden hesapların güvenliği çok ama çok önemli. Konu ile alakalı yardıma ihtiyaç duyan olur ise paylaşım altına yorum atsın yardımcı olurum güvenli günler dilerim.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

42 Yorum

  1. Merhaba, facebook hesabım ve bağlı olan yahoo mail adresim çalındı. Geri alabilmek için güvenilir 3 arkadaşımın bana gönderdiği şifrelerini de girdim ancak şifre yenilemem için gereken linki e-posta adresime göndermiyor bir türlü Facebook. Çok zor durumdayım, benim adıma insanlardan para ve kredi kartı bilgilerini isteyen mesajlar atıyor hacker, lütfen yardımcı olur musunuz?
    Seda- Merhaba, benim de facebook hesabım çalındı ve hiç bir şekilde geri alamıyorum, face hesabıma bağlı yahoo mailiminde şifresi kırıldı. 3 güvenilir arkadaşımdan gelen kodları giriyorum ancak şifre yenileme linkini e-mail adresime göndermiyor. İşin içinden çıkamıyorum, lütfen yarımcı olur musunuz? Çok zor durumdayım:(

  2. Slm ben münevver aygün face hesabın bir hafta önce çalındı googledende hesabına ulaşamıyorum hesabın çalındı diyorum yazmış olduğum hesabını giriyorum gidiyorum bu şifre yakın zamanda hesabından kaldırıldı diyor facedeki arkadaşlarımın isim soyisim istiyor çoğunu yazdım araman bir sonuç getirmedi yazıyor ne yapmalıyım hesabını tekrar alabilirmiyim lütfen yardımcı olun

  3. Facebook hesabım başka biri tarafından çalınmıştır. Kayıtlı mail adresimi ve telefon numaramı da değiştirmiş hesabımı nasıl geri alabilirim yada komple kapatabilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle