Fendi 2017 PrE-Fall Kolleksiyonu


33

Çanta ve aksesuar denilince ilk akla gelen markalardan biridir Fendi. Özellikle çanta tutkunu hanımlar bir Fendi çanta peşinde koşturabilirler günlerce. Bu noktaya gelinceye kadar oldukça yorucu ve uzun bir maraton yaşayan marka, ilk olarak İtalya’da 1918’de ortaya çıkmıştır.

1918’de Adele Casagrande tarafından Roma’da kurulan bir moda evi, bugün Fendi markası olarak tüm dünyada biliniyor. Moda evini kurduktan sonra Casagrande, Edoardo Fendi ile evlendiğinde marka ismi Fendi olarak kabullenilmeye başlanır.

Rivayet odur ki; Edoardo Fendi, dedeleri Osmanlı Devleti zamanında terzilik yapan, Efendioğulları olarak tanınan ve sonraları İtalya’ya göç eden ailenin çocuklarıdır. Kısacası Edoardo Fendi, Osmanlı Efendioğulları’nın torunudur. Sonraları İtalya’da söylenmesi zor olan Efendioğlu kelimesi Fendi ola-rak kullanılmaya başlanmış ve Osmanlı terzinin oğullarının soy isimleri Fendi olmuştur.

Sonuç olarak 1918’de modaevini kuran Adele Casagrande ile Osmanlı’dan göç eden ailenin torunu Edoardo Fendi evlendiğinde, terzi olarak tanınmış Fendi ismi, aynı zamanda Casagrande modaevinin de ismi olmuştur.

Fendi Çanta İkonu

1925’te Türkiye’de de satılmaya başlandığı tarihlerden çok sonra markalaşan firma, özellikle deri ve kürk üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. El yapımı deri ürünü çantalar ile marka olan Fendi, özellikle üretimini yaptıkları baget modeli deri çantalar ile bir ikon haline gelmiştir.

Baget model, yani kısa saplı, ince, uzun, omuza asıldığında koltuğunun altında bir baget ekmek taşıyormuş gibi his veren, bu el üretimi çantalar, piyasaya ilk sürüldükleri anda büyük ilgi ile karşılanmıştır. Bir anda dünyada ikon olan bu çantalardan bir milyon adet satılmıştır. Böylece bu özel üretim el yapımı çantalar, markanın ismini birden zirveye taşır.

Bu dönem Fendi markasının büyüme dönemidir ki; Hollywood yıldızları için özel Fendi çantalar tasarlamaya başlarlar. Bir süre sonra yıldızların kendileri için tasarladıkları çantaları üretmeye gelir sıra. Bugün bile bu gelenek sürdürülerek, ünlü isimlere tasarlatılan özel üretim çantalar bir süre sonra başkalarının da ellerinde görücüye çıkar.

Yüksek kaliteli, el yapımı bu özel deri çantalar da her biri ayrı bir ikon olarak arz-ı endam ederler.

Karl Lagerfeld

Tüm bu çalışmalar ve gayrete rağmen Fendi marka ürünler, ancak tanıdık bir isim olan Karl Lagerfeld ile tam manası ile modern bir marka olabilmiştir.

Moda sihirbazı Lagerfeld, çalışmaları sırasında iki adet asimetrik F harfinden oluşan firma logosunu tasarlamış ve o günden sonra Fendi moda ikonu olmuştur. Bugün Fendi markası altında parfümden güneş gözlüğüne, her biri ayrı bir değer, pek çok ürün sunulmaktadır.

Gerçek Fendi Nasıl Anlaşılır?

Fendi marka kesinlikle en yüksek kaliteli deriden üretilir. Sahteler ile arasındaki en büyük fark da budur. Sahte Fendi’lerde deri görünümü kazandırılması için çeşitli kimyasal uygulamalar yapılır ki; bu, malzemenin gerçek deriye göre daha parlak olmasına neden olur. Bu da onun gerçek bir Fendi olmadığının en büyük göstergesidir.

Gerçek Fendi’lerde kullanılan metaller en iyi kaliteden seçilir ve mükemmel işçilik ile hazırlanır. Sahtelerden ayıran önemli özelliklerden biri de budur. Dolayısı ile deri kontrolü ardından, metal bölümlerin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Metaller hem iyi işlenmiş hem kaliteli olmalıdır. Bir de kullanılan tüm metallerin üzerinde Fendi logosu bulunur.

Özellikle gerçek Fendi çantalar içinde sahtelerinden ayırabilmek için bir hologram bulunur. Bu hologram etiketi üzerinde sadece rakamlardan oluşan ve etiket üzerine işlenmiş bir seri numarası bulunur. Eğer seri numarası baskı ise ya da etiket ürüne yapıştırılmış ise Fendi gerçek değildir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

33
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes