Gözüme Aseton Kaçtı Ne Yapmalıyım?


46

Eksikliğinin telafisinin mümkün olmadığı en önemli organımız olan gözümüze yabancı madde ve cisim kaçması oldukça ağır sonuçlar doğurabilecek olaylardır.

Bu nedenle özellikle aseton gibi kimyevi maddelerle uğraşırken sıçrama risklerine karşı çok dikkatli olunması gerekir.

Hemen hemen herkesin evinde bulunan aseton ürünü dikkat edilmediği zaman özellikle göz için oldukça zarar verici bir madde olabilmektedir.

Bilmeniz gerekenler!

# Gözünüzün vereceği tepki

# İlk Müdahale

# Hastanede yapılması gereken işlemler

# İyileşme dönemi

# Uyarı dikkat etmeniz gereken hususlar

 

​​​​​​Aseton Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle eczane harici yerlerden alınan aseton ürünlerinin güneş ışığına maruz kalması, uzun süre kapalı kalması gibi etmenler nedeniyle basınç oluşturdukları uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Bu nedenle aseton kullanımında şişeyi gözümüzden uzak bir biçimde açmamız gerekmektedir. Böylece şişe içerisinde oluşan basınç nedeniyle ani patlamanın gözümüze zarar vermesini engellemiş oluruz.

Aseton satın alırken mutlaka eczanelerden temin etmeyi tercih etmeli ve son kullanma tarihlerine dikkat etmeliyiz.

Ayrıca kullanmasak dahi aseton şişesinin kapağını üç günde bir açıp basınç oluşmasını engellemeliyiz.

Aseton Sıçramasında Gözün Tepkisi

arpacığın nedenleri nelerdir
arpacığın nedenleri nelerdir

En hassas ve en değerli organımız olan göze aseton kaçtığında ilk olarak göz kapaklarında batma oluşur. Sonrasında ciddi olarak nitelendirilen bir derecede gözde yanma meydana gelir. Bu esnada kızarıklık görme ve sisli görme gibi tepkiler de gözün aseton karşı verdiği tepkiler arasında yer alır.

Anında Müdahale Gerekli

Göze aseton kaçması mutlaka doktora gitmeniz gerektiren bir olaydır. Bu nedenle gözünüze ilk müdahaleyi yaparak hemen bir göz doktoruna veya acil servise müracaat etmeniz gerekmektedir.

Gözünüze aseton kaçar kaçmaz hiç durmaksızın yarım saat süre ile gözünüzü yıkamanız gerekmektedir. Söz konusu yıkama işlemi gözünüze kaçan asetonun daha derine inmesini engelleyecek ve verdiği hasarı en aza indirecektir.

Eğer yakınınızda bir hastane varsa hemen hastaneye gitmeniz ve yıkama işlemini hastanede yaptırmanız daha etkili olacaktır ancak hastaneye gitmenizin yarım saatten uzun süreceği durumlarda yarım saat boyunca su ile yıkama yaparak hastaneye gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Hastane İşlemleri

İlk müdahaleyi evde gerçekleştirdikten sonra hastaneye ulaştığınızda yapılacak ilk müdahale ilaçlı su ile gözünüzün yıkanmasına devam edilmesi olacaktır.

Yaklaşık 1 saat kadar süren bu işlem gözünüze kaçan aseton miktarına bağlı olarak daha uzun sürelerle de uygulanabilmektedir. Hastanede gerekli tedaviniz yapıldıktan sonra kullanmanız gereken ilaçlar yazılarak taburcu edilirsiniz.

İyileşme Dönemi

Aseton kimyevi bir madde olduğundan göze kaçması durumunda tedavi süreci göze temas eden aseton miktarına ve asetonun göze verdiği hasara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İyileşme döneminin başında hasta görme kaybı yaşayabilir. Doktorunuz tarafından verilen ilaçların düzgün kullanımı ile zamanla görme yetisi geri gelir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gözünüze aseton kaçtığında kendi kendine iyileşir diyerek hastaneye gitmemek ne yazık ki kalıcı görme hasarlarına yol açabilmektedir.

Bu nedenle gözünüze kaçan aseton miktarı ne olursa olsun mutlaka acil servise müracaat etmeniz tavsiye edilmektedir. gözleriniz hassas mı? O zaman sizin için hazırlamış olduğumuz 10 Adımda Etkili Göz egzersizi rehberimizi mutlaka okuyun ve uygulayın..


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

46
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

5 Yorum

  1. Aseton, yapısı gereği çok iyi bir çözücü ve bağ dokusuna kısa vadede zarar vermeyen bir kimyasaldır. Fabrika ortamında kullanılan saf aseton bile cilt ile temasıyla hiç birşey olmadığı gibi aynı zamanda çok iyi bir çözücü ve çok çabuk buharlaşabilen bir kimyevi maddedir. Haliyle göze gelmesiyle belki yakar bir şampuan gibi ama göze elinizle hava akımı yaratmanız onun hemen buharlaşmasına sebebiyet verecektir. Çok abartlılmış burada 🙂


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes