Göz Kızarıklığının Nedenleri


36

Vücuttaki organlarımızdan en önemli göreve sahip olan organlarımızdan biri gözlerdir. Hayatımızdaki ve çevremizdeki nesneleri görmemizde göz organın etkisi vardır. Gözde olan her hangi bir sorun görme gücümüzde zararlı etkiler oluşturacak ve bu da hayatımızda çok sorunlar yaşatacaktır. Göz hastalıkları olarak çeşitli hastalıklar göz sorunları içinde sayılabilir. Miyop, göz tansiyonu gibi daha pek çok hastalıkları içinde yer alır. Bunun dışında göz ve göz çevresinde oluşan bir durumda bazı göz hastalılarına sebebiyet verebilir. Enfeksiyon belirtisiyle ortaya çıkan bir durum gerekli tedavi edilmediğinde mikrobun artarak tüm göz ve göz çevresini etkilemesine ve bunun neticesinde körlüğe kadar gidebilen büyük göz sorunlarının oluşmasına da ortam hazırlayabilir.

Göz sağlığı oldukça önemli ve üzerinde durulması gereken ve hassasiyet isteyen konulardandır. Hassas bir organımız olan gözlerde dikkat edilmeyen en ufak bir şey bütün hayatımıza mal olabilen sorunlar oluşturabilir. Göz kızarıklığı sorunu gözde görülen en sık sorunlardan biridir. Çapaklanma, şişlik, kaşıntı, ağrı gibi belirtileri de bazı durumlarda beraberinde getirebilir.

Göz Kızarıklığına Dikkat!

Bazı durumlarda basit durumlar göz kızarıklığına neden olabilse de bazen de göz kızarıklığının altında ciddi nedenler yatabilir. Bu açıdan bu nedenleri iyi tespit etmeli ve kızarıklığa sebep olan nedeni iyi bilmek gerekir. Kızarıklık bazen uykusuzluk ya da göze toz gibi cisimlerin kaçması ile basit nedenlerden olsa da bazı durumlarda önemli bir enfeksiyon belirtisi de olabilir. Bu gibi durumlarda acil olarak doktora danışmakta yarar vardır. Hastalığın ilerlememesi açısından göz muayenesi yaptırmak oldukça önemlidir. Bazen basit bir cisim göz kızarıklığının nedenleri arasında olabilir. Bu da tedavi edilmezse ilerde tedavisi mümkün olmayan sorunlara neden olabilir. Bu açıdan göz kızarıklığının nedeni iyice tespit edilmeli ve doktorun önerdiği şekilde tedavi edilmelidir.

Hangi Durumlarda Doktora Gidilmelidir?

Göz kızarıklığı hemen geçmediyse ve kızarıkla birlikte şiddetli ağrı, şişlik de eşlik ediyorsa muhakkak doktora danışmalıdır. Gözdeki ağrı bazen ciddi sorunların göstergesi olabilir. Sinüzit, gribal enfeksiyon, ateşli hastalıklar göz çevresinde ağrıya neden olabilir. Bastırdığında batma hissiyle birlikte acı ve ağrı hissediyorsanız gözün daha iç katmanlarında bir sorun olabilir. Sorun daha çok büyümeden hemen doktora giderek gerekli testleri yaptırmalı ve tedavi olmalıdır. Aksi takdirde telafi mümkün olmayan sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız uzaman bir göz doktoruna gitmeniz gerekir. Özellikle ağrı gözde kızarıklıkla birlikte oluyorsa hemen doktora gitmelidir. Bu durum ani görme kaybının belirtisi de olabilir.

Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Göz hastalıklarında birçok neden göz hastalığının nedenleri içinde sayılabilir. Çok çeşitli şekilde göz hastalıkları vardır. Bunların öncesinde belirtileri yaşamadan göz sağlığınızı korumak ve sağlıklı göz yapısına sahip olmak için sizlerde bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz. Sağlıklı gözler için yapılması gerekenler:

  • Sağlıklı yiyecekler tüketin. Havuç gibi göz sağlığınıza etkili olan pek çok yararlı sebzeyi tüketerek göz sağlığınıza faydalı olabilirsiniz.

  • Gözleriniz hassas dokular olduğu için göz ve göz çevresi en ufak bir mikroba açıktır. Bu bölgeleri daima temiz tutamaya özen gösterin. Kirli ellerle gözlere dokunmayın.

  • Sinüzit, soğuk algınlığı gibi durumlarda gözlere etki eder. Bu gibi durumlarda tedavi sürecine dikkat etmek gerekir.

  • Hiçbir sorun olmadığını düşünseniz de belirli aralıklarla göz muayenesi yaptırarak göz sağlığınız hakkında bilgiler edinin. Bu sayede küçük bir hastalık belirtisi saptanabilir ve hastalık uzamadan önceden önlem alınarak bu sorunu aşabilirsiniz ve çok büyük sorunların üstesinden böylece önceden gelebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

36
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle