Gözleriniz için 10 Basit ve Dinlendirici Egzersiz


55
39 paylaşım, 55 puan

Saatlerce bilgisayar yada televizyon başında oturuyoruz hali ile gözlerinizde kuruluk kaçıntı başınızda ağrı tüm bu belirtiler size tanıdık geliyor mu?

Bir çoğumuza tanıdık geliyor değil mi?

Göz rahatsızlıkları yorgunluk ve kuruluk ile başa çıkacak bir fikrimiz var tamamı 15 dakikayı geçmeyen bu 10 etkili egzersizi ister düzenli olarak isterseniz boş bulduğunuz her zaman deneyebilirsiniz faydasını kesin göreceksiniz.

Karanlığa bakın

Göründüğü kadar zor değil önce dirseklerinizi masanın üzerine koyun ellerinizi açıp avuç içiniz ile gözlerinizi kapatın. Gözlerinizi açın ve karanlığa bakın burada dikkat etmeniz gereken husus ışık girmemesidir. Bu şekilde bir kaç dakika karanlığa bakın.

 

 

Yanlamasına Göz Hareketi

Sandalyeye düz bir şekilde oturun dik durun tam karşıya bakın ardında başınızı çevirmeden gözleriniz ile bakabildiğiniz kadar sağa bakın en son baktığınız yerde bir nokta belirleyin. Ardından gözlerinizi sola çevirebildiğiniz kadar çevirin ve bir nokta belirleyin bu hareketi 3 veya 4 kez tekrarlayın her göz hareketinde seçmiş olduğunuz noktalara bakın.

 

 

Yukarı ve Aşağı Göz Hareketi

Bir önceki konumunuzu bozmayın düz ve dik bir şekilde karşıya bakın. Bu kez başınızı oynatmadan bakabildiğiniz kadar yukarıya bakın alnınız kırışa bilir kaşlarınız çatılabilir takılmayın bu kez de bir bir nokta belirliyoruz ve bakabildiğimiz kadar aşağıya bakıyoruz bu hareketi de 5 kez tekrarlıyoruz.

 

Diyagonal göz hareketi

Yine konumu bozmuyoruz dik ve karşıya bakar bir şekilde oturuyoruz sol aşağıya doğru bakıyoruz ardından gözümüzü sağ üst köşeye bakacak şekilde zorluyoruz bunu 4 kez yapıp seans bitince bu kez de sağ alta bakıp ardından da tersi yönde sol üste bakıyoruz aynı seansı yine uyguluyoruz.

 

 

Gözlerinizi Dairesel Yuvarlama

Rahalayın bu kez gözünüzü tam sağa çevirin ardından saat yönünde dairesel olarak döndürün bunu 5 tur olarak devam ettirin şimdi durun bu kez de gözünüzü tam sola çevirin ardından saat yönünün tersine döndürmeye başlayın bunu yavaş yavaş yapın.

 

 

Yakın ve Uzak Odak

Parmağınızı resimdeki gibi gözlerinize yaklaştırın 20 ile 30 cm mesafe yeterli olacaktır. Ardından parmak ucunuza dikkatlice ve her ayrıntıyı görecek şekilde bakın daha sonra bakış hizanızı bozmadan aynı çizgi üzerinden görebildiğiniz en uzak noktaya bakın duvara yada evin içindeki herhangi bir yere dikkatli ve her ayrıntıyı görecek şekilde. Odağınızı 5 kez değiştirin her 5 li bakışı 3 seans şeklinde tekrarlayın.

Konsantrasyon # 1

Oldukça basit bir hareket ile devan ediyoruz pozisyonumuzu aldık tam iki kaşınızın arasında hani hintlilerin kaşlarının arasında bir nokta olur ya tam o nokta varmış gibi hayal ediyoruz ardından iki gözünüz ile bu noktaya bakmaya çalışın şimdi ileri bakın ardından tekrar o noktaya bakın bunu 6 kez tekrarlayın ve 3 seans olarak yapın.

 

 

Konsantrasyon # 2

2. Konsantrasyon hareketimiz bu kez burnumuzun ucunda düz oturup ileriye bakıyoruz ardından burnumuzun ucunu görmeye çalışıyoruz bu hareketi ileri bak burun ucuna bak şeklinde 5 kez ve 3 seans olarak tekrarlıyoruz.

 

 

Masaj 1

Göz ve çevresindeki kasları çalıştırmak, geliştirmek çok önemli gözlerinizi olabildiğince sımsıkı kapatın 2 ile 3 saniye durun ardından serbest bırakın ve tekrar sıkın bu hareketi de 5 kez ve 3 seans olacak şekilde uygulayın ardından da 10 defa kapatıp açın.

 

 

Masaj 2

Gözlerinizi kapatın iki elinizin işaret ve orta parmağını resimdeki gibi göz kapaklarınıza yerleştirin üzerine bastırmamaya özen gösterin önce saat yönünde dairesel olarak ovmaya başlayın bunu 10 kez tekrarlayın ardından saat yönünün tersine aynı hareketi tekrar edin.

 

 

 

Oldukça basit ve her yerde yapacağınız bu 10 egzersiz ile gözlerinizi güçlendire bileceğinizden emin olabilirsiniz. Kalabalık bir ortamda denememenizi öneririm deli damgası yemeyi kimse istemez değil mi 😉 Sağlıkla kalın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

55
39 paylaşım, 55 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

4 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle