Sürekli Kirlenen Gözlük Nasıl Temizlenir?


46

Gözlükler, günlük hayatta sürekli olarak kullanılan kişisel eşyalardır. Numaralı ve güneş gözlüğü olarak 2’ye ayrılan gözlükler ile ilgili yaşanan en büyük sorun camların kirlenmesi ve sürekli olarak buğulanması olmaktadır.

Güneş gözlükleri değil ama diğer numaralı gözlükler sürekli kullanım zorunluluğu yaratmaktadır. Hal böyle olunca net bir şekilde görmek ve temiz gözlüklere sahip olmak için belli başlı adımların uygulanması gerekmektedir.

Gözlük camlarının sürekli olarak kirlenmesinin başlıca sebebi kullanım hataları ve dış faktörlerdir. Dışarıda yer alan toz ve kir gözlük camlarını ve gözlükleri de etkilemektedir.

Bu gibi durumlar gözlükler kısa sürede kirlenecek ve kullanılamaz hale gelecektir. Daha berrak ve net bir şekilde görmek için her gün düzenli olarak gözlük temizleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

[boombox_gif_video mp4=”https://testkafe.com/wp-content/uploads/2017/09/59b39352ba404_Gozluk-Nasil-temizlenir.mp4″ gif=”https://testkafe.com/wp-content/uploads/2017/09/Gozluk-Nasil-temizlenir.gif” jpg=”https://testkafe.com/wp-content/uploads/2017/09/59b39352ba404_Gozluk-Nasil-temizlenir.jpg”]

Gözlükler doğru şekilde temizlendiğinde ömrü uzayacak ve daha uzun süre güvenle kullanılacaktır. Fakat çoğu gözlük kullanıcısı gözlüğünün nasıl doğru temizleyeceğini bilmemektedir.

Hatalı hareketler gözlük camının zarar görmesine neden olabileceğinden bu konuda araştırma yapmadan hiçbir temizleme yöntemi uygulanmamalıdır.

Gözlük Nasıl temizlenir?

Gözlük camı düzeli olarak temizlik gerektiren kişisel eşyalardandır. Gün içerisinde en fazla 1 dakika sürece bu gözlük temizliği kişinin gün boyu net bir şekilde görmesini sağlayacaktır. Peki, sürekli olarak kirlenen gözlük camı nasıl temizlenir?

Gözlükleri temizlemek için 3 ayrı yöntem tavsiye edilmektedir. Bunlardan ilki suyun altında yapılan temizlemedir. Klasik sabunlar ve su ile yapılan derinlemesine temizlik hem gözlüğün parlamasını sağlayacak hem de herhangi bir problem oluşumuna neden olmayacaktır.

Birçok insanın tercih ettiği bir diğer gözlük temizleme yöntemi ise lcd ekranların temizlenmesine yarayan özel ince bezlerdir. Bu bezler ekranları çizmediği gibi gözlük camlarına da zarar vermeyecektir.

Üçüncü ve son yöntem ise gözlük camları için özel olarak satılan temizleyici spreylerdir. Bu spreyler camların çizilmesini önlemek için özel olarak üretilmiş olan ürünlerdir. Bu sayede tüm temizlik güvenle yapılacak ve herhangi bir problem yaşanmayacaktır.

Gözlük camlarını temizlerken dikkat edilmesi gerekenler

Gözlük camlarını temizlerken dikkat edilmesi gerekenler
Gözlük camlarını temizlerken dikkat edilmesi gerekenler

Gözlük camları temizliğinde yapılan en büyük hata anlık olarak cam temizliği yapmak ve o gün giyilen kıyafetlerin yardımı ile camları silmektir.

Özellikle numaralı gözlüklerin camları son derece hassastır. Bu tarz bilinmeyen kumaşlarla temizlik yapılması camların çizilmesine ve zarar görmesine yol açacaktır.

Bu sebeple gözlüklerin kirlenen camları naylon, gazete kağıdı ya da kıyafetlerle değil özel temizleyici mendiller ile yapılmalıdır.

Eğer gözlük çok kirliyse direk olarak bezle silmek yeterli gelmeyecektir. Bu noktada tüm gözlük hafifçe suya tutulmalı ve daha sonra kuru bir gözlük camı bezi ile kurulanmalıdır.

Günlük olarak kullanılan gözlüklerde yaşanabilecek en ufak çizilmeler kişinin görüşünü etkileyecek ve bulanık görmesine yol açacaktır. Gözlüğün ömrünü kısaltan bu gibi durumların oluşmaması için en doğru yöntem gözlüğü her gün özel temizleyici spreyler ve gözlük bezleri ile temizlemek olacaktır.

Gözlüğün ömrünü uzatmak için bilinmesi gereken diğer detaylar

Gözlüğün ömrünü uzatmak için bilinmesi gereken diğer detaylar
Gözlüğün ömrünü uzatmak için bilinmesi gereken diğer detaylar

Gözlükler sürekli olarak gün boyu takılan aksesuarlar oldukları için yıpranma ve eskime ihtimalleri artmaktadır. Her gözlük bir gün eskiyecek ve kullanılamaz hale gelecektir.

Fakat bu süreci uzatmak ve gözlüğü daha uzun süre kullanmak mümkündür. Bunun için dikkat edilmesi gereken ilk nokta gözlüğü sürekli 2 elle çıkartmak olacaktır. Tek el ile çıkartılan gözlüklerin saplarında gevşeme problemi oluşmaktadır.

Bunun yanı sıra gözlük gün sonunda orta yerde bırakılmamalı ve mutlaka kendi özel kabında muhafaza edilecektir. Bu tarz ufak görülen fakat önemli olan detaylara dikkat edilmesi gözlüğün kullanım ömrünü büyük oranda uzatacaktır.

Özellikle yeni gözlük alanlar hem gözlerinin alışmaması hem de takıldığında rahatsız edeceği için sürekli olarak gözlükle oynamaktadır. Eğer Gözlük Nasıl temizlenir diyorsanız gözlüğünüzü sürekli çıkartıp takmayın.

sürekli çıkarılıp takılan gözlüğün menteşe kısımları zamanla gevşer ayrıca elinizden düşüp kırılabilir. bir diğer sıkıntı da yeni gözlük alan kişinin eş ve dostları çok meraklıdır.

İlla gözlüğe bakmak ve denemek ister bu da gözlüğün ömrünü kısaltır. Gözlükler gözlerimiz için oldukça yararlı icatlar. Buna ek olarak gözleriniz için basit ama etkili bir egzersiz de var hemen sayfamıza gidip deneyin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

46
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes